Ideální je konzumovat sóju ve fermentované podobě, tedy jako sójovou omáčku, tofu nebo tempeh

Ideální je konzumovat sóju ve fermentované podobě, tedy jako sójovou omáčku, tofu nebo tempeh

Sójové klíčky jsou plné vitamínů
Sójové mléko se hodí pro lidi trpící nesnášenlivostí laktózy nebo alergií na mléčnou bílkovinu kravského mléka
Tofu je chutnou občasnou náhradou masa
Asijská kuchyně stojí na sóje
7
Fotogalerie

Sójové mléko: Prospívá zdraví, nebo škodí?

Velmi dlouho byla sója považovaná za výživový všelék. Doporučovala se téměř na všechno, od srdečních potíží po problémy v menopauze. Běžně se i dnes objevuje v regálech se zdravou výživou či ve velkých supermarketech. Jak je to s ní doopravdy? A je konzumace sójového mléka a dalších sójových produktů zdraví prospěšná?

Zdravotní benefity sóji

Jako každou potravinu i sóju bychom měli konzumovat přiměřeně. Problém je, že v okamžiku, kdy se nějaká potravina stane hitem, lidé mají tendenci zařazovat ji úplně do všeho, jak se to v poslední době stalo chia semínkům. Stejně tak i sója se v devadesátých letech jevila být zázrakem, který nahradí maso, a sójové mléko jen kvůli vyšší ceně nevytlačilo normální kravské mléko. Přitom, jak vysvětluje nutriční terapeutka Dana Šímová, „sójové nápoje, dříve nesprávně nazývaná sójová mléka, a sójové alternativy mléčných výrobků jsou v první řadě produktem, který je určen lidem trpícím nesnášenlivostí laktózy (mléčného cukru) nebo alergií na mléčnou bílkovinu kravského mléka (kasein).“

Tofu, které se vyrábí ze sóji, je pak vhodná občasná náhražka masa a hodí se na zpestření jídelníčku. „Je vhodné i pro osoby se zvýšenou hladinou cholesterolu nebo kyseliny močové či jako náhrada bílkovin, pokud nejíte maso,“ vysvětluje odbornice. Sója je tak skvělá v tom, že dokáže do značné míry chuťově i nutričně nahradit maso a mléko, a tak zpestřit jídelníček lidem, kteří je mohou konzumovat jen omezeně nebo vůbec ne.

Hlavní problémy sóji a sójových produktů

Sójové mléko, a tedy i tofu, obsahují ale látky podobné hormonům (goitrogeny), které mohou ovlivňovat hormonální vývoj u dětí a u žen štítnou žlázu, která reguluje metabolismus. „Její poškození může vést k nadváze, únavě i nepravidelné menstruaci,“ dodává nutriční terapeutka Dana Šímová. Sója také obsahuje fytoestrogeny, jež se podobají pohlavním hormonům estrogenům, které někdy i blokují. Jejich zvýšená hladina může podporovat vznik rakoviny prsu, neplodnost či předčasný nástup puberty. Proto bychom sóju měli konzumovat přiměřeně.

Pomůže sójové mléko při hubnutí?

Výhody sójového mléka spočívají hlavně v tom, že neobsahuje cholesterol a má naopak hodně proteinů, které se při hubnutí hodí. Sójové produkty mají také nízký glykemický index a spoustu vlákniny. „V omezeném množství ho pít můžete, ale že by to mělo nějak extra kladný vliv na hubnutí, to si nemyslím. Pozor hlavně u dětí na časté podávání,“ uvádí na pravou míru využití sojového mléka při dietě výživářka Dana Šímová.

Může se sójové mléko při kojení?

Některé maminky trápí nesnášenlivost laktózy, která je obsažená v kravském mléce. A některé děti po kojení reagují na mléčný cukr (laktózu) negativně. Ten se totiž dostává do mateřského mléka díky tomu, co matka sní a vypije. Vhodnou alternativou jsou tedy pro kojící maminky rostlinná mléka, jako jsou například rýžová, ovesná či právě sójová. Ale jak bylo výše řečeno, všeho s mírou.

Jak sóju konzumovat, aby byla zdravá

Nemusíte se jí bát, když ji budete konzumovat ve fermentované podobě. To je proces, při kterém se rozloží pro zdraví nevýhodné látky a fytáty. Fermentovaná sója je běžně na talíři v mnoha asijských zemích, my už bohužel velmi často jíme sóju v jiné podobě. Přidává se do polotovarů od párků až po nejrůznější tyčinky. Jaké výrobky jsou tedy ze sóji vyráběny fementací? Nebojte se kvalitních sójových omáček, tempehu (fermenetovaný sójový sýr) či misa (slaně chutnající pasta k ochucení polévek či pomazánek), stejně tak tofu vzniká fermentací.

Recept na domácí sójové mléko

Sojové mléko je v obchodě dost drahé, cena sójového mléka se pohybuje kolem 50–60  Kč za litr.

Co budete k výrobě potřebovat?
100 g sójových bobů (ideálně v bio kvalitě)
vodu
sladidlo (například stévii nebo agávový sirup)
mixér (ne tyčový)
sítko

Postup:

Do misky si odvažte sójové boby, zalijte studenou vodou a nechte přes noc namočené. Pak je sceďte a vložte do mixéru, dolijte jedním litrem vody. Můžete použít hrníčkovou metodu – 1 hrnek bobů a 4 hrnky vody. Mixujte asi pět minut, dokud se nevytvoří pěna a nevznikne hladká směs.

Obsah přelijte do hrnce a při nižší teplotě postupně vařte asi dvacet minut. Pěnu, která se bude tvořit, průběžně odstraňujte. Můžete použít sladidlo, aby bylo mléko sladké. Poté scedíte přes sítko. Nechte vychladit a uchovávejte ve skleněné nádobě v lednici. Vydrží vám v ní asi 3 dny.

 

 

Doporučujeme

Články odjinud