Sociální fobie může zničit celý život. Není ale nutné s ní žít. Co pomůže?

3. 10. 2021
Foto: Istock
Sociální fobie může zničit celý život. Není ale nutné s ní žít. Co pomůže? | Foto: Istock
Intenzivní stres z kontaktu s cizími lidmi může být natolik zničující, že se postižený stáhne do svého domova a omezí kontakty s okolím. Takový život ztrácí kvalitu, je spíš přežíváním. Sociální fobii ale lze překonat. Pokud se v článku poznáte, neváhejte a požádejte o pomoc nějakého odborníka – psychologa či terapeuta, kteří s vámi problém proberou a nabídnou řešení.

Nervozita je normální, jde ale o míru

Každý člověk je čas od času unavený, touží po samotě, a proto se vyhýbá velkým skupinám lidí. A většina lidí je nervózní před vystoupením na velké poradě v práci nebo před prvním rande. Ale pokud někdo před prezentací zažívá intenzivní stres, bojí se kontaktu s novými lidmi nebo se neustále cítí druhými kritizován, a to tolik, že to ovlivňuje jeho každodenní život, možná trpí sociální fobií neboli úzkostnou poruchou, která je charakterizována úzkostí ze sociální interakce a společenských situací a následným vyhýbavým chováním. Nicméně ani taková porucha neznamená konec života. Existují možnosti, jak získat pomoc, aby onemocnění nemělo negativní dopad na život či společenské kontakty.

Jak vytvořit ten nejlepší první dojem? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Ani poslední zářijový den neleníte a věnujete se sportu. V jedné kolektivní aktivitě jste se našli a provozujete ji, jak se jen dá. Rozhodně nepatříte k lidem, kteří by sportovali sami. To…