Sociopat, nebo psychopat? 10 znaků, podle kterých je poznáte. Jak se bránit?

14. 3. 2019
Sociopat, nebo psychopat? 10 znaků, podle kterých je poznáte. Jak se bránit?
Sherlock, Gordon Gekko z filmu Wall Street, Frank Underwood ze seriálu Dům z karet. Se sociopaty či psychopaty se setkáte nejen ve filmu, bohužel ale často i v realitě. Na první pohled můžou působit okouzlujícím dojmem, jakmile je ale poznáte o trochu víc, budete si možná tisíckrát přát, abyste se s nimi raději nikdy nepotkali.

V běžné mluvě tyto dva termíny často zaměňujeme, ovšem mezi psychopatem a sociopatem je několik zásadních rozdílů. I když pokud někoho takového máte ve svém okolí, je nakonec skoro jedno, zda je to ten, či onen – oba jsou velmi nebezpeční. Pojďme se nejprve podívat, co jednotlivé pojmy znamenají. 

Psychopat – navenek milý, doma tyranský

Život s psychopatem není jednoduchý. Psychopat je totiž samolibý a velmi se podobá narcisům, rád manipuluje a využívá druhé. Na první pohled je charismatický a okouzlující, pod povrchem je to tyran, pro něhož není nic dobré. Všechno, co řeknete, je špatně, ignoruje vaše pocity a ve finále z něj budete šílet. Psychopatů je mezi námi zhruba kolem jednoho procenta z populace, takže narazit na ně není až tak nesnadné.

Vyznačují se mimo jiné impulzivitou, někdy agresí, citovou prázdnotou a povrchností. Lítost u nich nehledejte, nenajdete ji, chybí jim totiž svědomí. Stejně tak necítí emoce. Lidi kolem sebe berou jen jako objekty, které jim mají dopomoci k naplnění vlastních představ. 

Pokud jde o partnerské vztahy, nebývají věrní. Když to ale na vás začnou zkoušet, napoprvé jim uvěříte, jsou totiž neobyčejně šarmantní. Dokážou lichotit, když vás chtějí dostat tam, kam chtějí – mají totiž pevné nervy. Podle odborníků za svoje chování psychopat nemůže, protože jde o vrozenou dispozici, je to tedy vrozená odlišnost.

Sociopat – notorický lhář s vysokým IQ

Na rozdíl od psychopata, který se se svým problémem už narodil, sociopatem se člověk můžete stát v průběhu života díky okolnostem, například následkem fyzického či psychického zneužívání nebo prožitého traumatu. Sociopat taky na rozdíl od psychopata dokáže cítit emoce. Snadno se rozčilí, bývá nervózní. Lidmi ale v zásadě sociopat pohrdá a jen velmi složitě si vytváří vztahy k jiným lidem. Velmi často je bez práce a neumí si ji udržet. IQ ale mívají sociopaté poměrně vysoké, ovšem chybí jim sebereflexe, ochota někomu pomoct či zodpovědné chování. Častěji se sociopatie vyskytuje u mužů, ovšem sociopatky najdeme i mezi ženami, u nichž dominuje intrikánství a vydírání.

Hlavním rozdílem mezi oběma antisociálními poruchami osobnosti je to, že u psychopatů se jedná o vrozenou poruchu kvůli nedostatečně vyvinuté části mozku zodpovědné za emoce. U sociopatů došlo k poruše kvůli nějakému traumatickému zážitku. Sociopat tak cítí emoce, i když slabě, a když se chystá něco špatného udělat, ví, že by neměl, ale protože má příliš slabé výčitky svědomí, udělá to. Psychopat žádné výčitky svědomí necítí. Dalším velkým rozdílem je to, že psychopat je zpravidla schopný naučit se chování, které společnost vyžaduje, takže často velmi dobře zapadá do společnosti a využívá ji, naproti tomu sociopat se často z pohledu společnosti chová nenormálně, nezapadá, a proto je z ní vylučován. 

Příznaky, podle kterých poznáte psychopata či sociopata

Řadu rysů mají obě poruchy stejné: 

1. Úmyslně vás zraňuje a kritizuje
2. Ničí vaši sebedůvěru
3. Ignoruje vaše názory
4. Izoluje vás, chce vás mít pod kontrolou a chová se paranoidně (podezírá, špehuje)
5. Lže
6. Pohrdá zákony a společenskými pravidly
7. Pohrdá právy druhých lidí, nebere na ně ohled
8. Má sklon k násilí (ale nemusí)
9. Nemá smysl pro povinnost
10. Není schopen navázat hlubší vztah

Vztahy s psychopaty i sociopaty jsou rizikem

Někdy je velmi těžké takového člověka odhalit včas a nepodlehnout mu. A i když vám třeba okolí naznačuje, že byste si měli dát pozor, vy možná nevěříte. Zpočátku je jejich okouzlující povaha doslova fascinující, ovšem do té doby, než přijde první impuls, kdy vám odhalí skutečnou tvář. Podle výše popsaných signálů můžete začít tušit, že vztah není normální. A pokud vás na veřejnosti sráží a dělají z vás rohožku, pak vezměte raději nohy na ramena.

Jak se před nimi bránit

Nejlepší rada – utéct před nimi. Někdy to ale nejde nebo ne tak snadno. Psychologové radí, abychom použili takzvanou metodu kritického myšlení. Psychopata totiž můžete potkat kdekoli, třeba v zaměstnání. A v práci se psychopati chovají trochu jinak. Jsou výkonní, nesmlouvaví a vždy za vším vidí osobní prospěch. Při konfliktech obviňují druhé a podlé jednání je pro ně naprosto normální. Jejich cílem je zničit vás, ale aby z toho něco měli oni sami.

Jak tedy s nimi jednat? Důvěřujte, ale prověřujte fakta, mějte vlastní názor a nikdy neustupujte. Používejte reálné argumenty a nebojte se. Pozor, psychopat rád svůj útok zopakuje, takže je lepší se mu vyhýbat. Jeho cílem je totiž vyhrát a pokořit vás. Popravdě, pokud je váš nadřízený psychopat, dlouho s ním pracovat nevydržíte. Při jednání musíte zůstat sebejistí a dát mu najevo, že víte, s kým jednáte. 

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Merkur je v negativní kvadratuře s vaším znamením a náročné profesní úkoly vás vyčerpávají. Jindy byste se na ně vrhli a byly by v mžiku hotové. Dopřejte si tempo, které vám vyhovuje i za…

Nejčtenější články

Doporučujeme