Šokující šaty

9. 2. 2006
Šokující šaty
Svět krutého markýze de Sade učaroval anglickému rebelovi v Paříži Johnu Galliano, který představil kolekci nejluxusnějších šatů legendárního módního domu Dior pro sezónu jaro – léto 2006. Nečekejte upjaté halenky, decentní sukně a slušné šaty. Toto je revoluce – syrová, šokující, smyslná a nepřehlédnutelná!

Co je vlastně haute couture? Tento výraz pocházející v francouzštiny znamená vysokou krejčovinu. Přívlastek haute couture mohou používat pouze francouzské módní domy, jejichž kolekce vznikají v Paříži a jsou minimálně z 80% ruční výroby. Ani to však není jedinou podmínkou k získání oprávnění používat k popisu modelů haute couture. Módní dům musí být zároveň členem Komory francouzské couture, která od roku 1868 uděluje povolení k užívání označení haute couture. Pouze pár značek se jím může chlubit, jejich jméno je pak zapsáno na speciálním seznamu francouzského ministerstva průmyslu. Mezi přední představitele patří pochopitelně světoznámý módní dům Dior, jemuž po několik let vládne Angličan John Galliano.

Po nezvykle minimalistické kolekci luxusní konfekce na jaro – léto 2006, kterou Dior představil na podzim loňského roku, se celý módní svět ptal: „Jaká bude kolekce haute couture? Pompézně okázalá jak jsme zvyklí nebo strohá stejně jako pret-a-porter?“ Odpovědí na tyto otázky byla velká lednová módní přehlídka v rámci týdne vysoké módy v Paříži.

Když John Galliano hledal námět pro svou haute couture kolekci, topila se Francie v sociálních nepokojích a předměstí velkých měst ovládlo násilí a chaos. Ulice vypadaly stejně jako při velké francouzské revoluci v roce 1789. „Loňského léta se stalo mnoho politicky motivovaných nepokojů,“ uvedl návrhář. „Chtěl jsem proto představit něco silného, otrlého. Velký třesk v návaznosti na tyto události.“

Galliano procestoval celou Francii a vstřebával její historii i divokou současnost, obě mu poskytly dostatek nápadů pro extravagantní a výraznou kolekci haute couture pro sezónu jaro – léto 2006. Kříže, korzety, šněrování, ale i motorkářské kalhoty a střihy pocházející z 50. let, kdy v čele módního impéria stál Christian Dior. John Galliano však nenacházel inspiraci jen v historii, ale také jeho vášnivá povaha milující temperamentní Španělsko si našla místo v této jedinečné hře dokonalých siluet a mistrného zpracování látek.

Na první pohled upoutává barevná paleta celé kolekce, které vévodí vášnivá rudá a temná černá, obě pak zjemňují odstíny béžové. „Červená představuje prostopášnost, platinové vlasy Marii Antoinettu, kůže moderní luxus, závoje svádění a to celé dohromady je erotika a la Dior,“ vysvětluje tvůrce Galliano. Svou kolekcí posunul návrhář pojem liberté na novou, velmi osobní úroveň. Velkolepá přehlídka byla oslavou kreativní svobody svázané s erotickým volnomyšlenkářstvím.

K čemu haute couture? V 90. letech se říkalo, že je haute couture mrtvá. Nové milénium však i největší skeptiky utvrdilo v pravém opaku. I když se běžnému divákovi mohou zdát modely nenositelné a tudíž zbytečné, je jeho pohled pouze povrchní. Haute couture celá staletí udává módní trendy, na tom se dodnes nic nezměnilo. Dnešní vysoká móda není o praktickém využití modelů v každodenním životě a to ani pro ty, kteří si mohou modely, jejichž ceny dosahují statisíce euro dovolit.

Haute couture je předvojem trendů pro pret-a-porter čili pro luxusní konfekci, která dále diktuje trendy ulici. Vysoká krejčovina také představuje možnosti nejmodernějších materiálů a technologií. Tyto šaty jsou tím nejpreciznějším, co může ve světě módy vzniknout. Návrháři, kteří mají tu čest navrhovat kolekce haute couture, mohou zde více než kde jinde popustit uzdu své fantazie a vytvářet jinak nepředstavitelné kreace.

A právě o tom je současná haute couture – o fantazii, možnostech nových látek a předvoji nových trendů. Vždyť to, co se nám dnes může zdát jako šokující, nevkusné a pobuřující, může zítra být zcela běžné a normální. Vzpomeňte se na počátky dámských kalhot, minisukní a hlubokých výstřihů.

autor: Simona

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dny volna jsou dávno v nenávratnu, ale již brzy vás čeká další víkend. V práci to nestojí za nic, ale nepodléhejte depresi. Vaše schopnosti a komunikace s kolegy jsou výborné. Jediný…

Nejčtenější články

Doporučujeme