Slyšela jste už o maskné? Co to je a jak zabránit jeho vzniku na obličeji?

Slyšela jste už o maskné? Co to je a jak zabránit jeho vzniku na obličeji?

V době koronaviru se už rouška stala téměř běžnou součástí našeho outfitu a v současné době opět přibývá míst, kde je její nošení povinné. Zdravé pleti však dlouhodobé zakrývání maskou nesvědčí. Často tak vzniká maskné, kterému je ale možné alespoň částečně zabránit.

Co je maskné?

Termín maskné je odvozen z kombinace dvou anglických slov − „mask” a „acne”. V zásadě jde o mechanické akné a různé druhy vyrážky, které se objevují zejména na bradě, tvářích a kolem úst, tedy v místech, jež často zakrýváte rouškou. Příčiny tohoto typu akné jsou dvě. Prvně je viníkem konstantní dráždění kůže, kvůli kterému dochází k narušení její ochranné bariéry. Druhou příčinou je pak vlhkost, jež se během dlouhodobého nošení pod rouškou tvoří. A pokud každé ráno aplikujete na pleť make-up, problém se jen zhoršuje. Existují ale způsoby, jak udržet pokožku zdravou a jak zabránit tomu, aby maskné vůbec vzniklo. 

Pokračování 2 / 5

Noste kvalitní roušku

Abyste zabránila zbytečnému mechanickému poškozování pleti, vybírejte roušky z lehkých a prodyšných materiálů, jako jsou bavlna, hedvábí nebo satén. Zadržují méně tepla a vlhkosti, díky čemuž kůži tolik nedráždí. Dalšími klíčovými faktory je jejich častá výměna, praní a sušení. Protože tkanina zachycuje prach a bakterie, je vhodné roušku před nasazením na obličej ještě přežehlit.

Pokračování 3 / 5

Umývejte si obličej

Pravidelné čištění pleti je pro její krásný vzhled naprosto zásadní. Z pórů je totiž potřeba odstranit nečistoty, pot a maz, aby se zbytečně nerozšiřovaly, a zároveň tvář zbavit odumřelých kožních buněk. Při této beauty rutině se snažte vyhýbat agresivním kosmetickým produktům, které kolikrát napáchají víc škody než užitku. Ideálním řešením jsou v tomto případě inteligentní sonické kartáčky. Vaši pleť nejen dokonale vyčistí, ale zanechají ji i velmi jemnou a hladkou na dotek. Dáváte-li přednost spíš přírodní cestě, vyzkoušejte konjakové houbičky, při jejich použití nepotřebujete žádný další kosmetický přípravek.

Pokračování 4 / 5

Chraňte svou pleť

Vaše pokožka potřebuje v tomto náročném období obzvlášť ohleduplný přístup. V první řadě ji neopomínejte hydratovat, protože jen nastolení správné úrovně vláhy v pleti je ten nejlepší způsob, jak posílit její ochrannou bariéru a zastavit škodlivé bakterie. Dopřejte jí také speciální intenzivní péči v podobě výživných masek, a pokud je to třeba, zajděte na profesionální ošetření ke kosmetičce či na kosmetické zákroky na kliniku estetické chirurgie. A samozřejmě nezapomínejte používat opalovací krém, díky němuž neriskujete zbytečné pigmentové skvrny a oddálíte i vznik a prohlubování vrásek. Ano, i v zimě!

Pokračování 5 / 5

Zastavte akné

Pokud se o svou pleť správně staráte, ale přesto vás trápí rozsáhlé akné, poraďte se se svým dermatologem. Jestliže se vám ale objeví sem tam pupínek, stojí za to vyzkoušet neagresivní lokální řešení. Jednou ze zbraní proti akné je například chytré pero Foreo Espada. Toto zařízení využívá sílu modrého světla, které používají i dermatologové jako součást profesionálního ošetření. Pomocí tohoto světla se akné zbavíte snadněji a rychleji a s pomocí chytrého pera to zvládnete i z pohodlí domova.

Doporučujeme

Články odjinud