Sportování na podzim a v zimě? Běhat můžete kdykoli, stačí kvalitní výbava

4. 11. 2014
Začala jste na jaře běhat a zalíbilo se vám to? Možná se zkracujícími se dny a klesajícími teplotami čím dál častěji necháváte tenisky zahálet a v lepším případě cvičíte někde ve fitcentru, v horším až do jara ukládáte sportovní aktivity k běhu. Je to ale škoda a navíc úplně zbytečné. Sportovat v zimě venku klidně můžete, stačí dodržovat pár základních pravidel.

Norové mají jedno moudré pořekadlo: Neexistuje špatné počasí, existuje jen špatné oblečení. A přesně tak to je. Lidé v sobě mají nějak zakořeněno, že proběhnout se nebo jezdit na kole je záležitostí pouze teplých slunných dní.

Přitom zeptáte-li se třeba běžců, mnoho z nich vám řekne, že právě na podzim a v mírné zimě se jim běhá nejlépe. Organismus se nepřehřívá a neodvodňuje tak rychle jako v parném létě. I proto zima bývá objemovou přípravou na jarní sezónu a profesionálové ji věnují dlouhým vytrvalostním běhům.

Lidem se také často zdá nezdravé, že by se v zimě měli pohybovat venku jen v lehkém a navíc zpoceném oblečení. Ale vzpomeňte si třeba na běžky – copak na nich to vypadá jinak? Pokud tedy chcete i v zimě běhat nebo třeba jezdit na kole, nic vám nebrání, pokud se budete řídit několika jednoduchými zásadami:

Návaznost a pravidelnost

Pokud jste nikdy nesportovala nebo měla dlouhou pauzu, nezačínejte s pohybem právě v zimě. Ano, procházky nebo rekreační sjezdové lyžování jsou samozřejmě v pořádku, ale na „potivé“ aktivity raději zapomeňte. Pro tělo, které není pohybu uvyklé, by to byl velký šok a téměř jistě byste po prvním výběhu zalehla do postele.

Na změny počasí si má organismus zvykat přirozeně. Pokud se hýbete od jara pravidelně až do podzimu, můžete pokračovat bez problémů i v zimních měsících.

Vhodné oblečení a obutí

To, co budete mít při zimním sportování na sobě, bude základním kamenem vašeho úspěchu a rozhodne o tom, jestli se vám běhání ve sněhu zalíbí, nebo jednou provždy ho zavrhnete.

Jednoduché pravidlo běžeckého oblečení, které platí nejen v zimě, je: Oblečte se tak, jako by venku bylo ve skutečnosti o deset stupňů víc. Skutečně to funguje. Takže pokud teploměr ukazuje třeba pět stupňů, zamyslete se, jak oblečená chodíte, když je patnáct. Pravděpodobně pak zvolíte dlouhé kalhoty, triko s dlouhým rukávem a lehkou bundu. A přesně v tom se vám nejlépe poběží. Když vyrazíte, mělo by vám být lehce chladno. Nesmíte mrznout, ale ani se cítit v teple už při chůzi.

Je rovněž známo, že nejvíce tepla z těla uniká jeho okrajovými částmi. Důležité je tedy chránit hlavu a ruce. Jakmile teplota klesne pod deset stupňů, bez čelenky či čepice byste vybíhat neměla. Bude-li vám foukat na hlavu, pohyb si příliš neužijete a prochladnete. Totéž platí pro ruce. Vyplatí se koupit si lehké běžecké rukavice.

Stejně tak je dobré chránit si před chladem kolena. Naopak lýtkům nijak nevadí, nebudou-li mít tepelný komfort, takže v tříčtvrtečních kalhotách můžete běhat, dokud vám to bude vyhovovat. Horní část těla chraňte vrstvami funkčního prádla podle potřeba. Nejsvrchnější vrstvu by měl vždy tvořit prodyšný materiál, který ochrání před větrem, případně vlhkostí.

Naprosto stejně se oblékněte i na běžky. Pokud chcete v zimě jezdit i na kole, oblečte se o něco tepleji – jízda je rychlejší a proud vzduchu tělo mnohem víc ochlazuje. Určitě by vám neměla chybět kukla, kterou navléknete pod přilbu, a kvalitní rukavice.

Bezpečnost

Zima má dvě úskalí, která sportu příliš nepřejí: tmu a občas zrádný povrch, po kterém se pohybujete. Chystáte-li se chodit běhat až k večeru po setmění, přizpůsobte tomu i svou výbavu. Oblečení by mělo obsahovat dostatek reflexních prvků, ideálně si pořiďte bundu v nějakém výrazném odstínu. Řada běžců používá i baterku čelovku, ale na každému poměrně těžký předmět nesený na hlavě vyhovuje.

Rozhodně ale běhejte jen po prověřené trase, kterou zná a nepřekvapí vás na ní žádná záludnost v podobě díry, obrubníku a podobně. Stejně tak dbejte na své osobní bezpečí a nevydávejte se do neosvětlených míst, kde nikdo nechodí.

V zimě samozřejmě může panovat náledí nebo ležet sníh. V takovém případě zvažte, nakolik je v tu chvíli sportování bezpečné. Kvalitní kolo na sněhu jezdí bez problémů, ale s náledím si neporadí a pády na takovém povrchu často končí zlomeninami.

Pro běžce už výrobci vymysleli spoustu „vychytávek“. Můžete si pořídit speciální návleky na boty, které vás na nestabilním povrchu podpoří. Je ale třeba předem vědět, kam poběžíte. Navlékací pásky s ozuby jsou určené na náledí, ale ve sněhu by vás jen zdržovaly. A naopak navlékací řetězy jsou určeny pro snadný pohyb ve sněhu, ale na náledí nepomohou a ještě je zničíte.

Po tréninku

Zatímco v létě je příjemné se po doběhu venku ještě vydýchat a dojít domů volnou chůzí, v zimě tuto fázi vynechejte a svižný pohyb si udržte opravdu až k domovním dveřím. Nevychládejte na studeném vzduchu a raději doma rovnou zamiřte do teplé sprchy.

Pečlivě také sledujte svůj zdravotní stav. Necítíte-li se dobře, sportování omezte. Drobná nepohoda, se kterou si tělo v teplých měsících snadno poradí, může být v zimě zásadní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Zkraje týdne záříte a do závěrečného období měsíce vstupujete s velmi dobrou náladou. Není divu, když jste ve všem pohotoví, pyšníte se logickým úsudkem a máte nezbytný nadhled. Pokud…