Slabé místo ženy: močové cesty

Slabé místo ženy: močové cesty

Nejslabší a nejzranitelnější místo ženy se nachází uprostřed jejího těla. Skála potíží, jež ženu v těchto místech trápí, je široká, od zánětů až po inkontinenci.

Se zánětem močového měchýře (cystitidou) mají ženy bohaté zkušenosti. Za problémem můžeme hledat anatomické uspořádání. Močová trubice žen je krátká a umístěná blíže konečníku než u muže, bakterie ze střeva snáze infikují močový měchýř. Navíc jsou zde ve hře hormonální změny v období menstruace, těhotenství a menopauzy. Zánět často vzniká při neléčeném gynekologickém onemocnění.

Onemocnění rovněž souvisí s řadou okolností, počínaje nedostatečným příjmem tekutin přes nižší tolerancí k prochladnutí až po zanesení infekce při sexu i nesprávnou hygienu po stolici. Negativně se může odrazit i kouření a pobyt v zakouřeném prostředí, jež mají vliv na slizniční imunitu.

Cystitida se projevuje pálením a rezavou bolestí při močení, častým nucením na močení a bolestmi vpodbřišku. Moč je zakalená a bývá více cítit. Neléčená cystitida někdy může přejít do dalšího stadia - zánětu pánvičky ledvinné (cystopyelitidy), jejíž průběh býváještě o mnoho dramatičtější. Přicházejí horečky velmi silné bolesti a pacientka často končí v nemocnici na silných dávkách antibiotik a léků proti bolesti.

Tisíce žen trápí inkontinence

Močová inkontinence je další z mnoha chorob, které častěji trápí ženy než muže. Studie ukazují, že se s ní potýká až 17 % procent žen, přičemž u mužů je její výskyt o 6 % nižší. Lehká a střední inkontinence se u žen vyskytuje bez rozdílu věku, těžká forma se výrazně zvyšuje ve věku nad 70 let. U mužů výskyt pomalu stoupá s věkem a často provází zdravotní problémy, jako jsou rozsáhlé operace v malé pánvi, ozáření a jiné zásahy.

„První pomocí při inkontinenci může být použití absorpčních či jiných inkontinenčních pomůcek, jako jsou vložky, pleny a natahovací kalhoty. Rozhodně ale není vhodné vynechat návštěvu lékaře a problém řešit pouze zakoupením těchto pomůcek," říká primář urologického oddělení Nemocnice Karlovy Vary MUDr. Jan Pokorný.

„Není výjimkou, že inkontinenci trpí ženy v menopauze. Tato skutečnost je dána především změnou postavy, úbytkem svalové hmoty, nižší elasticitou struktur pánevního dna, změnou životního stylu z aktivního na pasivní a vyšší četností nemocí a operačních zákroků," dodává primář Pokorný.

Zvláště varující je náhlý vznik inkontinence. Tehdy by měl být každý pacient neodkladně vyšetřen lékařem, protože se může jednat o první příznak závažného neurologického onemocnění. Postupný vznik inkontinence v řádech týdnů a měsíců může být jedním z prvních příznaků nádorového onemocnění urologického, gynekologického nebo střevního traktu. Proto je vždy vhodné nález zkonzultovat minimálně s praktickým lékařem, který případně doporučí další specializovaná vyšetření.

Článek vyšel v časopise Moje zdraví.

Doporučujeme

Články odjinud