Slyšela jste o akné Mallorca? Začíná jeho období, pozor na slunce a mastné krémy! | Foto: iStock

Foto: iStock

Slyšela jste o akné Mallorca? Začíná jeho období, pozor na slunce a mastné krémy!

Sluneční paprsky sice umí dodat pokožce bronz i potřebný vitamin D, ale také s sebou bohužel přinášejí škodlivé UVA a UVB záření. Především na začátku léta není naše kůže na přímé sluneční záření zvyklá a může tak zažít šok a snadno se spálit. Kromě nebezpečného spálení může pokožku vlivem slunečních paprsků postihnout i akné Mallorca.

Co to je akné Mallorca?

Nadměrné vystavování slunci vede nejen ke zdravotně nebezpečnému spálení pokožky, ale v kombinaci s mastným opalovacím krémem i k možnému vzniku letního akné (acne aestivalis). Říká se mu také Mallorca akné a tento název vznikl proto, že se vyskytuje u lidí, kteří se na jaře nebo začátkem léta vystavují intenzivnímu opalování. Acne aestivalis je jedním z nejčastějších onemocnění kůže ve střední Evropě. Je způsobeno působením UVA paprsků, proto je možné, že se objeví i při delším pobytu v místnosti za oknem.

Jak se o sebe starat po opalování? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Koho postihuje?

Akné Mallorca postihují přibližně 20 procent populace, zejména ženy a mladé lidi s mastnou pokožkou. Nejčastěji vzniká na dolních končetinách, postiženy bývají také oblasti kůže na paží a na ramenou, horní části zad a na dekoltu. Mallorské akné je méně časté na obličeji. Na rozdíl od skutečného akné se v tomto případě netvoří žádné hnisavé záněty, pokožka je zarudlá, může se objevit kožní vyrážka – kopřivka, jindy se vyskytují červené fleky či puchýřky. Letní akné je doprovázeno nesnesitelným svěděním.

Pokračování 3 / 5

Není akné jako akné

Princip je vlastně podobný jako u pravého akné. Sluneční záření, leckdy v kombinaci s aplikací opalovacích krémů, zapříčiní ucpání a zanícení mazových žláz, což vede ke vzniku typických pupínků. Na rozdíl od běžného akné však Mallorca není vrozená ani se nejedná o hormonální poruchu, je tudíž snadnější mu předejít nebo se ho zbavit.

Pokračování 4 / 5

Jak akné Mallorca předejít?

Pokud na akné Mallorca trpíte, měla byste být při pobytu na slunci obzvlášť opatrná. Základem je zvykat každé léto pokožku na sluneční záření postupně a pomalu. Určitě byste se měla několikrát vystavit slunci předtím, než se rozhodnete odjet na dovolenou a týden ležet bez hnutí u moře. Další zásadou je pak používat kvalitní opalovací krémy, které jsou co nejméně mastné.

Pokračování 5 / 5

Babské rady

S akné Mallorca nemusíte hned uhánět k lékaři ani panikařit, když doma nemáte vhodné produkty z lékárny. Pomoci si můžete i babskými radami, u nichž vám postačí to, co máte v lednici nebo co najdete v přírodě. Akné Mallorca je potřeba chladit, proto je dobré potřít se například tvarohem nebo plnotučným jogurtem, který z kůže vytáhne horkost. Zkusit můžete i léčivé rostliny. Pokožku dokáže zklidnit například dubová kůra nebo extrakt z heřmánku.

Doporučujeme

Články odjinud