Vladimír Ráž se svojí pohádkovou i životní láskou v pohádce Pyšná princezna CSFD.cz

Vladimír Ráž se svojí pohádkovou i životní láskou v pohádce Pyšná princezna CSFD.cz

Vladimír Ráž zemřel v roce 2000 Profimedia
Václav Neckář v pohádce Šíleně smutná princezna CSFD.cz
Václav Neckář nazpíval vánoční song Půlnoční Profimedia
Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou Profimedia
14
Fotogalerie

Slavní čeští princové: Čím nás dostali a co je s nimi teď?

Vánoce bez pohádek, to je jako stromeček bez ozdob. Jedno bez druhého se neobejde. A protože ve většině pohádkových příběhů nesmí chybět princové a princezny, můžete si nyní připomenout několik princů z dnes již kultovních pohádkových filmů. Kterého máte nejraději?

Pyšná princezna – Vladimír Ráž

Byl to právě princ Miroslav v podání Vladimíra Ráže, který v přestrojení za zahradníka dokázal srovnat do latě rozmazlenou princeznu Krasomilu. Jejich láska měla přesah do reality, protože představitelka pyšné princezny Alena Vránová se po natáčení stala hercovou druhou manželkou. Vladimír Ráž exceloval i v dalších dnes již kultovních pohádkách jako Hrátky s čertem nebo Byl jednou jeden král. Známý je také z komedie Anděl na dovolené. Aktivní byl nejen u filmu, ale i v divadle, v televizi i v dabingu. V roce 1984 získal titul zasloužilý umělec a v roce 1997 obdržel ocenění za své dlouholeté působení v dabingu. Zemřel 4. července 2000, krátce po dovršení sedmasedmdesáti let, v Praze.

Co jste možná nevěděla o Pyšné princezně? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 7

Šíleně smutná princezna – Václav Neckář

Václav Neckář sice nikdy nebyl prvoplánový krasavec, coby princ Václav v pohádce Šíleně smutná princezna ale měl svoje charisma. Princeznu Helenu si získal svým rošťáckým úsměvem, smyslem pro humor i pěveckým talentem, takže jí ani nevadilo, že je o pár centimetrů menší. Václava Neckáře ale proslavilo víc věcí než jen jedna pohádka. Jeho hity Stín katedrál nebo Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě jsou nesmrtelné stejně jako kapela Bacily, ve které Neckář působil, či trio Golden Kids, v němž zpíval s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou. Navíc si zahrál i ve filmech Jiřího Menzla Skřivánci na niti a Ostře sledované vlaky. Druhý snímek získal v roce 1968 Oscara. V roce 2002 prodělal Václav Neckář mozkovou mrtvici, brzy se z ní ale uzdravil a vrátil se k hudbě. A tak nás o Vánocích mimo jiné může těšit i jeho vánoční hit Půlnoční.

Pokračování 3 / 7

Princezna se zlatou hvězdou – Josef Zíma

Princ Radovan v pohádce Princezna se zlatou hvězdou nás okouzlil především svojí statečností, kdy se nezalekl děsivého krále Kazisvěta a jeho armády a zachránil princeznu Ladu z jeho spárů. Byla to právě tato role, která zajistila Josefu Zímovi hereckou nesmrtelnost. Působil sice i v divadle a objevil se ještě v několika televizních inscenacích a seriálech, žádná jeho role už ale nebyla tak výrazná. Bylo to také tím, že se zaměřil spíše na svoji pěveckou kariéru. Od konce sedmdesátých let se věnuje dechovce a lidovým písničkám a za svoji tvorbu získal tři zlaté a jednu platinovou desku. Spolu se svojí ženou herečkou Evou Klepáčovou napsal také knihu Princ a Káča, ve kterém popisují peripetie ze soukromého i tvůrčího života.

