Sklenku vody?

1. 3. 2010
Sklenku vody?
Co víte o vodě z PET láhve? A o vodě z kohoutku? Kupujete vodu v kartonech, nebo pijete točenou? A jaký má vaše počínání dopad na vás samotné i na planetu?

Co je vlastně minerální voda?

Minerální voda, zkráceně minerálka, je voda se zvýšeným obsahem minerálních látek. Má v jednom litru více než 1 g rozpuštěných minerálů, či přes 1 g rozpuštěného oxidu uhličitého, či určené množství radioaktivního prvku rutherfordia, nebo 1 mg sulfanu, či jodu nad 5 mg na litr, nebo určité množství arzenu či železa, anebo musí mít voda teplotu nad 25°C.

U velkého množství minerálek je současně splněno více podmínek pro zařazení mezi minerální vody. Mají i léčivé účinky, ale dlouhodobé pití pouze minerálních vod se nedoporučuje, jelikož pro často vysoký obsah solí mohou zanášet cévy a zvyšovat krevní tlak.

Dále se ještě dělí na přírodní minerální vody, přírodní minerální vody léčivé a přírodní minerální vody stolní, které se mineralizují do 6 g/l. V současnosti byla v Česku změněna definice minerální vody, která ji nově definuje tak, že se jedná o jakoukoli podzemní vodu čistého složení, která nemusí mít výše zmiňované vlastnosti.

Za minerální vodu se proto smí vydávat v podstatě kterákoliv voda vytěžená z podzemí. Současně byla přijata vyhláška, která dále umožňuje širokou škálu úprav vody, jako je například filtrace, odstraňování nevhodných látek, sycení či odstraňování oxidu uhličitého a její ochucování.

Voda z kohoutku bývá často kvalitnější než balená. Testy nelžou. Dezinformace a dobře zacílené reklamy přiměly v minulosti až 34 % Čechů k tomu, aby vodu z kohoutku nepili vůbec. Občanské sdružení spotřebitelů TEST však zjistilo, že balená voda není vždy zdrojem proklamovaných zdraví prospěšných látek a bohužel navíc někdy obsahuje i látky nepovolené, nebo dokonce toxické.

Kdo propadne peklu

Všechny testované balené vody měly přijatelnou chuť i pach. Některé vody však neměly dostatek vápníku či hořčíku, nebo naopak vykazovaly nadlimitní obsah dusitanů a příliš vysoké množství organofobních bakterií. Jisté nejmenované vody obsahovaly naopak málo těchto bakterií, což u kontrolorů vzbudilo podezření na přítomnost cizorodé toxické látky nebo použití nedovolené antimikrobiální úpravy.

Ida Rozová z Občanského sdružení spotřebitelů TEST k situaci podotýká: „Byli jsme překvapeni výsledky testů, protože ty hovoří proti některým baleným vodám. Nalezli jsme dokonce i nedovolené organické látky, jako je benzoapyren a chloroform.“

Voda z vodovodu

v testech boduje Zatímco výsledky balené vody vycházejí často rozporuplné, voda natočená z kohoutku ve všech pěti sledovaných městech je podle výsledků laboratorních testů Očanského sdružení TEST kvalitní. Třeba v Plzni se ve vodě objevilo zvýšené množství železa, ale co se týká všech ostatních zkoušek, bylo jich víc než šedesát, potvrdily, že voda je zcela v pořádku.

5 x PRO vodu z kohoutku:

l Je vždy přísně kontrolována,na rozdíl od vody balené l Je vždy čerstvá, na rozdíl od vody balené, o níž nemáme tušení, kolik týdnů a měsíců stojí v láhvi ve skladu a pak v obchodě l Je mnohem levnější, než voda kupovaná v PET láhvích l Je vždy a všude k dispozici l Je k vám doručována v trubkách, nezatěžujete tedy vůbec planetu odpadem a recyklací

„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu My life „

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Do cesty vám vstoupí zajímavá finanční nabídka, která se neodmítá. Zamyslete se nad ní, ale možná přijde ještě lepší. Šéf je na vás pořád trochu naštvaný, i když plníte své úkoly dokonale.…

Nejčtenější články

Doporučujeme