Sokoli v našich městech

7. 5. 2001
Sokoli v našich městech
Vzácní sokoli stěhovaví se usídlili v našich městech. V Praze se sokoli uhnízdili na jedné z věží Týnského chrámu, v Plzni na věži Katedrály sv. Bartoloměje.

Sokoli v našich městech

Vzácní sokoli stěhovaví se usídlili v našich městech. V Praze se sokoli uhnízdili na jedné z věží Týnského chrámu, v Plzni na věži Katedrály sv. Bartoloměje.

Sokol je dravec velikosti vrány. Sameček je podstatně menší než samička, váží cca 500 až 600 gramů a samička 900 až 1100 gramů. Hnízdo buď zabírá jiným ptákům, nebo hnízdí na holém povrchu skal či staveb.Vajíčka jsou obvykle nažloutlá až červenohnědá s hustými hnědými skvrnami; ve snůšce bývají 3 až 4. Zahřívají je samice i samec, podíl samice je však vyšší. Doba sezení trvá většinou 28 až 29 dnů. V prvních dnech po vylíhnutí mláďat loví a přináší potravu jen sameček a samice ji dělí a krmí mláďata; později už loví i samice a naopak samec rovněž krmí. Mláďata zůstávají ve hnízdě 35 až 40 dní, pak jsou ale ještě dlouho krmena mimo hnízdo.
Potravou sokolů jsou především ptáci, které vyhlíží v letu a střemhlav na ně útočí. Podle výzkumu prováděného v Německu byl nejčastější kořistí holub domácí a špaček; loví však prakticky všechny druhy ptáků až do velikosti kachny a výjimečně i větší.

Sokol je ohrožený druh v důsledku používání chlorovaných uhlovodíků typu DDT, které se kumulovaly v jejich kořisti a posléze u sokolů způsobovaly reprodukční problémy (snížená plodnost, příliš křehké skořápky vajíček, vyšší úmrtnost mláďat).V současnosti vedle chemizace prostředí ohrožují sokoly především vedení vysokého napětí, rušení na hnízdištích a vandalismus.

V ČR hnízdí v současnosti asi 12 párů a některé z nich můžete sledovat i na Internetu. Sokoli z Plzně na adrese www.sokoli.cz a sokoli z Prahy na stránkách Českého rozhlasu www.rozhlas.cz/sokoli/.
Sokoli v Plzni jsou o něco úspěšnější a v současnosti mají 4 mláďata. Ti v Praze krmí pouze jedno. Z původních 4 vajíček bylo oplodněno zřejmě jen jedno. Samice zahřívá mláďata většinu dne, jen na hodinu až dvě své místo přenechá samci.
Samice mláďata krmí stále častěji. První den po vylíhnutí 1x, v současnosti až 4x denně.

Krmení je divácky velice atraktivní, a tak se určitě na stránky podívejte. Problém je v tom, že čas krmení je prakticky nepředvídatelný. Naštěstí na stránkách Českého rozhlasu je záznam jak z líhnutí, střídání samce Tycha a Týny, tak i dva záznamy z krmení a určitě přibudou další.
V Plzni je vše prakticky bez problémů. Pražští sokoli měli celkem 4 vajíčka, ale dvě zmizela. Existuje několik teorií, ale přestože je k dispozici záznam, nikdo s určitostí neví, jak se to stalo. Jak to asi bylo si přečtěte na stránkách Rozhlasu.

autor: Michal

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Sobotní práce je pro vás samozřejmostí, ale pojmete ji kreativně. Vymýšlíte s rodinou zlepšováky na domě. To vás uklidní a popustí uzdu fantazii. Sice je atmosféra ve vztahu trošku…

Nejčtenější články

Doporučujeme