Komentáře k článku zpět na článek

helza 21. 4. 2019 | 12:09
Mata69 20. 4. 2019 | 19:56

@Elynor: Z brány Lužických hor pocházím a v úpatí hor Orlických dnes žiju. Máme hory malé, ale krásné a je u nás spousta nádherných koutů, nejde říci který je nejkrásnější

helza 20. 4. 2019 | 19:29
helza 20. 4. 2019 | 19:27

@Elynor: Nízké Tatry, konkrétně Liptovský Ján, byl kdysi můj druhý domov, mohli jsme dojet kdykoliv, když nikdo nebyl doma, věděli jsme kde je klíč. Ale Čechy neznám, jednou jsem v zimě byla v Peci, v Létě na Lipnu, na Orlické přehradě a na Velkém Dářku. A 2x v Praze. Jednou když byl můj muž na vojně v Žatci, tak jsme se setkali v bytě mé tety, podruhé o mnoho let později na tetině pohřbu. V obou případech mě někdo na nádraží vyzvedl a po akci na nádraží odvezl. Vlastně jsem v praze byla 3x, narodila jsem se tam, byla předána mým adoptivním rodičům a pak si mě odvezla babička.

Elynor 20. 4. 2019 | 12:01

@helza: To klidně chval, však každý chválí rád to, co je mu blízké. Jelikož jsem žila čtvrtstoletí v severních Čechách, znám Krušné hory, Lužické hory, část Jizerek, část Krkonoš, a hlavně České středohoří. Ze vzdálenějších hor trošku Tatry a Alpy. Na Šumavě jsem sice byla několikrát, ale nemůžu tvrdit, že ji znám. No a jinde "jsou lvi" Orlické hory, Jeseníky, Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty - to všechno ještě neznám. Tak snad si časem ještě "doplním vzdělání" a dojedu i tam...

helza 20. 4. 2019 | 08:39

@Elynor: V Bekydech jsem vyrůstala, jsou to mé "srdeční hory". Na Čeladné jsem trávila mnohý volný den. Maminčina rodina pocházela z Jablunkova, otcova ze Vsetína, takže jsou mi Blízké beskydy ve všech podobách. Teď žiji na Hané a pro Hanáky jsou srdečnými horami Jeseníky, jejich zasněžené vrcholky na mě koukají každý den. Jeseníky jsou oproti Beskydám takové šťavnaté, lesnaté, květnaté. Neznám Šumanu, možná jsou Šumavě více podobné tou zelení. Beskydy jsou pastviny. V dětství jsem znala jen Tatry a Beskydy, takže jsem v Jeseníkách měla pocit, že ani nejsem na horách. Píšu to proto, že tebe možná zase překvapí ta prostota a čistota (nemám pravé slovo) Beskyd. Ale můžeš-li, zajeď, jsou krásné. Trochu mám ale pocit, že si chválím vlastní peří.

helza 20. 4. 2019 | 08:27

@rosana: Nejsme ve škole a většinou se od komentářů k článků přeneseme někam úplně jinam - "jak jde řeč". Ono je to i tím, že nejenom čteme, ale i vnímáme, co kdo před námi napsal. Možná máte něco k samotnému článku, klidně to napište, v tom vám vůbec nebrání naše odbočky od tématu.

Elynor 19. 4. 2019 | 21:52

@rosana: Ano. Stejně jako všechny ostatní komentáře, jako tento článek, jako i celé tyto stránky, určené než k zábavě. Vy máte něco významného pro zbytek lidstva?

rosana 19. 4. 2019 | 21:33
Mata69 19. 4. 2019 | 12:52

@Elynor: Golfový resort na Čeladné je jeden z našich špičkových resortů, ale jinak Beskydy jako takové doporučuji, jsou nádherné. Letos zrovna jedeme na dovolenou na chalupu do Beskyd, skoro samota, na kopci.

mambule 18. 4. 2019 | 17:50

@Elynor: Golf na Čeladné, to je z jedné Nohavicovy písničky (Ostrava černá) Beskydy jsou krásné, ale turisticky o hodně náročnější než Šumava, furt do kopce a s kopce Zkuste, dokud jste mladice

Elynor 18. 4. 2019 | 17:38

Jsem si našla ten golf Čeladná… tam je to pěkný! Teda myslím teď nejen to hřiště, ale vůbec krajinu, přírodu, výhledy do okolí. Tam jsem nikdy nebyla, a koukám, že by to stálo za to. Šumavu už znám, tam jsem byla vícekrát, taky dobrý, ale Beskydy zatím neznám vůbec, leda z obrázků.

