Slavné modelky devadesátek- Jak se změnily a co dnes dělají?

3. 8. 2012
Slavné modelky devadesátek- Jak se změnily a co dnes dělají?
Jen málokomu se při vyslovení jmen jako Cindy Crawford, Claudia Schiffer nebo Linda Evangelista, nic nevybaví. Tyhle slavné krásky ovládly v 90. letech svět modelingu. Jak vypadají dnes a co dělají?

Cindy

V dějinách showbyznysu neudělala jedna obyčejná piha nikoho slavnějšího nežli supermodelku Cindy Crawford. Sto pětasedmdesát centimetrů vysoká Američanka se v hledáčku fotografa poprvé ocitla v šestnácti letech, kdy na farmě sklízela kukuřici, již o rok později podepsala smlouvu s prestižní modelingovou agenturou Elite. Přestože získala stipendium ke studiu chemie na vysoké škole, na univerzitě v Chicagu strávila pouhý semestr, zato do světa modelingu vkročila tou správnou nohou. Někdo někde spočítal, že například jen za rok 1998 se objevila na více než čtyřech stovkách titulních stran, a právě tato žena stála u zrodu nového termínu - supermodelka. Do příchodu Cindy byly modelky jen bezejmennými krasavicemi, její jméno fungovalo jako samostatný brand bez ohledu na to, pro koho právě pracovala. Její vliv na popkulturu byl v osmdesátých a devadesýtých let tak zásadní, že například jen červené šaty od Versaceho, které si na sebe vzala na předávání Oscarů v roce 1991, převrátily naruby nejenom celý svět módy, ale dokázaly (samozřejmě spolu s úspěchem filmu Pretty Woman) nakopnout do té doby skomírající kariéru herce Richarda Gera, s nímž tehdy chodila. Termín „červené šaty Cindy Crawford od Versaceho“ dokonce figuruje jako samostatné heslo na Wikipedii a modelce vynesl uznání v podobě volby jednoho vůbec z nejlepších outfitů na červeném koberci za posledních padesát let. I když letos šestačtyřicetiletá modelka oficiálně ukončila kariéru v roce 2000, na titulních stranách časopisů se vyskytuje dodnes, je šťastně provdána za podnikatele Randa Gerbera, s nímž má dvě děti. Zvláště její dcera jménem Kaia Jordan (*2001) jako by matce z oka vypadla. Módní návrhář Michael Kors se o Cindy vyjádřil ve smyslu, že navždy změnila vnímání sexy Američanky z podoby modrooké blondýny v oduševnělou brunetu. Je to tak.

Claudia

„Pilný, skromný a v podstatně velmi tiše běžící německý stroj na peníze.“ Tak se o Claudii Schiffer jednou vyjádřil její ochranitel, mentor a krajan Karl Lagerfeld. Něco na tom bude. Přestože měla křehká dívenka pocházející se Severního Porýní-Vestfálska odmalička narýsovanou kariéru jako právnička v rodinném byznysu, jedna návštěva diskotéky v Düsseldorfu změnila všechny její plány i plány jejích zámožných rodičů. Ještě když v sedmnácti letech podepisovala první smlouvu s modelingovou agenturou, myslela si, že se každou chvíli všichni začnou smát a pošlou ji zase pěkně zpátky domů. Asi takové bylo tehdy její sebevědomí. Počátek Claudiiny kariéry na začátku devadesátých let byl ve znamení spolupráce se značkou Guess?, kterou právě ona (díky kontroverzním reklamním kampaním) proslavila po celém světě, dalším zlomem v její kariéře byla chvíle, kdy si ji již zmíněný Karl Lagerfeld vybral jako tvář Chanelu. Jak sláva blonďaté německé modelky, kterou srovnávali s Brigitte Bardot, mocněla, nevyhnulo se samozřejmě její jméno ani bulváru. Ostatně dívka, která evidentně přestala být plachá, to svými avantýrami přímo vyvolávala. Výčet jmen celebrit, po jejichž boku se objevila, je také docela zajímavý: Jon Bon Jovi, Richie Sambora, anebo dokonce Peter Gabriel. Poprask způsobil v polovině devadesátých let její poměr s americkým iluzionistou Davidem Copperfieldem, některými médii považovaný za pouhé marketingové spojení. V roce 2002 se Claudia provdala za režiséra a producenta Matthewa Vaughna, s nímž má tři děti a žije v Anglii. Podle Claudie už dnes supermodelky jako dřív neexistují, přesto si právě ji Guess? letos vybral jako hlavní tvář své třicetileté výroční kampaně. Claudii je o jedenáct let víc.

