Sousedé a droždí na dosah

27. 7. 2010
Sousedé a droždí na dosah
Dozrály meruňky. Ačkoliv na naší zahradě žádný takový strom nemáme, přesto panička pekla meruňkový koláč, babička dělala meruňkové knedlíky a taky marmeládu. Jasně, že meruňkovou. Mohou za to v tom dobrém slova smyslu sousedi.

My sice bydlíme v Praze, ale kdysi, když já byla ještě na houbách, to tu byla vesnice. Prahu z ní udělali až mnohem později. Ale panička mi to vyprávěla, protože to bylo její dětství a na to vzpomíná moc ráda. Sousedi napravo měli psa Šmudlu a svojí Milušce kupovali žluté a oranžové bublinkovaté limonády. Naše panička kamarádila jak s Miluškou, tak se Šmudlou a tak ty dobré limonády pila taky. Sousedi nalevo měli králíky, kočky a koťátka, půdu na kterou se lezlo po dřevěných venkovních schodech a která měla plno tajemných koutů. Měli také záhon jahod a strom s třešněmi. S jejich Jirkou muchlovala panička králíčky i koťátka, lezla po jejich půdě a schovávala se tam v nasušeném seně. Domů se vracela s plným bříškem jahod a třešní a další si nesla pěkně v pruhovaném tričku. Od nás si zase ostatní děti odnášely blumy, mrkvičku a Ovonu, kterou nám vozil strejda Honza.

Dospělí si mezi sebou vyměňovali svou úrodu a když teta odnaproti nekoupila droždí a zjistila to až když zadělávala knedlíky, utíkala k nám a naše babička jí ho dala. No a babička k ní zase běžela když ho nekoupila ona, nebo neměla třeba vajíčka či nekoupila mouku... Prostě takhle nějak to fungovalo a bylo to fajn.

Klepněte pro větší obrázek

Dnes už je starousedlíků jen pár. Přistěhovali se k nám noví lidé a když je pozdravíte, většina z nich zrychlí krok, protože se asi bojí, že byste po nich něco mohli chtít. Kousek za námi postavili spoustu řadových domečků, ale i malých paneláků. Ti, cose přistěhovali, vůbec netuší, že na místě kde bydlí kvetly nádherné vlčí máky a běhali malí zajíčci. Ani nemohou. To jen panička s babičkou občas s nostalgií vzpomínají.

Ale něco tu přece zůstalo. Stromy přežily, zmohutněly a plodí dál. A tak ač nemáme na zahradě ani jeden, dcera tety odnaproti, když meruňky dozrají, nám nějaké přinese. Taky nám nosí rybíz a třešně. My už blumy nemáme. Ale máme višně. A tak zase v době sklizně roznášíme úrodu po sousedech my.

Tuhle panička s páníčkem byli na výletě. Stály tam krásné vily mezi stromy, kousíček dál byl les a malebná krajina. A taky tam byla na jedné parcele cedule, že je to krásné místo na prodej. A tak tam chvíli obcházeli, kochali se a pokukovali a pak páníček řekl to, co si myslela i panička. Že i kdyby vyhráli ve Sportce, pozemek koupili a postavili dům podle svých představ, mohli by tam nakonec být nešťastní. Chyběli by jim ti lidé kolem, na které jsou zvyklí, neznali by minulost každého kouta.

Já jsem tam, kde bydlíme, moc šťastná. Já mám s paničkou všechno totiž přes kopírák. Občas přijde sousedka a ani nepotřebuje nic půjčit, ale přijde si jen tak obyčejně popovídat. Někdy pomůžeme s taškou s nákupem paní, co bydlí kousek od nás a kterou panička pamatujete jako čupr ženskou, ze které je dnes babička s ohnutými zády. A panička ví, že ani v přepychovém zámku bychom nebyli šťastnější, protože potřebujeme k životu právě ty společné vzpomínky a... droždí na dosah :o))

Mějte se fajn! Vaše Eni

ČTĚTE TAKÉ:
Trochu si zabláznit


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Leden se blíží ke svému konci, ale vy si držíte pocit, že právě začínáte. Ať už se pustíte do čehokoliv, podaří se vám to. Neváhejte si koupit los pro štěstí anebo se zúčastnit soutěže.…

Nejčtenější články

Doporučujeme