Spojené arabské emiráty – nevšední dovolená plná luxusu

17. 6. 2012
Spojené arabské emiráty – nevšední dovolená plná luxusu
Jestliže vás už neláká trávit svojí dovolenou u Středozemního moře a rádi byste zkusili něco nového, nevšedního, pohodlného, ale zároveň cenově dostupného, budou pro vás Spojené arabské emiráty pro letošní dovolenou tím pravým místem.

Spojené arabské emiráty (SAE) se v poslední době staly velmi oblíbenou turistickou destinací, za což vděčí nejen svému věhlasu coby luxusního a moderního státu plného světových primátů, ale také skutečnosti, že jde o jednu z mála zemí Orientu, ve které se návštěvník ze Západu může cítit zcela bezpečně. Vysoká úroveň služeb, všudypřítomný komfort, příznivé ceny a výborná dopravní dostupnost dělají z této země ideální cíl i pro toho nejnáročnějšího turistu.

Co se jinde nevidí

Ikonou SAE je především emirát Dubaj se stejnojmenným hlavním městem. Nachází se na pobřeží Perského zálivu a právě sem směřuje drtivá většina turistů. Město si nejlépe prohlédnete z 828 metrů vysokého mrakodrapu Burj Khalifa – momentálně nejvyšší budovy na světě. Otevřen byl 4. ledna 2010 a tvoří hlavní dominantu města.

Další nákladnou stavbou, která proslavila tuto hypermoderní oázu Arabského poloostrova, je hotel Burj Al Arab. Více než 300 metrů vysoký hotel ve tvaru plachetnice se jako jediný na světě může pochlubit sedmi hvězdičkami. Pokud však našinec nepotřebuje nutně létat do hotelu helikoptérou, jezdit rolls-royce s hotelovým řidičem či hrát tenis na venkovním kurtu několik stovek metrů nad zemí, měl by se tomuto hotelu z cenových důvodů vyhnout.

Prohlídka jednoho z luxusních pokojů natočená zákazníkem:

Roger Federer a Andre Agassi na netradičním hotelovém kurtu:

Pokud se na Dubaj podíváte z ptačí perspektivy, upoutají vás tři umělá souostroví (dvě ve tvaru palem a jedno ve tvaru mapy světa). Ostrovy byly postaveny k rezidenčním účelům pro ty nejbohatší, ale postupně by se zde měly nacházet i hotely, restaurace či zábavní parky. Dokončena je zatím pouze část, jelikož díky ekonomické krizi musela být práce pozastavena, a tak je budoucnost rozestavěných projektů prozatím nejistá.

Architektonických a jiných kuriozit je v Dubaji celá řada a jejich výčet a popis by zabral mnoho stránek. Za všechny jmenujme největší obchodní centrum světa, krytou lyžařskou sjezdovku s umělým sněhem, největší mořské akvárium či plně automatizovanou nadzemní dráhu bez řidiče.

Co však vede Dubajce k těmto unikátním stavbám a technickým výstřelkům? A jak je možné, že si to mohou dovolit? Za vším stojí těžba ropy. Zisky z ropy a levná pracovní síla pomohly vybudovat všechnu tuto nádheru, za kterou jezdí celý svět. Místní vládce, šajch Mohammed bin Rašíd Al Maktoum, ale hledí do budoucnosti. Ví, že až ropné vrty jednou vyschnou, že jediný možný příjem státu bude záviset právě na tom, co vybuduje nyní.

SAE není jenom Dubaj

Přestože bývá emirát Dubaj určitým synonymem SAE, není tomu tak. SAE se ve skutečnosti skládá ze sedmi autonomních emirátů, které vás svou rozdílností mohou překvapit. Moderní Abú Dhabí si sice v modernosti s Dubají příliš nezadá, ale například emirát Fudžajra je plný jedinečných přírodních scenerií, nádherných pláží a arabského folklóru. Můžete zde spatřit tradiční arabská obydlí, ochutnat místní domácí speciality či navštívit unikátní arabskou formu býčích zápasů (souboj dvou býků). V emirátu Rás al-Chajma jsou pro změnu k vidění zbytky mohutných starých opevnění, věží, pevností a jiných architektonických památek. Nacházejí se zde i přírodní léčivé prameny vyvěrající z hloubky 350 metrů.

Pobyt v SAE vám jednoduše poskytne hromadu jedinečných zážitků za cenu průměrné dovolené u Středozemního moře. Mezi Prahou a Dubají funguje pravidelné přímé letecké spojení, kde letenku lze pořídit již za necelých 10.000Kč. Týdenní dovolenou lze pak pořídit od 15.000Kč výše. Pokud vezmeme v úvahu, že ceny zboží a služeb jsou v Dubaji nižší než v ČR, a že benzín zde stojí cca 6Kč/litr, není jediný důvod, proč se letos opět trmácet do Chorvatska se zdraženým mýtným.

Foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Orbion: Portál pro cestovatele

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Za každou cenu se chcete v práci prosadit a hrdě za to bojujete. Milí Kozorozi, nebudete to mít lehké, ale nakonec budete nejlepší ze všech! Úplněk v Beranu vám dodává odvahu. Jindy jste o…

Nejčtenější články

Doporučujeme