Šokující objev: Čokoláda pomáhá ženám po menopauze udržet štíhlou linii | Foto: iStock

Foto: iStock

Šokující objev: Čokoláda pomáhá ženám po menopauze udržet štíhlou linii

Nová studie španělských vědců přinesla důležitý objev pro všechny milovnice sladkého. Konzumace mléčné čokolády po ránu pomůže ženám po menopauze spalovat tuky.

Je to superpotravina

Zdravotní přínosy čokolády jsou dobře známé, přičemž platí, že čím více kakaa obsahuje, tím lépe. Čokoláda v sobě obsahuje celou řádku zajímavých látek a mnozí odborníci na výživu ji počítají mezi superpotraviny. Je například dobrým zdrojem antioxidantů, zlepšuje funkce mozku či srdce, zvyšuje hladinu endorfinů, zlepšuje paměť, působí protizánětlivě nebo například zpomaluje stárnutí. Navíc lahodně chutná. Není proto divu, že čokoláda patří mezi oblíbené pochutiny.

Zkuste recept na čokoládové sušenky. Podívejte se na video: 

Pokračování 2 / 4

Čokoláda každý den

Všechny tyto benefity se doposud přičítaly hořké, kvalitní čokoládě. Proto je určité překvapení, že vědci objevili přínos i u mléčné čokolády. Její ranní konzumace pomáhá podle posledních studií ženám po menopauze udržet váhu. Odborníci z univerzity ve španělském městě Murcia zkoumali vliv čokolády na ženy po menopauze. Během výzkumu rozdělili 19 žen v průměrném věku 52 let do dvou skupin. Zatímco jedna skupina snědla každý den po dobu dvou týdnů 100 gramů mléčné čokolády do hodiny po probuzení, druhá snědla stejné množství před spaním.

Pokračování 3 / 4

Mlsání po ránu je lepší

Ženy ani v jedné skupině nepřibraly na váze, ale ranní konzumace čokolády zvyšuje spalování tuků a pravděpodobně ovlivňuje pocit hladu a touhu po sladkostech během celého dne. "Ukázalo se naprosto jasně, že nejde jen o to, co jíte. Načasování jídla je důležitým faktorem při kontrole hmotnosti," napsali vědci do magazínu Federation of American Societies for Experimental Biology. Podle nich je jasné, že načasování jídel ovlivňuje vnitřní hodiny. Konzumace sladké, vysokokalorické svačiny, jako je čokoláda, má jiné účinky na organismus večer a jiné ráno, takže i jiným způsobem ovlivňuje váhu a metabolismus.

Pokračování 4 / 4

Překvapivá zjištění je třeba brát s rezervou

Mléčná čokoláda obsahuje mnoho tuků, cukrů a kalorií, takže její konzumace je spojována spíše s přibíráním na váze. Proto je nové zjištění vědců skutečně velmi překvapivé. Je ale důležité říct, že vzorek žen při pokusu byl příliš malý, a proto jeho výsledky je třeba ještě ověřit. Nicméně je to určitě vzrušující studie, kterou je třeba mít na paměti, když vás honí mlsná.

Doporučujeme

Články odjinud