Spalte víc tuku! Jak podpořit spalování během cvičení?

3. 6. 2014
Spalte víc tuku! Jak podpořit spalování během cvičení?
Odmítají se problematické partie vytvarovat podle vašich představ? Zařaďte do své každodenní rutiny drobné triky, které vám pomůžou spálit víc kalorií!

Pokud chcete podpořit spalování během cvičení, vyzkoušejte jednoduché zlepšováky, které vám pomůžou rozpustit i ty obzvlášť vytrvalé tukové polštářky.

Nejdřív činky, pak rotoped

Vyplatí se zamyslet se nad tím, s čím při cvičení začínáte. Podle japonské studie sportovci, kteří na první místo dali posilování, a teprve pak se věnovali jízdě na rotopedu nebo běhání na pásu, spálili víc tuku než ostatní. Posilování navíc vyžaduje přesnou techniku a koordinaci, takže ho budete provádět mnohem efektivněji, když se mu budete věnovat hned na začátku, kdy jste ještě plní sil.

Nakopněte metabolismus

Snažte se cíleně zrychlit tempo a dostat tak ze sebe maximum. Intenzivní sportování totiž zvyšuje hladinu hormonů, které podporují spalování tuků. Navíc zrychluje obrátky metabolismu o 10 až 15 %, takže zvýšený výdej energie přetrvá ještě několik hodin poté, co opustíte posilovnu. Pokud při cvičení vypotíte 300 kalorií, můžete se těšit, že se pak zbavíte ještě dalších 45 kalorií.

Ranní energie

Když si svou pravidelnou dávku sportu naplánujete hned na ráno, máte vysokou šanci na úspěch. Podle americké studie provedené na The Mollen Clinic, které se zúčastnilo 500 lidí, mají ranní ptáčata až 75% pravděpodobnost, že u cvičení vydrží. Naopak ti, kteří cvičení odsunuli až na odpoledne, měli, co se pravidelného sportování týká, jen 50% výdrž.

Vystavte si boty

Podle průzkumů jsou nejčastěji zapomínanou proprietou na cvičení sportovní boty. Ruku na srdce, kolikrát jste už nedorazila na plánovanou lekci spinningu či aerobiku kvůli tomu, že byste musela cvičit bosa? Příště proto boty zapojte do svého motivačního plánu a den před plánovaným cvičením si je vystavte na dobře viditelné místo. Budou vám vaše sportovní plány připomínat mnohem účinněji než poznámka v kalendáři nebo upomínka v telefonu.

Lék na únavu

Jak prokázala jedna norská studie, když si naordinujete 20 minut nenáročné aerobní aktivity, jako je například chůze, budete si připadat zhruba o 20 % víc nabitá energií a navíc spálíte 75 kalorií. Proto se v průběhu dne doporučuje využít obědovou pauzu ke krátké procházce, přestože spousta lidí žije v mylné představě, že je pohyb naopak unaví. Při sportování se do těla uvolňují „hormony štěstí“, jako je dopamin a serotonin, které vás energeticky nabíjejí.

Schody místo posilovny

Až se příště budete chystat vyběhnout schodiště, berte schody po dvou. Dopřejete tak svým nohám ještě intenzivnější zátěž, navíc dáte víc zabrat břišním svalům a spálíte i více energie. Ne náhodou běh do schodů do svého tréninku příležitostně zařazují i někteří profesionální sportovci.

Tvarujte zadeček

Své pozadí zpevníte i díky přirozenému pohybu, jako je chůze do kopce nebo v terénu. Ovšem při dnešním sedavém způsobu života mohou hýžďové svaly ochabovat a sabotovat tak vaši snahu o ladné křivky. Využijte proto chvíle, kdy váš kolega z kanceláře odejde na oběd, a proveďte pár rychlých cviků pro zpevnění zadečku. Stoupněte si s nohama na šíři ramen a pak provádějte podřepy, přičemž během pohybu směrem vzhůru zatínejte hýžďové svaly. Pokud to jde, vpašujte do své každodenní rutiny dvakrát tři sety po 10 až 15 opakování.

Správná koncovka

Podle norské studie provedené na Norwegian Knowledge Centre for the Health Services pomáhá protažení na konci cvičení snižovat svalovou únavu. Navíc se tak zvyšuje pružnost svalů a šlach, zvyšuje se kloubní pohyblivost a urychluje regenerace organismu. Dalším bonusem je i to, že se zlepšuje uvědomění si vlastního těla a zároveň i relaxační účinky sportování.

Článek vyšel v časopise Dieta

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Nedávné neštěstí v lásce vás utvrdilo v tom, že upřednostníte přátelské vztahy nad těmi milostnými. Červen nepatří k favoritům lásky, proto se zaměřte na klidné pohybové aktivity,…

Nejčtenější články

Doporučujeme