Smoljak a Svěrák prý mají kliku

18. 9. 2002
Smoljak a Svěrák prý mají kliku
Jak je možné, že si Divadlo Járy Cimrmana, složené původně z neprofesionálů, udrželo tak dlouho neutuchající zájem publika, které dnes tvoří už čtyři generace? Tato otázka se vinula celým večerem v Malostranské besedě, kde byla v pondělí (16. září) otevřena výstava k 35. výročí již kultovního divadla.

Smoljak a Svěrák prý mají kliku

Klepněte pro větší obrázek Jak je možné, že si Divadlo Járy Cimrmana, složené původně z neprofesionálů, udrželo tak dlouho neutuchající zájem publika, které dnes tvoří už čtyři generace? Tato otázka se vinula celým večerem v Malostranské besedě, kde byla v pondělí (16. září) otevřena výstava k 35. výročí již kultovního divadla.

Klepněte pro větší obrázek "To je otázka, na kterou ani my nedovedeme odpovědět. My jsme prostě rádi, že tomu tak je. A jsme šňastní. Myslíme si, že máme asi nějakou velikou kliku," řekl tiskové agentuře Korzo sedmdesátiletý Ladislav Smoljak, který divadlo spolu se Zdeňkem Svěrákem zakládal.
"A zřejmě to tkví i ve fenoménu Cimrmana, v našem humoru, který je nám blízký a který odpovídá našemu vkusu a názoru, něco, co se českému národu líbí a co ho oslovuje," dodal Smoljak.

Důležitý je podle něj také nebývale kladný vztah jednotlivých členů souboru k Divadlu Járy Cimrmana: "Divadlo máme rádi, protože se tam cítíme strašně dobře, jelikož jsme docela dobrá parta.Takže i kdybychom neměli divadlo, většina z nás by se možná ráda setkávala po hospodách. A hlavně, co nás vzrušuje, těší a blaží, to je ono téměř každodenní setkání s diváky, kteří nám vyjadřují své sympatie, jimž je s námi dobře. My vlastně zažíváme ty večery, jako když jdete s někým, koho máte rádi, kdo je vám sympatický, a ten večer se povede," usmál se režisér a herec Ladislav Smoljak.

Klepněte pro větší obrázek "Asi je ona myšlenka mystifikační tomuto národu blízká. Je mu blízké mít nějaké společné tajemství, přistoupit na určitou hru o někom, kdo nebyl, a přece to byl náš největší Čech. A také si myslím, že to je svědectví, že už tento národ vyrostl z nacionalismu," prohlásil Zdeněk Svěrák. "Každý národ by něco podobného nesnesl, ale my už jsme z nacionalismu vyrostli. Tolikrát jsme sami sebou byli zklamáni, že jsme schopni si z toho dělat legraci, a přijmout, že nějaký Čech je vynikající, i když o něm víme své," poznamenal Zdeněk Svěrák.
" Bez ohledu na mé jiné scenaristické a herecké aktivity je pro mne Divadlo Járy Cimrmana pořád největší potěšení a činnost, na kterou se neustále těším, pokud jsem zdravý. Je to pořád moje veliká láska a jsem vděčný osudu, že nám bylo dopřáno tolik let hrát. Vezme-li se v úvahu, kolik času bylo dopřáno jiným divadlům a jiným autorským dvojicím, tak těch pětatřicet let je obrovský dar," svěřil se Svěrák.

O fenomému Járy Cimrmana svědčí i celá sekce ve vyhledávači Seznam, věnovaná právě Cimrmanovi: dir.seznam.cz/Zabava/Humor/Jara_Cimrman, zde najdete i odkaz na oficiální stránky divadla: www.zizkovskedivadlo-jc.cz.

zdroj: Korzo
foto: Film Kolja

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

V zaměstnání se necítíte dobře, ale své vnitřní dojmy si necháte pro sebe. Dnes se vám podaří něco, čím vytřete šéfovi zrak. Už se k vám nebude chovat odporně! To si fakt nezasloužíte.…

Nejčtenější články

Doporučujeme