Spalničky válcují Česko. Jste proti nim imunní? Takhle to zjistíte

11. 2. 2019
Spalničky válcují Česko. Jste proti nim imunní? Takhle to zjistíte
Spalničky běžně považujeme za dětské onemocnění. Jenže bohužel ohrožují i dospělé. Pokud dojde ke komplikacím, hrozí zápal plic či zánět mozku, který může být i smrtelný. Jak tedy zjistit, zda jste pořád vůči spalničkám imunní, a lze se nechat naočkovat i ve vyšším věku?

V posledních letech se v České republice opakovaně setkáváme s onemocněním spalničkami, které se v minulosti díky očkování vakcínou podařilo téměř vymýtit. Šíření onemocnění napomáhá odmítání očkování části populace. Navíc u řady lidí očkovaných v dětství došlo po více než 20 letech k vymizení ochranných protilátek. Jedině pokud jste již spalničky prodělala, máte vůči nim celoživotní imunitu. Zda je každý z nás proti onemocnění chráněn, lze zjistit rychlým laboratorním vyšetřením protilátek proti spalničkám třídy IgG z krve.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se projeví asi 10–12 dní po nákaze zvýšenou teplotou, rýmou, kašlem, slzením očí – a po dalších asi 3–7 dnech i následnou červenou vyrážkou, která přetrvává asi týden.

„Nekomplikovaný průběh onemocnění spalničkami se jeví jako celkem banální onemocnění, velmi nebezpečné jsou ale časté komplikace, a to až ve 30 % případů. Komplikace představují infekce ucha, kde můžou hrozit ztráta sluchu, zápal plic, vážná onemocnění očí s možným následkem oslepnutí, nebo dokonce zánět mozku, který může skončit i smrtí. V ohrožení jsou zejména děti ve věku do 5 let a dospělí starší 20 let,“ uvádí MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Bohužel v praxi testy prokazují častý nedostatek ochranných IgG protilátek, znamená to, že v tom případě už člověk není imunní. Kdy se nechat vyšetřit? Pokud člověk ví, že má sníženou imunitu, pracuje ve zdravotnictví nebo školství, kde přichází do styku s malými dětmi. 

Také pokud se ve vašem okolí spalničky vyskytnou, protože jak již bylo řečeno, jedná se o velmi nakažlivé onemocnění. Na testy posílají lékaři nebo si o ně můžete zažádat, pokud test proběhne na vaši žádost, většinou se musí hradit. Testy ale nejsou finančně náročné, cena se pohybuje mezi 600 až 700 Kč a výsledek je známý do druhého dne. 

Pokud by vám testy prokázaly nedostatek protilátek, můžete se nechat naočkovat. Dospělý člověk si ale musí očkování hradit, zdarma a povinné mají očkování proti spalničkám jen děti. 

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Milé Panny, prožíváte jedno z nejkrásnějších období roku. Profesně záříte jako hvězdy na nebi a po konfliktech s kolegy ani památky. Sice nepovýšíte ani si finančně nepomůžete, ale na…