Smrt při požáru často souvisí s kouřením

8. 1. 2002
Smrt při požáru často souvisí s kouřením
Jen dalším z řady nebezpečí, která souvisí se závislostí na nikotinu, je podle vědců riziko, spojené se vznikem požáru a úmrtím při něm. Odhaduje se, že ročně zahyne při požárech na světě asi 300 000 lidí, přičemž z toho asi 30 procent případů souvisí právě s kouřením.

Smrt při požáru často souvisí s kouřením

Jen dalším z řady nebezpečí, která souvisí se závislostí na nikotinu, je podle vědců riziko, spojené se vznikem požáru a úmrtím při něm. Odhaduje se, že ročně zahyne při požárech na světě asi 300 000 lidí, přičemž z toho asi 30 procent případů souvisí právě s kouřením. V roce 1998 se škody, způsobené požáry v důsledku kouření, dají celosvětově odhadnout na 27 miliard dolarů.

Vědci z Kalifornské univerzity v Davisu dále odhadují, že náklady na požáry, způsobené kouřením nepřímo, jsou ještě vyšší. Takový zapalovač se může v ruce malého dítěte stát velmi nebezpečnou hračkou - zapalovačem nebo zápalkami děti způsobí ročně asi milion požárů. V rámci USA připadá denně na každého člověka staršího 10 let 7 vykouřených cigaret - proto by podle vědců nemělo být překvapující nebezpečí vzniku požáru, které s sebou tento návyk nese.

Za dobrou zprávu považují vědci fakt, že podobných požárů ubývá - jednak proto, že obecně počet kuřáků v USA klesá, jednak proto, že nábytek a matrace se vyrábějí z méně hořlavého materiálu, aby se podobným nehodám předešlo. Jinak ale odborníci na bezpečnost doporučují, aby byly vyráběny méně nebezpečné cigarety - měly by mít hustší tabák a méně prodyšný obal, aby se tak zabránilo rozhoření, pokud už cigareta upadne. Dalším bezpečnostním opatřením je pak instalace požárního hlásiče, který na zvýšené množství kouře upozorní.

V USA počet kuřáků obecně klesá. Ale jak je to s námi v Čechách? Nepozorujete u nás spíše trend opačný?

Zdroj: Health Scout - Preventive Medicine

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Příjemný týden ukončí stejně příjemný pátek, který se objevil nějak rychle. Nutno říci, že jste celým obdobím propluli bez sebevětších potíží. Myslíme, že na vás čeká zasloužená finanční…

Nejčtenější články

Doporučujeme