Sosáci - Sedmidílný animovaný seriál pro děti

22. 7. 2005
Úrazy jsou nejčastější příčinou úmrtnosti dětí starších jednoho roku ve vyspělých zemích. V České republice zemře následkem úrazu ročně asi 250 dětí. Počet úrazů, které nekončí úmrtím, je daleko vyšší. Řada pacientů utrpí úrazy, které zanechávají trvalé následky.

Sosáci je nový sedmidílný animovaný seriál pro děti nový Večerníček, kteý vysílá Česká televize od 8. srpna 2005.

námět a scénář: Milada Sukdoláková, Lubomír Dušek odborná spolupráce: Marek Hylebrant, Záchranná služba Praha dramaturgie: Kateřina Krejčí animace: Alena Meissnerová, Xenie Vavrečková komentář čte: Lenka Vychodilová střih: Věra Benešová hudba: Jan Hrubý výtvarník: Lubomír Dušek produkce: Jan Lederer režie: Milada Sukdoláková

Vyrobila Milada Sukdoláková, Studio U Sedmi skal, ve spolupráci s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou České republiky, která projekt financovala.

Než čelit následkům úrazů, je lepší jim předcházet. Proto vznikl sedmidílný animovaný seriál SOSáci, který chce pomáhat při prevenci dětských úrazů a také přinést základní poučení o první pomoci. Animace coby formát, který pracuje s nadsázkou, umožňuje zobrazit nejrůznější typy nebezpečných situací, aniž by se vzbudily u nejmenších diváků nepřiměřené reakce úleku. Napínavé výpravy Saši, Ondry a Sama do virtuální krajiny dobrodružství, kde je provází jejich kamarád zajíc, jsou gradovány k nehodě, aby vzápětí následovala konkrétní informace, jak bylo možné úrazu předejít a jaké úkony první pomoci mohou děti uplatnit.

O seriálu Sedmidílný seriál pro děti i jejich rodiče poučuje o tom, jak se nedostat do maléru na vodě, na horách, cyklistice či na koncertě. To vše ve veselých a napínavých příhodách Saši, Ondry a Sama, kterým jejich přítel zajíc nejdřív zařídí úžasné dobrodružství a pak se ze všech sil snaží, aby vše přežili bez úhony. I když nebezpečné situace jsou „jenom jako“, následující rady jsou přesné a dětem srozumitelné. Díky Všeobecné zdravotní pojišťovně, která projekt financovala, se malí diváci přístupnou formou animovaného filmu dozvědí jak se vyhnout úrazům a také jak neztratit hlavu a dokázat pomoci sobě i druhým.

Dva díly - „Dobrodružství na vodě“ a „Polární dobrodružství“ - již odvysílala Česká televize v rámci nedělního dopoledního pásma pro děti, Edova pohádkového balíku. Od 8. srpna 2005 poběží všech sedm dílů seriálu v časech Večerníčku. Zajíce i celý seriál namluvila s nadsázkou a humorem Lenka Vychodilová, hudbu složil Jan Hrubý, scénáře jsou společným dílem Lubomíra Duška, který dal seriálu i výtvarnou podobu, a Milady Sukdolákové, která je i režisérkou SOSáků. Seriál vznikl ve studiu animovaného filmu „Sedm skal“ během dvou let usilovné práce, kdy se všichni zúčastnění natolik sžili s postavičkami, že se o jejich vývoji neustále i na dálku informovali. Animátorka Alena Meisnerová dokonce tvrdila, že zajíc si sám určuje, jak se bude tvářit a co bude dělat - že ona se mu prý jen podřizuje.

Kvůli ověření reakce malých diváků ukázali tvůrci některé epizody seriálu dětem v pražské školce Pod Novým lesíkem. A odezva byla výborná: děti se bavily, s napětím sledovaly děj a dobře si pamatovaly záchranářské postupy. „Děti dnes zajímají vážná témata!“ tvrdila jejich ředitelka. Animovaný film nabízí pro téma prevence úrazů své nekonečně proměnlivé výrazové prostředky: nadsázku, názornost, možnost zkratky a humorné stylizace. Všeobecná zdravotní pojišťovna vsadila na moderní způsob zdravotní prevence, vsadila na formát, který je u cílové skupiny výborně sledovaný a již tradičně velmi oblíbený. Kdyby animovaný záchranář zajíc pomohl zabránit jen několika dětským úrazům, kdyby předešel ztrátě jen jednoho dětského života, pak byly prostředky VZP smysluplně využity.

