Špatné sebevědomí narušuje partnerský vztah

24. 4. 2001
Špatné sebevědomí narušuje partnerský vztah
Pokud si nejste extrémně sebejistá, určitě máte občas pocit, že nejste v pořádku, že vám nic nejde, že s vámi partner není spokojen. Takové pocity jsou u většiny populace naprosto běžné a jsou dány výchovou. Takové pocity sebepodceňování mají ale neblahý vliv na náš partnerský vztah.

Špatné sebevědomí narušuje partnerský vztah

Pokud si nejste extrémně sebejistá, určitě máte občas pocit, že nejste v pořádku, že vám nic nejde, že s vámi partner není spokojen. Takové pocity jsou u většiny populace naprosto běžné a jsou dány výchovou.
Takové pocity sebepodceňování mají ale neblahý vliv na náš partnerský vztah.

Pokud se cítíte nespokojená sama se s sebou, nemusí to být ani vědomě. Může to být zcela skryto v podvědomí, má to následující účinky:

  • Můžete mít strach, že ztratíte svého partnera. Uděláte proto vše, aby při vás zůstal. Kývnete mu na vše, aň je vám to příjemné nebo ne.
  • Ukrýváte své slabosti a chcete být perfektní.
  • Máte pocit viny, je-li partner nespokojen nebo uražen.
  • Jste žárliví, cítí-li se partner dobře u přátel nebo při svém koníčku. Vyčítáte mu to.
  • Jste zoufalí, když vás partner kritizuje, nebo odmítá. Prosíte ho o porozumění. Když neuspějete, cítíte se ještě více méněcenní.
  • Máte na partnera zlost, když nesplní vaše požadavky. Ze strachu před konflikty spolknete zlost. Tělo může reagovat psychosomatickými obtížemi.

Jak vidíte samy, v každém případě je dobré získat pozitivní pocit vlastní ceny a zvednout si sebevědomí. Jak na to si povíme příště.

autor: Helena
zdroj: Doris Wolfová - Když partner odchází

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

O pohodové neděli se nedá ani mluvit, ale útočiště vám poskytnou přátelé. Buď si s nimi někam vyrazte, anebo je pozvěte domů na krátkou návštěvu. Sami budou překvapeni, jak nepříjemně se k…

Nejčtenější články

Doporučujeme