Správná péče o zahradní nábytek

22. 6. 2009
Správná péče  o zahradní nábytek
Vybrat si ideální zahradní nábytek je náročný úkol. Na trhu existuje široká škála produktů, v úvahu je potřeba vzít materiál, kvalitu, cenu, nároky, které na nábytek budete mít… Často se však při výběru zahradního nábytku zapomíná na jeho údržbu. Správný výběr materiálu a postup při údržbě zahradního nábytku přitom může významně prodloužit jeho atraktivní vzhled a životnost. Proto je dobré již před nákupem vědět, co si který materiál žádá a vzít i tento faktor v úvahu při rozhodování.

Klepněte pro větší obrázek Ačkoliv pro luxusní zahradní nábytek jsou často používány materiály, které lze označit jako bezúdržbové, neznamená to, že o nábytek není nutné se vůbec starat.

„Míra péče, kterou bude nábytek vyžadovat, závisí především na typu materiálu, jenž byl pro výrobu nábytku použit. Hliníkový nábytek je téměr bezúdržbový ve všech cenových kategoriích, o teak se budete muset starat, i když do nábytku z tohoto ušlechtilého dřeva investujete desetitisícové částky,“ vysvětluje Ondřej Varga z KETTLERu.

 

Jak se tedy o jednotlivé materiály, které jsou pro výrobu zahradního nábytku nejčastěji používány, starat?
 

Hliníkový zahradní nábytek

Klepněte pro větší obrázek
Nábytek z hliníku lze označit jako bezúdržbový. Je ho tak potřeba jen čas od času omýt vodou a nechat oschnout. Na zimu je vhodné uklidit ho z venkovního prostoru, aby byl chráněn před vlhkostí a mrazem. Pozornost je ale třeba věnovat doplňkovým materiálům, protože hliník designéři často kombinují například se syntetickými textiliemi či výplety, které vyžadují speciální péči.

Zahradní nábytek z ušlechtilé oceli

Klepněte pro větší obrázek
Tento typ nábytku nevyžaduje zvýšenou péči. Stačí ho jen občas omýt od nečistot proudem vody. Na zimu se doporučuje ho uskladnit do sucha. Ušlechtilá ocel je často kombinována s doplňkovými materiály, jako je například teakové dřevo, textilní tkaniny či výplety. Tyto materiály jsou odolné, nicméně je lepší myslet u nich na uskladnění přes zimu.

Kovový zahradní nábytek

Klepněte pro větší obrázek
Kov je dalším materiálem, který od svého majitele nevyžaduje přílišnou pozornost. V případě ocelového nábytku je ale třeba se ujistit, že výrobce myslel na kvalitní ochrannou technologii, která kov chrání před korozí. Například společnost KETTLER používá speciální technologii – ochrannou vrstvu Thermosint, díky které je kovový nábytek naprosto bezúdržbový po dlouhá léta, stačí ho pouze občas omýt vodou. Čistě kovový nábytek dokonce není potřeba uklízet na zimu do sucha, u nábytku bez speciální povrchové vrstvy je však lepší ho na zimu ze zahrady odstranit. Dávat pozor je potřeba pouze v případě doplňkových materiálů. Kov bývá často kombinován se dřevem, které určitou údržbu vyžaduje.

Vyplétaný zahradní nábytek

Klepněte pro větší obrázek
Dříve se pro výplety hodně používal ratan, nicméně firmy s časem vyvinuly syntetické výpletové materiály, které kombinují dvě důležité vlastnosti. Jsou odolné, a přitom si zachovávají vzhled přírodního materiálu. Díky vyspělým technologiím výroby a kvalitním materiálům tak není potřeba kvalitnímu vyplétanému nábytku věnovat zvýšenou péči. Údržba se provádí za pomoci teplé vody a houbičky s neagresivním čistícím přípravkem, třeba jarem. Přes léto není nábytek potřeba schovávat, pouze na zimu je vhodné nábytek uklidit před vlhkostí a účinky mrazu.

Teakový zahradní nábytek

Klepněte pro větší obrázek
Dlouhodobě oblíbeným materiálem pro zahradní nábytek je rozhodně teakové dřevo. Důležité je vědět, že teak časem mění svůj vzhled, především získává šedou patinu a na povrchu dřeva se vytváří vroubky. Těmito změnami se však nemění kvalita materiálu a mnoho zákazníků nábytek z teaku kupuje právě kvůli této jeho vlastnosti. Údržba se provádí formou jemného broušení povrchu, které dřevu vrátí jeho dokonale hladký povrch a částečně odstraní šedou patinu, a napouštěním teakovým olejem, které oživuje charakteristickou barvu dřeva a zlepšuje jeho pružnost a odolnost. Na zimu je vhodné teakový nábytek uklízet.

Plastový zahradní nábytek
Plastový nábytek je oblíbený kvůli nízkému stupni péče, kterou je nutné mu věnovat. Vhodné je čistit ho houbičkou a teplou vodou s neagresivním přípravkem. Nutno podotknout, že levnější výrobky mají tendenci působením slunečních paprsků žloutnout. Proto se ve výrobě používá ochranný UV lak. Ten se však neobnovuje. Pro plastový nábytek je také charakteristické nepříjemné usazování nečistot do pórů umělé hmoty. Nábytek tak časem šedne a nečistoty lze jen těžko odstranit. Kettler proto u vybraných výrobků používá speciální povrchovou úpravu zvanou NanoClean, která spočívá v nanesení nanokrystalů, které zabraňují usazování nečistot, na povrch nábytku. Pod proudem z hadice se nečistoty jednoduše spláchnou.

Zdroj: aspen

Foto: Kettler

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Vystavujete se zbytečnému tlaku, a to jen kvůli nepříjemným událostem v práci. Berte to z té lepší stránky. Žádnému se nedaří stále podle gusta. Pokud na sobě budete tvrdě, ale přirozeně…

Nejčtenější články

Doporučujeme