Spal jsem s ní, ale pořád tě miluji

10. 12. 1999
Ohrožuje nevěra partnerské soužití nebo ho může posílit? Je horší nevěra citová nebo fyzická?

SPAL JSEM S NÍ, ALE POŘÁD TĚ MILUJI

Co v životě lidském může býti pro člověka přirozenější a zároveň tak zavržení hodného? Co je to, pro co se člověk může chovat jako blázen nebo dokonce zabíjet. Co dovádí muže i ženy do krajnosti nenávisti k tomu druhému? Je to nevěra. Nevěra, která je zde již od počátku věků, od první chvíle, kdy se člověk rozhodl žít v páru.
Myslím, že každý z nás ví, že nevěra může býti dvojí. Nevěrný může být člověk svou duší a svými pocity nebo svým tělem. V dalších řádcích se pokusím o jakési hodnocení, který z těchto dvou způsobů nevěry je více zavržení hodný, je-li nevěra zavržení hodná.

Člověk byl odjakživa tvor nestálý a nevázaný a tato vlastnost ho provází již několik tisíciletí. Má touhu objevovat nové a nepoznané. Dalo by se říci, že je to jeho přirozenost. Ne tak v citech, v těch má člověk rád svou jistotu a potřebuji mít někoho, s kým může sdílet své radosti a smutky. Proč člověk začne býti nevěrný v posteli? V tom se právě skrývá ta lidská přirozenost objevovat a zkoumat. Představíte-li si fakt, že máte několik let stejného partnera, můžete zatoužit, ačkoliv partnera hluboce milujete, po změně. Chcete prostě a jednoduše utéci ze stereotypu, který, ač chcete nebo ne, se ve vaší posteli stejně objeví. I když je lidská fantazie a tvořivost neomezená, jedná se přeci jen o záležitost zcela praktickou, ve které se jednoho dne vaše studna nápadů vyprázdní. V tomto případě je nevěra dokonce nutností. Sex je totiž 50% vašeho vztahu.
Těch druhých 50% tvoří stránka citová. A ta, podle mého názoru, je přeci jen důležitější. Domnívám se, že zde nevěra nemá co dělat. Znamená to totiž, že svému partneru již nerozumíte a máte pocit, že on nerozumí vám. Není proto nejvyšší čas to svému partnerovi sdělit? Pokud vy sama cítíte, že člověk se kterým žijete už pro vás znamená jen další osobu v bytě, prostě si s ním sedněte a promluvte si s ním. Možná, že budete překvapeni reakcí vašeho partnera, který možná cítí to samé co vy. V tomto typu nevěra nemá cenu lhát, protože tím zraňujete hlavně sami sebe. V sexuální nevěře se lhaní nevylučuje, protože vy si užíváte a vlastně zachraňujete vztah(nějak si to prostě omluvit musíte).
Položme si nyní otázku, která z těchto dvou nevěr je horší. Jestli, když svému partnerovi párkrát "zahnete" nebo když se zamilujete do někoho jiného. V obou případech ubližujete partnerovi, protože, který ve vás věří. Porušujete tím i základní pravidlo vztahu, který má být založen na důvěře. Prvním případem opravdu můžete zachránit i dlouholeté manželství, ale dá vám velikou práci nevěru maskovat, což je vyčerpávající. V druhém případě nezískáte nic a to známé, že milujte oba, je holý nesmysl. Nedokážete si totiž připustit, že by to mohlo být i jinak a svého starého partnera nedokážete opustit pouze ze setrvačnosti a ze strachu, proto mu raději lžete. Mou radou je; nedělejte to! Lhát nemá cenu, protože lež, ač je jakkoliv dobře maskovaná zůstává lží.
Na závěr bych chtěl říci jen, nepotlačujte svou přirozenost a své pocity.
Jakub Ludvík

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Střelcovo pondělí nebude vykazovat zvláštní události. Na jednu stranu je to fajn, ale Střelci jsou teď až moc aktivní. Musí si najít činnost, která je zcela uspokojí. V partnerském vztahu…

Nejčtenější články

Doporučujeme