Spánková kalkulačka: Spočítejte si, kdy musíte jít spát, abyste byli ráno fit

9. 1. 2020
Spánková kalkulačka: Spočítejte si, kdy musíte jít spát, abyste byli ráno fit
Kolik hodin jste spali včera? A předevčírem? A jak jste se pak ráno cítili? Nedostatek spánku může být pro lidský organismus kritický, takže je důležité myslet na to, jak se co nejkvalitněji vyspat. Možná si to ani neuvědomujete, ale množství spánku může ovlivnit spoustu věcí včetně vaší váhy, metabolismu, funkce mozku, a dokonce i náladu. Dá se nějak spočítat, kdy bychom měli jít do postele, abychom byli ráno čerství jako rybičky?

Základem jsou spánkové cykly

Obvykle se říká, že bychom měli spát aspoň 8 hodin. Ovšem ve skutečnosti nemusíme chodit do postele přesně v deset večer, abychom se probudili v šest hodin ráno. Podle odborníků závisí dobrý spánek a dobrý pocit z něj na přirozeném rytmu našeho těla. Tedy není tak moc důležité, abychom šli brzo spát a spali osm hodin, ale měli bychom během spánku vystřídat několik spánkových rytmů.

Je totiž dokázáno, že když se probudíme v nevhodné části spánkového cyklu, budeme se pak ráno cítit unavenější, a to i tehdy, když budeme spát třeba i osm hodin. Naopak, když projdeme aspoň jedním spánkovým cyklem, budeme odpočatější. Právě se spánkovými cykly pracuje takzvaná spánková kalkulačka, která vypočítá, kdy byste měli jít spát na základě toho, kdy vstáváte.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Na sklonku týdne vytřete nadřízenému i nevěřícím kolegům zrak. Měli z vás legraci, ale vaše nadstandardními výkony je nenechávají chladnými. Obdivují vás a najednou vám přejí vše nejlepší,…

Nejčtenější články

Doporučujeme