Pokračování 4 / 7

Zlatovláska – Petr Štěpánek

Loajalita a oddanost prince Jiříka svému králi byla až dojemná. Jiřík byl ochoten za něj položit svůj život, jen aby král mohl získat krásnou princeznu Zlatovlásku. Protože ale pohádky mají šťastné konce, byl to samozřejmě Jiřík, který Zlatovlásku nakonec dostal za ženu. Svoji skutečnou manželku poznal Petr Štěpánek právě při natáčení Zlatovlásky, byla jí totiž režisérka pohádky Vlasta Janečková, která se stala Štěpánkovou životní láskou. S její smrtí po těžké nemoci v roce 2012 se těžce vyrovnával, útěchu ale našel v náručí herečky Zlaty Adamovské, s níž je dodnes. Petra Štěpánka můžete v současnosti vidět pravidelně na televizních obrazovkách, a to nejen ve filmech, ale především v seriálech. Objevuje se například v Ordinaci v růžové zahradě po boku své ženy Zlaty, s níž se při natáčení také seznámil.

Pokračování 5 / 7

Tři oříšky pro Popelku – Pavel Trávníček

Vytrvalost, s jakou princ z pohádky Tři oříšky pro Popelku pátral po své vytoužené lásce Popelce, dostala nejednu ženu u televizní obrazovky. A samozřejmě také Popelku, která na jeho nabídku k sňatku kývla. Pro Pavla Trávníčka šlo o první filmovou roli, která odstartovala jeho doslova pohádkovou kariéru. Po Popelce si zahrál v pohádkách Třetí princ, O princi, který měl o kolečko víc nebo O štěstí a kráse. Objevil se také v řadě televizních inscenací i v divadle. Později moderoval hudební pořady Carusošou a Do-Re-Mi. V posledních letech je známý především jeho hlas. Denně ho slyšíme z televize coby dabéra Alana Aldy v seriálu M.A.S.H., nadaboval také například Terence Hilla, Johna Travoltu nebo Mela Gibsona.

Pokračování 6 / 7

O princezně Jasněnce a létajícím ševci – Jan Potměšil

Pohledný zachránce Jíra, který si vyrobí vlastní křídla a naučí se létat? Není divu, že princezně Jasněnce ani nevadilo, že nejde o prince, ale o pouhého ševcovského tovaryše! Jíra svoji princeznu osvobodí a nakonec i prolomí kletbu čarodějnic, takže mladé lásce nic nebrání v rozkvětu. Tovaryše Jíru si v roce 1987 zahrál Jan Potměšil, kterého ve stejném roce proslavil kultovní snímek Bony a klid. Už o dva roky později to ale vypadalo, že je s jeho hereckou kariérou konec. Během listopadových demonstrací v roce 1989 totiž při autonehodě utrpěl vážná zranění a zůstal upoutaný na invalidní vozík. Přesto se nevzdal a po dlouhém léčení se k hraní o pár let později vrátil. Občas je k vidění ve filmu, ale věrný zůstal především divadlu – za hlavní roli v Shakespearově hře Richard III. dokonce dostal Cenu Alfréda Radoka.

Pokračování 7 / 7

Nesmrtelná teta – Filip Blažek

Svými dlouhými vlasy plnými prstýnků okouzloval Filip Blažek v roli Matěje nejen princeznu Pavlínu v pohádce Nesmrtelná teta. I když ho to stálo velké úsilí, v boji se Závistí nakonec vyhrál a mohl si vzít Pavlínku za ženu. Pro Filipa Blažka to byla první velká filmová role, která mu vynesla hraní v dalších pohádkách Andělská tvář, O perlové panně či Z pekla štěstí. K vidění byl i v řadě seriálů, v poslední době například v Přístavu nebo v novém sitcomu Krejzovi, hraje také v divadle DVA. S manželkou Jolanou má dvě děti. O ruku ji přitom požádal tajně na dovolené až po deseti letech trvání vztahu, takže si všichni mysleli, že už jsou dávno svoji. Blažek tak dokázal, že i před všetečným bulvárem lze udržet tajemství.

Doporučujeme

Články odjinud