Snažíte se zhubnout, ale jste stále oteklá? Vaše tělo zadržuje vodu. Co s tím?

21. 4. 2018
Snažíte se zhubnout, ale jste stále oteklá? Vaše tělo zadržuje vodu. Co s tím?
I když se snažíte jíst zdravě a dodržujete dietu, vaše tělo vzdoruje a stále vypadá oplácaně. Znáte tuto situaci? Pak je pravděpodobné, že váš organismus zadržuje vodu. Jak tomu zabránit?

Co za to může?

Co může způsobovat zavodnění? Jedním z častých viníků je hormonální antikoncepce. Ta kombinovaná (obsahující hormony estrogen i progesteron) může způsobovat mírné zadržování vody v těle. Mohou za to ženské pohlavní hormony estrogeny, které zvyšují produkci hormonu nadledvin aldosteronu – a právě ten odpovídá za regulaci metabolismu vody.

Další možnou příčinou můžou být dlouhodobé užívání některých léků, strava s nadbytkem cukru, soli, tuků a škrobů, častá konzumace alkoholických nápojů, u žen pak také hormonální výkyvy během menstruačního cyklu nebo menopauza.

Jak se zavodněním bojovat? Hodně toho zmůžete sami, pokud se ale k potížím přidají silně nateklé a bolestivé dolní (případně i horní) končetiny, včetně prstů, nebo výrazné otoky v obličeji, vyhledejte lékaře, může se jednat o závažnější problém (nejčastěji onemocnění srdce, cév nebo ledvin).

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Závěrem týdne vyřešíte spoustu věcí, které jste před nedávnem vůbec nechápali. Nejedná se o profesní výkonnost, ta je velmi dobrá, nýbrž o komunikační stránku. S kolegy musíte mluvit jako…