Elynor 18. 4. 2019 | 17:32

@mambule: Tak možná měla ta paní svoje důvody, proč si tu chalupu chtěla nechat. Vyřešit vše naráz... no, pořád všichni něco řešíme, jak už to tak život přináší. Sama ohledně dojíždění přemýšlím, že se k tomu zase vrátím. Akorát bych jezdila kratší trasu, cca 30 km. Nebaví mě bydlet v podnájmu jako studentka, sice teď neztrácím čas cestováním, ale zase to má spoustu jiných nevýhod.

mambule 18. 4. 2019 | 17:14

@Elynor: No já jenom píšu, že mně by tak daleké dojíždění nevyhovovalo a řešila bych situaci jinak, to je celé. A otázka je, jak dlouho bude vyhovovat dotyčné paní, než bude muset zase něco řešit - přičemž vše mohla vyřešit naráz, při původním prodeji bytu.
Deset let ztrácet 4 hodiny denně cestou do práce a zpět je fakt hodně, na světě jsme jen jednou ;^) ale za tu dobu jste mohla v hromadných dopravních prostředcích dálkově vystudovat vš

Elynor 18. 4. 2019 | 16:52

@mambule: No... a 56 let je jako nějaký povážlivý věk? Že abych něco nezmeškala, bude mi za týden 57 let. To už možná rok jsem odepsaná a ještě jsem to nezjistila. Paní píše, že si zvykla a že se ty cesty v podstatě těší, tak to asi nebude taková tragédie. Ať už jezdí, čím chce. Dokud jim to oběma vyhovuje, není co řešit. Za sebe můžu říct, že jsem 10 let dojížděla denně do práce 100 km, tedy trdlování sem a zpátky pořád na stejné místo. Denně dvě hodiny tam a dvě hodiny zpátky. Denně 3 km pěšky, vlak, metro a bus směrem tam a po práci v opačném pořadí zase zpět. Občas zpestřeno nějakou výlukou, zpožděním, a zábavnýma příhodama s ostatními cestujícími. A takových nás jezdily stovky, a co vím, tak pořád jezdí, byť už toho poslední dva roky nejsem součástí. Takže takovéhle dojíždění jednou za čas na Šumavu nevidím jako něco, co by se nedalo zvládat. Navíc tam paní jezdí za milovaným chotěm, to je určitě o moc lepší pocit, než dojíždět do práce.

helza 18. 4. 2019 | 15:55

@Ruth: Já bych váš případ "víkendovým" manželstvím nenazývala a řekla bych, že se mu ani vzdáleně nepodobá, že je nesrovnatelný.
Jednak nemáte povinnost každé pondělí opustit rodinu a možnostn vrátit se opět až o víkendu. A věřte, ta nemožnost to jakkoliv změnit, či ovlivnit, je úplně něco jiného, než vaše dobrovolnost vyrazit si jak chci a na jak dlouho chci.
Druhak, není vám 30 a vaše sexuální potřeby již pravděpodobně mají nižší frekvenci a ten týden bez sexu, možná i víc, nějak vydržíte. Možná i v pohodě.
Jinak máte můj obdiv.

mambule 18. 4. 2019 | 11:22

@Ruth: Něco jiného je cestovat po světě nebo trdlovat sem a zpátky pořád na stejné místo, to mně teda moc nebaví ani autem a hromadnou dopravou už vůbec ne. Jsou řidiči schopní ujet 400 km i více za den ve svých 75 letech, jiní (jako já třeba) už mají řízení plný kecky v 60 letech, problémy s očima, ani dlouhé sezení v jedné pozici nemusím. Na chalupu jezdím 30 minut - 40 km a docela stačí. Paní z článku je 56 let...

