Smysluplná předsevzetí

29. 12. 2006
Smysluplná předsevzetí
S koncem starého a příchodem nového roku přicházejí ke slovu nejrůznější novoroční předsevzetí. Ruku na srdce, které ty z loňska jste skutečně dodrželi? Buďte tentokráte chytřejší a dejte si takový cíl, po kterém skutečně toužíte a který opravdu dodržíte.

Většina novoročních předsevzetí se týká zlepšení zdravotního stavu – zhubnout přebytečné kilogramy, správně jíst, cvičit. To je sice chvályhodné, ovšem všeobecná přání brzy spadnou pod stůl. Udělejte si přesný plán, ve kterém zohledněte svůj životní styl, časové a finanční možnosti.

Cvičení Jen těžko budete hrát squash či chodit do aquacentra, když každý měsíc zápasíte s výplatou. Raději si pořiďte DVD se cvičením nebo cvičební stroj, který bude představovat jednorázovou investici a dále nebude zatěžovat váš rozpočet.

Zní vám poznámka o ranní rozcvičce jako špatný vtip? Stačí pět minut do hodiny po probuzení a budete se cítit mnohem lépe. Lékařské výzkumy prokázaly, že lehké cvičení hned po ránu zvyšuje energii a zlepšuje metabolismus po celý den.

Najděte si cvičení, které plně odpovídá naší povaze. Pokud jste soutěživý typ, oceníte pohybovou aktivitu v kolektivu. Když se cítíte lépe o samotě, zamilujete si jógu s vlastním instruktorem či v klidu domova. I tanec báječně spaluje kalorie. Zapiště se do tanečních kurzů, zlepšíte svou postavu a postavení těla a pohyby vůbec. Skvělé cvičení představuje také vytrvalostní plavání. Pořiďte si permanentku do krytého bazénu a postupně vylepšujte svůj styl a výsledky.

Nečekejte rychlé zázraky. Ani tukové zásoby nevznikly přes noc. Dejte svému tělu čas a postupně si zvyšujte cvičební zátěž a hlavně vytrvejte. Pokud se sportem začínáte, postupujte od malé zátěže a postupně přidávejte. Pro začátečníky doporučujeme např. DVD Nová dimenze od Cindy Crawford, která celý trénink rozdělila do tří skupin pro úplné začátečníky až po pokročilé.

Máte-li nějaké zdravotní potíže, určitě se poraďte se svým lékařem. Ten vám poradí, která pohybová aktivita je pro vás vhodná a čemu se vyhýbat. Chcete přeci své zdraví posílit, nikoliv jej poškodit.

Dieta Náhlá radikální změna stravy vyvolává zbytečný stres. Pokud se s novou dietou plně neztotožníte, s velmi velkou pravděpodobností ji ani nebudete dlouho dodržovat. Stejně jako v případě cvičení, postupujte pomalu ale jistě.

Nezapomínejte na zdravou snídani. Je to totiž nejdůležitější jídlo celého dne. Jak by měla zdravá snídaně vypadat? Dopřejte si příjemně chladivý nízkotučný jogurt s hrstkou čerstvého ovoce a to vše na vrstvě přírodních ovesných vloček. Tím pokryjete touhy těla po tucích, cukru, vlákniny a bakteriích, které prospějí trávení. Pro milovníky slaných chutí se hodí celozrnné pečivo, míchaný zelený salát a tuňák ve vlastní šťávě. Připravit si můžete i omeletu z vaječných bílků, zeleniny a sýru feta.

Místo jednostranné diety se dejte na vyváženou stravu. Do svého jídelníčku zařaďte ve velkém zeleninu, je bohatá na vitamíny, vlákninu a malé množství kalorií. Místo tradičního moučníku po obědě, sáhněte po oblíbeném ovoci. To sice obsahuje cukry, ale o mnoho méně než dortíčky.

Ryby prospívají vašemu tělu více než si myslíte. Proto si dopřejte alespoň dvakrát týdně hlavní chod v podobě sladkovodní či mořské ryby. Rybí tuk také prospívá pleti.

Prodejnám s rychlým občerstvením se snažte vyhýbat. Pokud přece jen neodoláte, místo porce hranolků si dejte jako přílohu zeleninový salát či klas vařené kukuřice.

Dodržujte pitný režim. Slazené nápoje nahraďte neperlivou vodou. Tu si v případě nutnosti ochuďte čerstvou šťávou z citrónu či pomeranče. Průmyslově vyráběné džusy jsou plné kalorií a cukru. Sklenici džusu si raději připravte doma z vybraného ovoce. Skvělá je např. kombinace jablka, banánu, hroznového vína a citrónu. Džus pijte okamžitě, abyste využili všech vitamínů, které rychle vyprchávají.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Světový den dárců krve vám poskytuje jedinečnou možnost, udělat něco správného. Pokud jste fit a zdraví jako řípy, darujte krev či plazmu! Milí Střelci, nový pracovní týden nezačínáte…

Nejčtenější články

Doporučujeme