Srub – stylové a ekologické bydlení

13. 11. 2011
Srub – stylové a ekologické bydlení
Velmi populárním a vyhledávaným typem ubytování se při dovolené na horách stává srub. Představa praskajícího ohně v krbu uprostřed voňavého dřevěného interiéru obvykle probudí smysly i v těch, kteří si na romantiku příliš nepotrpí.

Sruby (nebo srubové domy) jsou stavby prověřené staletími. Své by o tom mohli říci nejen Kanaďané, ale také Skandinávci, v jejichž zemích jsou tyto stavby velmi rozšířené. Přestože se u nás setkáváme se sruby jen zřídka, jejich výstavba a zájem o tento typ stavby pomalu vzrůstá. Je to dáno nejen návratem k ekologickým materiálům z obnovitelných zdrojů, ale také mnohem lepší cenovou dostupností oproti klasickým zděným stavbám.

Většina Čechů využívá svůj srub jen k rekreaci, ale čím dál tím více lidí si nechává postavit srub určený k celoročnímu bydlení včetně veškerého komfortu, který může poskytnout klasický dům. Pojďme se nyní podívat, jaké výhody a nevýhody srubová stavba obnáší.

Výhody

Jen málokterá stavba může člověku poskytnout zdravější a útulnější interiér. Právě to bývá obvykle hlavní důvod, proč se zájemce o nové bydlení rozhodne právě pro srub. Vnitřní prostor není hermeticky uzavřen plastovými okny, takže dům přirozeně „dýchá“. Dřevo udržuje uvnitř domu příznivé a stálé mikroklima, jelikož absorbuje přebytečnou vlhkost, kterou dokáže v opačném případě zpět uvolnit. Díky těmto vlastnostem bydlení ve srubu obzvláště vhodné pro lidi s respiračními onemocněními či pro alergiky.

Další výhodou je výborná izolace stavby a s ní spojené nižší náklady na vytápění. Dřevo obsahuje dutá vlákna, která velmi dobře izolují a odrážejí tak vytvořené teplo zpět do domu. Pro ilustraci – 20 cm dřeva izoluje stejně dobře, jako 90 cm široká zeď.

Hlavním argumentem pro mnohé může být též ekologičnost stavby. Dřevo je 100% recyklovatelný materiál a především obnovitelný. Taktéž výstavba srubu má díky malé produkci odpadu a nízkých nákladů na přesun materiálu menší dopad na životní prostředí.

V neposlední řadě bývá důležitým kritériem pro stavbu srubu jeho menší finanční náročnost oproti zděným domům. Dům z klasických materiálů ve stejné velikosti, v jaké máte v plánu postavit si váš srub, za ty samé peníze jen stěží pořídíte.

Nevýhody

Jako vše, tak i sruby mají své nevýhody, které nelze nezmínit. V prvé řadě je to pravidelná péče o srub samotný, resp. o jeho fasádu. Tu je třeba čas od času ošetřit ochranným nátěrem a impregnací. Dřevo je náchylnější na vnější prostředí než klasické zdivo, tudíž péči o něj musíme věnovat dostatečnou pozornost.

Přestože se ve srubu práší mnohem méně, než ve zděném domě, prach se přeci jen usazuje a především stěny potřebují generální úklid. Mezi jednotlivými kládami se prach hůře čistí, a že to není otázka chvilky, si asi při pohledu na interiér dokážete představit.

Srub časem sesychá, což má za následek malé posuvy jednotlivých částí domu. Proto je nutné vzít tuto skutečnost v úvahu zejména při instalaci dveří, oken, rozvodů vody atd. To platí především v případě, že si srub stavíte svépomocí. Pro odborníka by to neměl být problém.

Další problémem je skutečnost, že se srub hodí jen někam. Srub uprostřed vesnice či města asi nebude pro nikoho tím pravým estetickým zážitkem, nehledě na to, že vám jej úřady beztak nepovolí. Proto je výběr vhodného pozemku velmi důležitý.

Asi poslední závažnější překážkou v realizaci vašeho vysněného domku z klád bude horší možnost financování z hypotéky. Pro banku bude váš srub jen hromadou dříví na dvoře srubařské firmy, takže ručení jiným majetkem bude pravděpodobně nutné. Jakmile ale stavba bude stát na vašem pozemku a bude řádně zapsána v katastru nemovitostí, můžete ostatní ručení vyvázat a ručit nově postaveným srubem.


POJĎTE NAKUPOVAT DO BUTIKU NA DÁMA.CZ!

ČTĚTE TAKÉ:
Orbion: Portál pro cestovatele

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V únoru jste dokázali mnohé a jste na sebe právem pyšní. Nadřízený vás nejednou pochválil a dopřál odměny. Teď se karta obrací a vy jste jako v začarovaném kruhu. Musíte být obezřetní,…