Sport jako elixír štěstí. Které sporty zaženou smutek a zburcují endorfiny?

Sport jako elixír štěstí. Které sporty zaženou smutek a zburcují endorfiny?

Škrtněte si v diáři schůzku s psychologem a místo ní si tam zapište lekci zumby nebo jogging v nejbližším parku. Podle nových studií vám jediná lekce zlepší náladu až na dvanáct hodin.

Kromě sexy křivek a dokonale vypracovaných svalů vám vášeň pro sport přinese ještě jednu nespornou výhodu. Pravidelné pocení se v tělocvičně působí jako přírodní antidepresivum a pomůže vám ubránit se před chronickým splínem. Podle článku zveřejněného v časopise Psychosomatic Medicine zaznamenali lidé se sklonem k depresím, kteří nezanedbávali pohyb, mnohem méně depresivních stavů než méně aktivní pacienti. Také je dobré vědět, že některé sporty jsou ještě účinnější než ty ostatní.

STOP STRESU A ÚZKOSTI

Pohyb je skvělým způsobem, jak se zbavit úzkosti a naučit se čelit stresu. První výsledky většinou pocítíte zhruba už po dvou týdnech pravidelného cvičení. Některé příznaky stresu, jako je bušící srdce, pocení či točení hlavy, často spouštějí u úzkostlivějších lidí vzrůstající paniku a nervozitu. Obdobné fyzické pocity se dostavují i po běžecké půlhodince nebo po zápase v beachvolejbalu.

Mozek si tak začne tyto symptomy spojovat s pozitivními pocity při sportování a při nejbližší stresové situaci bude reagovat mnohem odolněji a pozitivněji. Pořádná dávka sportu vám navíc může pomoct odpoutat se i od závislosti na nikotinu, jak vyšlo z výzkumu provedeného na University of California San Diego.

AEROBNÍ ENDORFINY

Jedna z amerických studií přišla se zjištěním, že pouhých dvacet minut aerobního pohybu vám může zlepšit náladu až na půl dne. Skupina 48 osob absolvovala dvacetiminutovou jízdu na rotopedu v mírném tempu. Všichni účastníci pak zaznamenávali vývoj svého psychického stavu po dobu 24 hodin. Z výzkumu vyplynulo, že se cítili šťastně a energicky ještě s odstupem dvanácti hodin.

Ukázalo se také, že se zlepšení nálady ani v nejmenším neodvíjelo od výkonnosti daného jedince. Je tak jasné, že k tomu, aby se vám do krve vyplavily hormony štěstí, nemusíte být vrcholovým sportovcem. Proto neuděláte chybu, když se vrhnete do jakékoli aerobní aktivity, během či běžkováním počínaje a veslováním konče. Jde-li vám o dobití baterek, mimořádně energizující vliv na psychiku má podle posledních poznatků zejména minimálně půlhodinová jízda na kole či na rotopedu.

RELAX MEZI JOGÍNY

Víte, že i určité jógové pozice pomáhají coby mimořádně silný „rozpouštěč stresu“? Patří mezi ně klasická šavásana neboli „poloha mrtvoly“, kterou můžete praktikovat těsně před spaním, relaxační poloha dítěte nebo poloha orla, která je zaměřená mimo jiné i na posílení soustředění a rovnováhy. Jóga jako taková pomáhá navozovat pocit uvolnění a harmonie.

Učí nás totiž soustředit se na přítomný okamžik a vyrovnat se s fakty, které nemůžeme ovlivnit. V rámci výzkumné práce americké lékařky Maryanny Klatt byla použita i pro odbourávání stresu u zdravotních sester, které pravidelně přicházely do kontaktu s těžce nemocnými pacienty. Následné rozbory jejich slin pak zaznamenaly o 40 % menší koncentraci enzymu alfa-amylázy, který bývá spojován právě se stresem. Takže si sbalte podložku a vyrazte na lekci! Mezi současné trendy patří hravá kombinace jógy a akrobacie zvaná akrojóga nebo hormonální jóga, která kromě úsměvu na tváři a zvýšené ohebnosti slibuje i jemné vyladění hormonů.

POSILOVNA PRO MOZEK

Podstatné nakopnutí důležitých funkcí vašeho mozku může nastartovat i pravidelná návštěva posilovny. Vědci zaznamenali u skupinky dospělých, kteří začali posilovat 3x až 5x týdně, už po měsíci zlepšení hned v několika oblastech psychické aktivity. Nováčci začali vykazovat lepší schopnost regulovat svoje chování, plánovat a zvládat dělat více věcí najednou.

Výsledkem byly mimo jiné i lepší výsledky při duševní práci, například v podobě kognitivních testů. Po pravidelném posilování se navíc zlepšuje i schopnost soustředění a zmenšují se sklony k úzkosti. A v jednom ohledu je posilování ještě blahodárnější než většina ostatních druhů pohybu – můžete se při něm i velmi efektivně zbavovat pocitu podrážděnosti.

NA TANEČNÍM PARKETU

Tanec provází lidstvo už od dob starého Egypta či Indie, kdy byl součástí nejrůznějších rituálů a oslav. Nedávný australský výzkum potvrdil, že má blahodárný vliv nejen na naše tělo, ale i duši. Podle výsledků pomáhá redukovat úzkost a zároveň má výrazný vliv na kvalitu spánku. Historie „taneční terapie“ je známá už od konce druhé světové války, kdy se používala k léčení posttraumatického šoku.

Za zmínku stojí i fakt, že učení se tanečních kroků působí jako mimořádně dobrý trénink paměti (taneční lekce se dají považovat za jednu z nejúčinnějších prevencí proti snížení rozumových schopností v pokročilejším věku). Vlnění v rytmu taneční hudby nám navíc pomáhá propojit duši s tělem, zvýšit sebevědomí a prolomit ledy v komunikaci s opačným pohlavím, což v konečném efektu vede k dalšímu nakopnutí nálady na pozitivnější vlnu.

Článek vyšel v časopise Dieta

Doporučujeme

Články odjinud