Sochař křtí svá díla vlastní krví

5. 6. 2007
Sochař Jan Švadlenka je důkazem toho, že motorová pila může být i nástrojem vzniku uměleckého díla. "Co bych dlátem odřezával dva dny, trvá pilou pět minut," pochvaluje si. Motorovkou zvládne všechno, od ladných tvarů nahých žen, přes obličeje klaunů až k třímetrovým chlapáckým kolosům.

Motorová pila je nebezpečné nářadí, ale ošidné může být podle sochaře i obyčejné dláto, když umělci nešikovně sjede ruka.

"Každá moje socha je křtěná krví," potvrzuje Švadlenka. Sochy opracovává z ležícího kmenu a "na nohy" je staví až ve chvíli, kdy jsou hotové. To, že i on sám při práci leží, by mu asi leckdo mohl závidět, nebýt rotujícího ostří u obličeje. "Člověk se hlavně nesmí říznout do hlavy," řekl Jan Švadlenka s úsměvem, ale hned vážněji dodal, že jednou už byl smrti zatraceně blízko. „Podolek košile se mi zapletl do vylomené mříže pily v místě, kudy proudí vzduch. Naštěstí se pila zasekla, jinak bych přišel o břicho," podotkl.

K celodennímu zvedání skoro čtyřkilového nástroje už člověk potřebuje slušnou fyzičku. Pro třiačtyřicetiletého Pražáka to není problém. Ke sportu má vztah víc než kladný, protože před lety kopal druhou ligu za Slávii.

Švadlenkovy plastiky nejsou k vidění jen v zahradách a parcích, ale diváci je zahlédnou také ve filmu. V podobě třiceti dvou šachových figur se objeví v novém snímku Juraje Jakubiska Lovestory Báthory.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Ranní vstávání je pro vás občas utrpení. Dneska se vám nechce, protože musíte čelit složitým povinnostem a nadřízený požaduje urychlené vyřízení. Snad se z toho nezblázníte, začínáte mít…

Nejčtenější články

Doporučujeme