Linda

Céline Dion, Bryan Adams a zinek. To jsou zhruba v kostce tři nejvýznačnější kanadské exportní artikly. Pokud ale jde o svět módy, tato země svět obohatila ještě o jedno žádané zboží - modelku Lindu Evangelistu. Kanada však k této zásluze přišla zcela neprávem, neboť tato nádherná žena pochází z rodiny italských emigrantů, kteří se ve městě St. Catherines nedaleko Niagarských vodopádů usadili. Právě na soutěži krásy nazvané Miss Teen Niagara ji v roce 1988 objevil skaut modelingové agentury Elite Model Management. Linda se brzy ze své domoviny přesunula do města módy New Yorku, kde se poprvé setkala se světoznámým fotografem Peterem Lindberghem. Právě on ji donutil, aby se nechala ostříhat nakrátko, a přestože prý Linda údajně při stříhání plakala, klučičí sestřih se ukázal jako správný krok a LIndě přinesl zajímavé pracovní nabídky. Odhaduje se, že Linda Evangelista, ať už v krátkých, nebo dlouhých vlasech, ozdobila během své kariéry více než šest set časopisových titulních stran. Právě Lindě Evangelistě se připisuje slavný citát o tom, že za méně než deset tisíc dolarů na den nestojí za to modelce ráno vstávat, osudná věta pochází z jednoho z rozhovorů ve Vogue z roku 1990. Právě obří gáže, zacházení jako s celebritami a koneckonců také vláčení bulvárem z bezejmených modelek tehdejší doby udělalo supermodelky. Co se týče bulváru, i Linda do něj přispěla svým značným dílem. Tabloid se svého času dopodrobna zabýval jejím šestiletým vztahem s „agentem Cooperem“ Kylem MacLachlanem, Linda krátce žila i s francouzským fotbalistou Fabienem Barthesem. Vcelku nového data jsou její poslední eskapády, kdy na francouzském miliardáři Francoisi-Henri Pinaultovi jako na domnělém otci svého syna (narozen 2006) požadovala měsíční výživné ve výši 46 tisíc dolarů měsíčně. Ještě než došlo letos v květnu na soud, oba aktéři se dohodli na mimosoudním vyrovnání.

Naomi

„Americký prezident klidně může být černoch, ale já, navíc jako žena, jsem v módním byznysu pořád velká výjimka. Musím pracovat o to víc, abych dosáhla stejného uznání jako bělošky.“ Slova supermodelky Naomi Campbell vyřčená v devadesátých letech předpojala volbu Baracka Obamy do funkce amerického prezidenta, a co se týče rasové diskriminace, jsou rovněž platná dodnes. Přestože éra supermodelek v devadesátých letech přála modrookým blondýnám, byla to právě tato Angličanka afrojamajského původu, kdo obrátil svět modelingu naruby. Je ale velmi zajímavé, že přestože Naomi nepracovala o nic méne než její bělošské kolegyně, nikdy nevydělávala tolik peněz jako ony a například první kontrakt s kosmetickou firmou podepsala až na samém sklonku devadesátých let. Byla to tatáž Naomi, která během celé své kariéry na diskriminaci upozorňovala, mnohdy i prostořekým způsobem. Na nedostatek uznání si však tato 177 cm vysoká kráska nemohla stěžovat. Kromě tisíců módních přehlídek a stovek titulních stran se do dějin popkultury Naomi zapsala i dalšími počiny. Spolu s Lindou, Christy a Cindy si zahrála v generačním hudebním klipu Freedom 90’ od George Michaela, ostatně nebylo to první video, v němž účinkovala. Už jako dívenka si totiž zahrála v klipech Boba Marleyho anebo Boye George a jeho Culture Clubu. Přestože se Naomi nikdy neprovdala, seznam mužů, kteří prošli jejím životem, je zajímavé čtení. Měla aférku s Robertem De Nirem, chodila rovněž s Adamem Claytonem z U2, Nelson Mandela ji dokonce jmenoval svou čestnou vnučkou... Její vznětlivá povaha ji už několikrát přivedla před soud, Naomi má například doživotní zákaz létání s British Airways.

Tyra

Zatímco o osudech některých bývalých supermodelek devadesátých se čtenář dnes dozvídá pouze ze strohých zpráv bulváru, jiné dokázaly přetavit modelingovou kariéru ve slušně fungující multimilionový byznys. To je případ letos osmatřicetileté modelky Tyry Banks, dnes úspěšné podnikatelky, herečky, a dokonce zpěvačky. Kalifornská rodačka byla odmítnuta dokonce hned několika modelingovými agenturami, nežli se jí ujala agentura Elite. Mladičká Tyra odešla sbírat první zkušenosti do Evropy a okamžitě se stala jednou z nejvytíženějších modelek. Například jen během Paris Fashion Weeku v roce 1991 odchodila pětadvacet přehlídek! Podobně jako Naomi Campbell i Tyra se setkávala v módní branži s mnoha rasovými předsudky, svou osobností a také pracovitostí však mnohé z nich dokázala také rozbít. Tyra Banks se v roce 1996 stala první černoškou, která vyšla na obálce plavkového vydání časopisu Sports Illustrated, rovněž se stala prvním „andílkem“ tmavé pleti slavné značky Victoria’s Secret. Po vzoru mnoha dalších modelek i její kroky zamířily do televize, kde, jako miliony ostatních, začala seriálovými štěky, více než před kamerou se jí ale zalíbila práce v pozadí. Tyra Banks založila svou vlastní produkční společnost s názvem Bankable Productions, jejíž zlatou žilou je pořad s názvem Americas’s Next Top Model. V podstatě jde o reality show, jejímž cílem je najít nové americké supermodelky, ale jak už je tomuto formátu televizní zábavy vlastní, také bavit. Tyra je pod soutěží podepsána nejenom jako autorka a producentka, ale také zasedá v její porotě. Premiéru měla Přístí topmodelka v roce 2003, na televizních obrazovkách se objevuje dodnes. V roce 2005 měla v Americe rovněž premiéru Tyřina vlastní talk show, a i když její poslední díl běžel již přede dvěma lety, jen málokteré exmodelce se podařilo etablovat se v showbyznysu tak jako jí.

Foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Kamarádství s benefity

ČTĚTE TAKÉ:
Jiří Pomeje: Manželství s Bartošovou byl obrovský omyl. Třetí svatba už ale určitě klapne!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Ještě minulý týden jste byli na pokraji zhroucení a dnes už přemýšlíte také o změně zaměstnání. Prahnete po dosažení těch nejvyšších met. Jenže nadřízený vás nechce pustit a je možné, že…

Nejčtenější články

Doporučujeme