Spím, či bdím... Jak si dopřát zdravý a klidný spánek?

4. 11. 2012
Spím, či bdím... Jak si dopřát zdravý a klidný spánek?
Když bdíme, víme, co se děje okolo nás: vidíme, slyšíme, cítíme, reagujeme svými myšlenkami a činy. Když spíme, naše smysly dočasně odpočívají. Jsou sice v činnosti, ale většina jimi získaných informací se nedostává do našeho mozku. V hlubokém spánku si neuvědomujeme nic ze svého okolí. Spánek je ovšem velmi kompletní fenomén a je ovládán různými pochody, které probíhají uvnitř mozku. A právě o něm si povíme v dnešním článku…

Kolik hodin denně potřebujeme spát?

Množství spánku potřebné pro dobré zdraví, závisí na věku.

• Novorozenci spí obvykle 16 – 20 hodin denně.

• Malé děti potřebují spát 10 – 12 hodin denně.

• Větší děti a dospělí (13 - 30) potřebují spát asi 8 hodin.

• Člověk ve věku kolem 30 - 40 tak 6 – 7 hodin denně.

• Po čtyřicítce potřebné množství spánku opět lehce stoupá.

• To pokračuje až do věku 70 let, kdy zase začíná klesat.

Toto zvyšování a snižování potřeby spát může souviset s metabolismem mozku. Čím je aktivnější činnost mozku, tím se zvyšuje potřeba spánku. Mozek velmi malých dětí je dvakrát aktivnější než mozek mladých lidí, proto potřebuje spánku dvojnásobné množství.

Kvalitní spánek regeneruje celý organismus

Spánek je pro tělo velmi důležitý, protože pomáhá regenerovat tělo i mysl. Důvodem potíží s usínáním a přerušovaným spánkem většinou bývají psychické problémy, tedy stres, starosti, přetížení, nervozita, trápení a celkové depresivní naladění. Výzkumy prokázaly, že ženy mívají častější problémy s nespavostí než muži. Pokud špatně spíme, můžeme se cítit celkově unavení a ve špatné kondici. Chronický nedostatek spánku snižuje duševní i fyzické výkony, vede k nervozitě, úzkostným stavům i jiným potížím.

Nespavost je nejběžnější porucha spánku, ale také asi nejkomplikovanější. Zahrnuje obtíže při usínání nebo způsobuje předčasné buzení. To může být způsobeno emočními poruchami (úzkost, deprese, stres), které vznikají, když opakovaně „probíráme“ své denní záležitosti nebo se zabýváme různými představami a trápíme se nad tím, co se má stát zítra. Příčiny nespavosti mohou být i tělesného původu, například bolest, přílišná zima či vedro apod. Děti někdy bdí ze strachu. Někdy mohou být příčinou nespavosti léky.

Jak na poruchy spánku?

Pravidelný pohyb je pro organismus nezbytný

Pohyb zmírňuje pocity nervozity, roztěkanosti a úzkosti, dále podporuje krevní oběh, spaluje adrenalin a jiné stimulující hormony, které se vylučují při stresu. Snažíme se protahovat tělo aspoň 30 minut denně a 3 x týdně si k tomu ještě dopřejeme 1 hodinu aktivnějšího pohybu. Cvičíme však přes den, nikdy ne před spaním, protože pohyb nás spíše vzpruží.

Dýchací cvičení pomáhá s usínáním

Toto dechové cvičení pomůže uvolnit celé tělo a pomáhá proti nespavosti. Lehneme si na záda a zavřeme oči, oční bulvy nasměrujeme ke kořenu nosu. Pomalinku se začneme soustředit na dýchání, nádechy a výdechy začínáme prodlužovat. Cítíme teplo v podbříšku, které se začíná šířit do chodidel a pak cirkuluje po celém těle. Začínáme se soustředit jen na to, jak se naše tělo dotýká podložky a my se čím dál více uvolňujeme. Můžeme si představit, že vdechujeme tlumené oranžové světlo, které nám pomáhá v uvolnění. Následně vydechujeme ze sebe napětí, které jsme si posbírali během dne.

Milování zklidňuje tělo i mysl

Lidé, kteří si dopřávají hezké milostné chvilky se svým partnerem, obvykle nemají problémy s usínáním. Takový „večer při svíčkách“ dělá opravdové divy.

Relaxační hudba pomůže navodit spánek

Jestliže máme veliké problémy s usínáním, zklidnit mysl a uvolnit tělo nám může pomoci relaxační hudba. Doporučuji relaxační hudbu určenou speciálně pro malé děti, je velmi jemná a příjemná. Pak už stačí si dát do ložnice cd přehrávač (notebook rozhodně nedoporučuji) a potichu si zapnout příslušné cd. Položit se a začít se soustředit pouze na dech a příjemné tóny.

Bylinky, které nám pomůžou navodit spánek:

Čajík na dobrou noc

Potřebujeme: 1 díl chmelových šišek, 1 díl kořene kozlíku, 1 díl meduňky, 1 díl květu a plodu hlohu, 1 díl srdečníku

Postup: Léčivky dobře promícháme, čaj si připravíme tak, že 1 polévkovou lžíci směsi přelijeme 3 dl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pak scedíme a popíjíme po doušcích asi 20 minut před plánovaným ulehnutím.

Čaj pro klidné spaní

Potřebujeme: 1 díl meduňky, 1 díl kořene kozlíku, 1 díl květů levandule

Postup: Bylinky promícháme, čaj si připravíme tak, že 1 polévkovou lžíci směsi přelijeme 3 dl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a popíjíme během večera.

Nápoj pro hezké sny

Potřebujeme: 1 šálek mléka (nejlépe sójového nebo rýžového), 1 lžíci kvalitního medu nebo agáve sirupu, 1 lžíci mletých mandlí, na špičku kulatého nože muškátového oříšku

Postup: Mléko se šafránem a mandlemi přivedeme k varu a vaříme na mírném ohni asi 10 minut, pak dosladíme a můžeme podávat. Tento nápoj pijeme po douškách asi 20 minut před plánovaným ulehnutím.

Udělejme si z ložnice takovou oázu odpočinku

  1. Ložnice by měla být místem, kde si chodíme pouze odpočinout.
  1. Měla by být vybavena velmi jednoduše v teplých a měkkých barvách.
  1. Na oknech by měly být žaluzie, aby se z ulice do místnosti nedostávalo světlo, které narušuje přirozený noční biorytmus.
  1. Ložnici by se rozhodně měl vyhnout tzv. elektrosmog – televize, počítače, mobily, protože velmi narušují spánkový klid.
  1. Teplota ložnice by neměla přesáhnout 15 stupňů Celsia a měla by být velmi dobře větratelná.
  1. V ložnici by měla být jedna malá lampička, která vydává růžové, oranžové nebo červené světlo. Vědecké výzkumy potvrdily, že právě tento typ světla velmi uklidňuje organismus a přirozeně navozuje spánek. Je to údajně „vzpomínka na čas strávený v děloze maminky“ a ta je nám příjemná po zbytek života.
Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Po pravdě řečeno není leden vaším favorizovaným měsícem. Všechno jde od desíti k pěti a potácíte se v nejistotě. Do toho jste nervózní z koronaviru. Prostě žádná legrace. Hvězdy vám radí…

Nejčtenější články

Doporučujeme