A co vypráví o vzniku SOSáků režisérka Milada Sukdoláková: „Podle záchranáře Marka Hylebranta, který má nad naším seriálem odborný dohled, jsou výsledky školení šestiletých dětí srovnatelné s výsledky dospělých. Děti nejsou zatíženy překonanými názory: to dospělí třou omrzliny sněhem, jazyk, aby nezapadl, špendlí ke kravatě a člověku v bezvědomí dají v dobré víře polštář pod hlavu, aby ležel na měkkém, a tím mu způsobí smrt. Hodně lidí umírá na ulici, protože jim nikdo nedokázal poskytnout první pomoc. V Praze jsou sice záchranáři u postiženého během sedmi osmi minut, ale mozek odumírá už po pěti minutách. Záchranka se může opozdit v dopravní zácpě; a co odlehlá místa na venkově?! V animovaném seriálu SOSáci jsme chtěli v napínavém příběhu ukázat řešení některých zdraví a život ohrožujících situací. Za velmi šťastnou považuji spolupráci se záchranáři. V začátcích naší spolupráce to byla Záchranná služba hlavního města Prahy, nyní ZS Středočeského kraje. Vypracovali jasnou a maximálně zjednodušenou metodiku, jak v daných situacích postupovat. V sedmiminutovém dílu musíme rozvinout napínavý děj, který děti zaujme, a zdravotní tematice dát takový rozsah, aby ji děti stačily vstřebat. Vedle porad se záchranářem jsem se radila také s hasiči. V tradiční pražské „Hasičárně“, pozoruhodné budově z 19. století v Sokolské ulici, čekali na výjezd velitel směny a jeho zástupce. Když jsem s nimi probírala obrázkový scénář, záběr po záběru, posuzovali chování zajíce jako chování nějakého svého kolegy… „Tak tady by zajíček neměl zavírat dveře, jen ať si nechá únikovou cestu. A tady, jak jde kouř skulinami kolem dveří, tady by si už měl nasadit kyslíkovou masku! Měl by vědět, že když hoří umělé hmoty - a nejhorší jsou molitanové sedací soupravy, vznikají látky podobné bojovým plynům. To se člověk párkrát nadechne a je konec... A ten improvizovaný provaz, ten ať neupevňuje na špaletu okna! Dneska se plastová okna osazují jenom do montážní pěny a nic nevydrží...“ Odcházela jsem od hasičů s výbornou náladou a dobrým pocitem, že já i zajíc máme v hasičském sboru skvělé kamarády!“

O názor na seriál SOSáci požádala režisérka Milada Sukdoláková i několik respektovaných tvůrců z animované a výtvarné scény - z jejich reakcí vyjímáme:

Zdeněk Smetana – výtvarník a režisér „Téma je sice didaktické, ale nikde nemluví k malému divákovi násilně. Nementoruje.“ Adolf Born - výtvarník „Typy kreslených postaviček – kombinace zvířecích a lidských aktérů, to vše oslovuje dětského diváka.“

Vladimír Suchánek - výtvarník „První díl kresleného seriálu SOSáci, který vznikl za podpory VZP, splňuje podle mého názoru požadavky zábavné, estetické i výchovné. Přes nekonvenční zpracování je zvolená forma dětem srozumitelná.“

Obsahy jednotlivých dílů

Co přinesla voda Zajíc vezme Sašu, Ondru a Sama na řeku. Kluci nedbají vodáckých zásad bezpečnosti a při neopatrném sjíždění jezu se Ondra málem utopí. Ještěže je tu zajíc, který Ondru vytáhne a zachrání jej umělým dýcháním.

Polární dobrodružství Zajíc se vydá s dětmi na motorových saních do polárních končin. Ukáže jim, jak se vybavit proti silnému mrazu a větru. Pak však příliš riskuje při úniku před sněžnou bouří, a celá čtveřice má namále. Musí postavit nouzový přístřešek. Saše dokonce omrznou prsty na rukou, ale zajíc ji po příchodu do bezpečí naučí, jak s omrzlinami zacházet.

Výlet do hor Děti se se svým přítelem zajícem vydají na vysokohorskou túru. Zastihne je tam ale bouře a neopatrná Saša dokonce spadne ze skály. Zajíc zorganizuje záchranu a naučí děti jak fixovat zlomeninu a jak přivolat pomoc.

Horký den V horkém prázdninovém dnu se děti vydají na cyklistický výlet. Jejich kamarád zajíc jim nejenom musí opatřit náležitou výstroj, ale při výpravě do opravdové pouště jim zároveň ukáže, jak se chránit proti úžehu, úpalu a spáleninám od slunce.

Velký koncert Děti touží navštívit nějaký opravdový hudební koncert. Zajíc jim to umožní, ale samozřejmě se vše neobejde bez následků. Jak známo, vydržet několik hodin v davu a často i dusné hale není jen tak. Saša omdlí a Sam se napije neznámé tekutiny. Zajíc k němu bude muset dokonce přivolat záchranku. Naštěstí vše pro děti dopadne dobře. Opět díky zajícovým radám.

Dobrý sluha, ale špatný pán V tomto příběhu předvádí zajíc na příkladu Saši, jak vyváznout bez úhony, když začne hořet a také jak postupovat při ošetřování popálenin. Neskákejte do skleníku V tomto dílu se dostane do nebezpečné situace sám zajíc – přistane s padákem ve skleníku a ošklivě si pořeže tlapky. Sám řídí, za pomoci dětí, své ošetření i záchranu.

zdroj: 2MEDIA.CZ

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Jste největší milovníci víkendu. Za žádnou cenu se proto nenechte přemluvit k nějaké brigádě či přivýdělku. Momentálně to nemáte zapotřebí a musíte si taky trochu odpočinout. Ono se to…

Nejčtenější články

Doporučujeme