Marta na tripu: Jak projet Slovinsko od moře přes města až po Julské Alpy za 4 dny

20. 11. 2021
Přemýšlíte s blížícím se koncem roku o výletu na prodloužený víkend, ráda byste do zahraničí, ale nevíte kam? Jsou země, které vypadají nejúchvatněji na podzim, kdy příroda hýří barvami, a mezi ně patří právě Slovinsko. Tato malá země vám nabídne vše: přímořská městečka s plážemi, památky, křišťálově čistá jezera, průzračné řeky i majestátní Julské Alpy.

Den první: Lublaň

Na cestu jsme vyrazili už ve středu po obědě, takže jsme do Lublaně dorazili krátce po deváté hodině večer. Po ubytování jsme se rozhodli šetřit síly, protože nás čekaly náročné čtyři dny. Ve čtvrtek jsme si ráno přivstali, abychom co nejdříve vyrazili na snídani. Jako cíl jsme si vybrali kavárnu Rog nedaleko našeho hotelu. Venku nás překvapila mlha a zataženo, nenechali jsme si ale kazit náladu, protože předpověď počasí v průběhu dne slibovala zlepšení. Po vydatné a chutné snídani jsme konečně vyrazili na obhlídku historického centra.

Se svými necelými 300 tisíci obyvateli je hlavní město Slovinska opravdu malé, a tak vám na jeho prohlídku krásně postačí jeden den. My jsme nejdříve vyrazili k Peglezenu neboli Žehličkovému domu slavného slovinského architekta Josifa Plečnika. Odtud je to, co by kamenem dohodil, k dalšímu Plečnikovu veledílu – Lublaňské ústřední tržnici. Krásná stavba na břehu řeky Ljubljanice se s protějším břehem spojuje Mesarskim mostem ověšeným stovkami zámků. Na dohled od tržnice se pak nachází také katedrála Ljubljana a za ní Městská radnice s fontánou Rubba.

Jelikož se počasí stále nelepšilo, rozhodli jsme se procházkou dojít k Plečnikovu domu ležícímu lehce mimo centrum. Zrekonstruovaný dům s muzeem vám za pouhých 6 euro nabídne pohled do architektova života a během komentované prohlídky se dozvíte řadu zajímavostí jak o něm samotném, tak o jeho práci, která se týká i Prahy. Plečnikův dům rozhodně stojí za návštěvu, jedná se o jeden z architektonických skvostů v Lublani.

Během prohlídky Plečnikova domu se konečně vyjasnilo, slunce začalo hřát a my jsme se na zbytek odpoledne ztratili v malebných lublaňských uličkách. Minuli jsme Národní a univerzitní knihovnu, kterou opět projektoval Josif Plečnik, fontánu na náměstí Novy trg, zastavili se na typické slovinské pljeskavici (slovinský pokrm – placka z mletého masa) v zastrčené, ale typické hospůdce Sarajevo ’84. V pozdních odpoledních hodinách jsme se kochali dominantou města Lublaň zvanou Trojmostí, v pozadí s růžovým Františkánským kostelem. Nesměla chybět ani procházka pro Dračím mostě, jelikož právě drak je symbolem slovinského hlavního města, a před západem slunce jsme se lanovkou vydali nad město na Lublaňský hrad. Ten je zčásti přístupný zdarma, takže jsme ho stihli obejít akorát tak, abychom si vychutnali krásný podzimní západ slunce.

Na co si dát pozor u cestovního pojištění? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Během celého pracovního týdne vás bude provázet dobrá nálada a pozitivní přístup. Jakmile dojde k nesrovnalostem, tak je hravě a bez hádek vyřešíte. Tím ušetříte čas zaneprázdněnému…