helza 18. 4. 2019 | 10:00

Já jsem docela dlouho žila ve takovém manželství - až do roku 1982 a bylo to moc fajn. Muž pracoval v Rudolci (kdesi za Jihlavou), my bydleli v Olomouci. Přijížděl v sobotu, v neděli večer odjížděl. Auto jsme neměli, mobily tehdy nebyly, počítače a internet taky ne a telefon neměli ani tam (bydleli tam chlapi v maringotce), ani my tady. A bylo to fajn. Přes týden jsem všechno udělala, byt byl jako ze škatulky, prádlo nažehlené a v komíncích ve skříni, Na neděli napečeno navařeno. Když muž přijel, bylo to velmi sváteční, pokud bylo počasí, vždycky nás někam vyvezl. Potom jsem předčasně porodila, miminko bylo mrtvé, už shnilé, ležela jsem v nemocnici a bojovala se sepsí, s ledvinami a nevím čím. Kluci byli mrňaví, oba ve školce, tak dal výpověď a našel si práci blíž, aby mohl dojíždět denně. Byla jsem ale tak zvyklá, na ten pracovní týden bez něj, že i později, to pracoval na směny, jsem si domácnost dělala vždycky, když měl odpolední a noční, když měl ranní, tak jsme odpoledne trávili společně. Vlastně mi dodnes vadí, když se mi motá do domácnosti a vaření, i když to musí, já toho na vozíku moc nepodělám. Ale když začne léto a on má práci na zahradě a na políčku, jsem blahenm bez sebe, že mi mou práci nekrade.

Ruth 18. 4. 2019 | 09:05

Není to jistě ojedinělý případ, znám takových pár, včetně svého a funguje to. Já ráda cestuji, muž to nějak pro svou lenost vzdal a tak zatímco on v poklidu tráví čas doma, já vyrážím do světa. 400 km dnes není nepřekonatelná vzdálenost. Letos jsem byla v Japonsku, předtím procestovala Norsko, Izrael....Do důchodu jsem šla téměř v 70ti, práce byla stejně u mě to hlavní, takže i dříve jsme nebyli nijak často spolu. Moji známí žijí tak, že on je na chalupě, ona ve městě. Každý víkend paní odjede za manželem, pak se vrací do města.Jsou spokojeni.

Elynor 18. 4. 2019 | 06:50

Ono hodně záleží na tom, jaké je tam a zpět spojení. Pokud je potřeba cestou 6x přestoupit a vystřídat různé dopravní prostředky, je to nešikovné. Jestli existuje nějaká možnost rychlé a příjemné přepravy, je to hned jiné. No jo, já vím, lidi mají auta. To jenom já jsem exot, který auto nemá a musí uvažovat prvně ze všeho o hromadné dopravě. Jestli paní ráda a dobře řídí, tak sedne do auta a frčí. Mně třeba cestování příliš nevadí, ani tou hromadnou dopravou, i když někdy se teda stanou příhody. Dalo by se to. Ovšem na druhou stranu nevidím důvod, proč tam jezdit každý víkend, mně by to asi taky stačilo jednou za měsíc... Jak paní píše, jsou denně v kontaktu, v dnešní době technologií se můžou i denně vidět, videohovory nejsou nic nemožného. Ovšem obecně vzato, co se týká vzdáleností, myslím, že je to hodně tím, že žijeme v maličké zemi, kde je prakticky všechno "za humny". V USA, Kanadě, Austrálii, tam by se smáli nahlas, tam jsou zvyklí na jiná měřítka a stakilometrové vzdálenosti jsou běžné. Tudíž z Ostravy na Šumavu by jim to daleko vůbec nepřipadalo. Jiná věc je, že tam je daleko běžnější a dostupnější letecké spojení, a zřejmě je s tím i menší úřední buzerace, aby se to taky dalo používat. Tady i kdyby měl člověk tu možnost něčím letět, tak je takový opruz, kde se lítat smí a kde ne, a kde přistávat atd., že by stejně nakonec asi jel radši tím autem. Pochybuju, že by se našlo v tuzemsku letecké taxi, které by se na tohle dalo využívat. Ale třeba se mýlím.

mambule 18. 4. 2019 | 05:24

Šumava je teda hodně z ruky - velice nepraktické v případě nějakých komplikací a zbytečně namáhavé i to běžné každotýdenní cestování. To není ani na víkendové manželství, nýbrž na manželství asi jednou za dva-tři měsíce Když už bych byla pracovně i jinak vázána na Ostravu a pustila se do prodeje bytu, prodala bych i tu šumavskou chalupu a koupila něco v Beskydech (kdo dnes není v Tesku, ten hraje golf na Čeladné ).

Přečtěte si také

Horoskopy

Ještě dneska jste plni energie a slovo únava není ve vašem slovníku. Také v práci se vám daří prosadit…

Nejčtenější články

Doporučujeme