Slovenský slavík už má svá jména

1. 12. 2004
V bratislavském Istropolisu se v sobotu večer uděloval slovenský Slavík 2004. Nejoblíbenějším zpěvákem se stal Miroslav Žbirka, který nedávno absolvoval megaúspěšné koncertní turné, vydal CD a DVD s nahrávkou živého vystoupení v pražské Lucerně LIVE.

Prvenství přijal jako obyčejně se stoickým klidem a zavzpomínal si: „Istropolis je pro mě stále Dům ROH, ve kterém jsme na Bratislavské lyře poprvé hráli soutěžní píseň Biely kvet. I když jsem zde v roce 2004 a přebírám cenu zlatého Slavíka, bere mě to minimálně stejně, jako když jsem přebíral cenu za Atlantídu. Je to neuvěřitelné, tehdy jsme si všichni mysleli, že v roce 2004 už nikdo z nás nebude hrát.“ Podle Žbirky by bylo rouháním, kdyby se na vítězství připravoval. „Nepřipravený člověk se dokáže víc těšit. Má to ale jednu nevýhodu – nemáte připravenou žádnu řeč,“ dodal Meky.

Ocenění interpreti: Skokan roku: Robo Grigorov Objev roku: Emily, Hit roku: Elán – Láska moja Skupina: 1. Elán, 2. No Name, 3. Desmod Zpěvačka: 1. Misha, 2. Jana Kirschner, 3. Jadranka Zpěvák: 1. Miroslav Žbirka, 2. Jožo Ráž, 3. Richard Müller

ROZHOVOR S MIREM ŽBIRKOU

V říjnu jste udělal radost svým příznivcům vydáním CD a DVD se záznamem loňského koncertu v Lucerně a videoklipy, „Miro Žbirka Live“. Je to vaše první živé album, stejně tak první DVD. Co vás k tomu přimělo? Ano, je to moje první živé album. V minulosti byla technika, kterou jsme měli k dispozici, na nízké úrovni a z mého pohledu nemělo smysl se pokoušet o kvalitní koncertní záznam. To se teď radikálně změnilo. Párkrát jsme koncert zkušebně nahráli a zjistili jsme, že je to ono. Koncert, který vyšel na CD a DVD, je záznamem z pražské Lucerny.

Jako singl vychází k albu i cover verze písně Follow Me od vašeho velkého idolu Paula McCartneyho. Sám jste prý tuto skladbu poprvé slyšel v šatně před McCartneyho pražským koncertem. Můžete nám k nápadu natočit jeho píseň říci něco víc? A k onomu setkání vůbec? Při organizaci koncertu Paula McCartneyho v Praze jsem agentuře Interconcerts pomáhal svými drobnými radami, a pan Porkert se mi chtěl odvděčit tím, že mi zprostředkuje setkání s Paulem. McCartney se chtěl před koncertem sejít s manžely Havlovými, a mně se díky tomu povedlo se s ním setkat také. Nejprve jsme se bavili všichni společně a Paul byl velmi příjemný a vtipný. Například pan Václav Havel mu říkal o tom, jak tu Rolling Stones byli už čtyřikrát, a on z fleku odpověděl: „To se jich nemůžete zbavit, co?“ Nebo se třeba ptal, jestli bude moct jezdit po Praze na kole… Po rozloučení a odchodu jsem zjistil, že jsem v šatně nechal obal desky, kterou jsem chtěl podepsat. Vrátil jsem se pro něj a Paul mě zavolal přímo k sobě do šatny, s tím, že jsem muzikant a že mi chce zahrát svoji novou skladbu. Než jsem se vzpamatoval, vzal kytaru a začal zpívat písničku Follow Me. Byl jsem z toho úplně vedle. Když dohrál, řekl jsem jen „Dobré akordy“. A on odpověděl: „Simple, you know…“ Napsal mi na obal desky Sgt. Pepper krásné věnování a já byl z toho tak mimo, že jsem mu věnoval své album. Ještě mě na rozloučenou objal a já se vracel na tribunu jako ve snách. Každý, kdo mě potom před koncertem potkal (například Anna K.), tvrdil, že jsem vypadal jako dítě.

Mezi vaše největší hity nejen posledních let patřily duety. I na novém albu se jeden objeví. Vaší partnerkou ovšem nebude známá zpěvačka, ale vaše dcera Linda. Je to její první profesionální pěvecká zkušenost? Ta nahrávka vlastně vznikla náhodou. Připravoval jsem si doma demo snímek písničky Lásky bezbranných, která byla napsaná jako duet. Místo toho, abych sám napodoboval ženský hlas, poprosil jsem Lindu o pomoc. Později jsem nahrávku poslouchal v autě a s překvapením jsem zjistil, že se mi líbí tak, jak je. Vzal jsem Lindu do studia a i tam to vyšlo. První a zatím jediné vystoupení jsme spolu měli v natřískané sportovní hale na Pasienkoch v Bratislavě a já neměl žádnou představu, jestli to Linda zvládne. Dopadlo to výborně a dokonce se ze záznamu koncertu podařil i klip k této písničce.

„Potatil“ se i váš syn David: na albu vás doprovází v písni Cesta zakázanou rýchlosťou na bicí. Zřejmě po vás vaše děti zdědily hudební talent. Byl byste rád, kdyby se z nich staly hvězdy showbyznysu? Nedá se říci, že by se David úplně potatil, protože já sám jsem na bicí nikdy nehrál. Samotného mě to překvapilo. Davidův velký vzor je David Koller, který mi produkoval album Meky a tehdy tříletý David jím byl tenkrát ve studiu fascinovaný. Dokonce měl od Davida Kollera i profesionální zmenšené bicí. Teď má už normální sadu, kterou mu taky pomáhal vybrat Koller. Svoje děti však na dráhu hvězd showbyznysu cíleně nepřipravuji. Umím si představit, že budou dělat něco jiného.

Můžete nám prozradit své plány na rok 2005? Je něco, co byste si hodně přál? Rád bych uskutečnil turné v Čechách a na Moravě, když se mi tak letos povedlo to slovenské. Měli jsme tam devět koncertů v plných sportovních halách a atmosféra byla výborná. Moje plány však ještě nejsou definitivní. Každopádně budu psát nové písně, protože to mě baví nejvíc.

zdroj: 2media.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V pozoru by měli být zahrádkáři. Říká se, pokud je na svatého Romana jasno, bude hojná úroda. Jestliže patříte k milovníkům zahradničení, omrkněte svou zahrádku a popřípadě proveďte…