Sluneční brýle: Jak být cool a nezničit si oči

30. 5. 2016
V těchto dnech narazíte na sluneční brýle snad na každém rohu, optikách, módních řetězcích, dokonce v drogérii a v tržnici. Při jejich výběru byste ale neměli hledět jen na vzhled nebo cenu, ale hlavně na jejich kvalitu. A stejně důležitý jako kvalita je i účel, proč chcete sluneční brýle nosit.

Léto se pomalu ale jistě blíží a je čas, vybrat si sluneční brýle. Podle odborníků byste neměli zůstat pouze u jedněch, ale vybrat si pro každou svou aktivitu ty správné, jež co nejlépe ochrání váš zrak před UVA a UVB zářením.

Sluneční brýle se dělí do čtyř skupin označených od 0 do 4 a to podle propustnosti jejich skel. Nulou jsou označeny nejméně zabarvená skla, čtyřkou pak ta nejtmavší. Řekněme si ale, že ta nejtmavší skla nejsou vždy ta nejvhodnější. Jistě jste to již slyšeli několikrát, ale ruku na srdce, kdo z vás má na sluneční brýle pro každou svou aktivitu…Přitom výběr správně zabarvených skel i tvaru obrouček, je jedním z nejdůležitějších faktorů pro ochranu zraku.

Jen tak do města

Při výběru slunečních brýlí do města, můžete popustit uzdu své fantazie a zvolit si tvarově zajímavé a originální brýle. Ale ani tehdy byste neměli zapomínat, že obroučky by měly perfektně sedět, netlačit ani nebýt příliš velké, aby nepadaly. Měly by také poskytovat ochranu ze strany, aby nedocházelo k poškození oka. Ovšem tím nejdůležitějším je jejich kvalita a nejvyšší ochrana proti UV záření. Ve městě se totiž slunce odráží od skleněných výloh obchodů, kovových ploch i samotných domů a nabývá tak na své intenzitě. Rozhodně zde neplatí, že čím jsou skla tmavší, tím jsou brýle kvalitnější. Naopak, černé brýle, jež nemají 100% UV faktor, zornici oka obalamutí, ona zůstane doširoka rozevřená a přes nekvalitní skla do ní proniká mnohem více nebezpečného záření. Podle odborníků je dokonce lepší nemít brýle žádné, než nějaké “tržnicové" kousky. Do města jsou vhodná kouřová skla, jež ve své barevnosti přecházejí od vrchní téměř černé, až po šedou ve spodní části.

Pro řidiče i řidičky

“Při výběru brýlí na řízení, je důležité vybírat takové obroučky, které nevadí ve výhledu v periferním vidění, ale naopak perfektně sedí na obličeji a netlačí. ideální jsou širší postranice bránící odleskům ze strany. Druhým faktorem je správné zabarvení skel, které nezkresluje barvy. Ideální barevností je kouřová, hnědá a speciální zelená, která je nejkontrastnější barvou pro přesné vykreslení prostoru kolem vás,” říká Lukáš Janošík, designér brýlí Relax a dodává: “Tím nejlepším řešením jsou polarizační čočky, naopak bych doporučil zcela se vyvarovat zatmavovacím fotochromatickým čočkám, které reagují na UV záření, kterého ale v kabině auta je velmi málo, a tak zůstanou velmi světlé.”

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pro sportovce a sportovkyně

Sportovní sluneční brýle jsou kategorií samu pro sebe a vybírat byste je měli přesně podle aktivity, kterou chcete vykonávat, ať už je to cyklistika, turistika, horolezectví nebo třeba běh. Obecně ale platí, že je u takových slunečních brýlí nejdůležitější nejen kvalitní UVA a UVB ochrana, ale také materiál obrouček a skel. Ten by měl být co nejlehčí a také speciálně konstruovaný tak, aby při pádu nebo jejich poškození, nezranil oko.

K moři

Jedete-li na dovolenou k moři, budete potřebovat opravdu kvalitní brýlové čočky. Slunce se totiž v přímořských destinacích odráží nejen o vodní plochu, ale také o světlý písek a nabývá tam na své intenzitě. Odborníci zde doporučují hnědá nebo černá skla a obroučky brýlí se širokými postranicemi chránící oči také z boku.

Do přírody

Jdete-li jen tak na vycházku do přírody, kde není slunce tak ostré, pak můžete zvolit světlejší, nikoli však méně kvalitní zabarvení skel, barevné tónování nebo samozabarvovací fotochromatické čočky, které reagují na okolní prostředí a sami odhadnou správnou intenzitu zbarvení.

Kvalita vítězí nad kvantitou

Úroveň intenzity ochrany skel proti UVA a UVB slunečnímu záření, poznáte na první pohled podle označení UV 400 nebo zkratky “CAT” a příslušného číslování od 0 do 4, podle propustnosti skel. Velkou výhodou nákupu slunečních brýlí v optikách je to, že jednotlivé kousky jsou certifikované a tudíž nemusíte mít strach, že co se týká ochrany před UV zářením, je to jen nějaký reklamní tah. A nejste-li si jisti, nechte si kvalitu filtru přeměřit, jistota je zkrátka jistota. Zmást se nenechte označeními prodejců v módních řetězcích, tržnicích nebo drogeriích, že brýle za sto korun mají 100% ochranu před škodlivým zářením. Je totiž nad slunce jasné, že nejenže to tak nebude, ale navíc vám takové brýle nevydrží ani do poloviny sezóny, protože jsou vyrobeny z méně kvalitních materiálů. Nakonec zjistíte, že jste za levné kousky utratili za léto tolik, že byste si mohli pořídit jeden kousek z optiky.

Tvaroví favoriti roku 2016

Obecně platí, že větší pohodlí a ochranu očím dodávají brýlové obruby, jež dosahují až k lícním kostem, mají širší postranice a jsou vyrobeny z měkčích materiálů. A letošní trendy tomu také nahrávají. Nosí se oversize brýle kulatých i protáhlých tvarů, to ale rozhodně není vše. Kočičí sluneční brýle ve stylu 50. let jsou dalším hitem a ty, co se nebojí vyčnívat, zaujmou futuristické tvary a materiály, jež letošní léto doslova ovládají. Milovníci klasiky nemusejí věšet hlavu, protože pilotky nikdy nevyjdou z módy. Nosit se budou kousky připomínající sci-fi filmy, zrcadlové, žluté či oranžové čočky, ale i retro kousky připomínající kostěné brýle z 20 .let, kočičí tvary z padesátek a obroučky zdobené květinami a výraznými detaily jako z let šedesátých. Tak si také vyberte si svoje jedinečné.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Letní počasí vás vybízí k aktivnímu způsobu využití volného času. Jenže vy jste unavení a nemáte sílu na dlouhou cyklo vyjížďku a náročnou túru. To vůbec nevadí! Běžte jen na procházku,…