St. Gallen je městem sýrů a výšivek

28. 5. 2018
St. Gallen je městem sýrů a výšivek
[Soutěž] Jedno z nejvýše položených švýcarských měst láká nejen na výborné sýry, ale také na textilní turistiku, při jejímž obdivování si přijdou na své milovníci lidové výšivky i vysoké módy z přehlídkových mol.

Když si irský mnich Gallus (sv. Havel) zřizoval na počátku sedmého století poustevnu u řeky Steinach ústící do Bodamského jezera, nemohl tušit, že zhruba o sto let později vyroste na tomto místě nejprve benediktinský klášter a následně i věhlasné město. Opatství založil svatý Otmar, strážce ostatků sv. Havla, asi v roce 719 a místní mniši se ukázali jako schopní podnikatelé. Obchodovali, skupovali pozemky, vybírali clo a provozovali nemocnici. A jelikož nejedli maso, přemýšleli, čím by mohli zaplnit kromě chleba své žaludky.

Volba padla na sýr, na jehož přípravu přinesli recept ze sousední Itálie. Návod k jeho výrobě rozšířili mezi sedláky chovající krávy a sýrové impérium bylo na světě. „Zpočátku se jednalo pouze o tvarohový produkt typu cottage ze zkyslého mléka,“ říká Matthias Kündig, jehož rodina pracuje v mlékárenském průmyslu již po tři generace. „První polotvrdý sýr vyrobený za použití syřidla spatřil světlo světa v našem regionu až v patnáctém století. Od té doby se stal výhodným obchodním artiklem a proslulou pochoutkou kantonu St. Gallen,“ dodává znalec sýrů. I za další místní tradiční výrobu mohou mniši.

V krajině s nadmořskou výškou sedm set metrů nad mořem totiž bujelo jen konopí a len, ze kterých si tkali oblečení. Benediktini brzy naučili řemeslo také místní obyvatele. A když se okolo roku 1700 tkalci seznámili s uměním tureckých ručních vyšívaček, učarovalo jim natolik, že se rozhodli tímto způsobem zdobit svoje tkaniny. Jehly se ve východním Švýcarsku staly hlavním pracovním nástrojem více než čtyřiceti tisíc žen a konfederace získala jednu z největších exportních komodit.

I přesto, že dnes šikovné ruce nahradily stroje řízené počítači, sláva místních výšivek neuhasla. Designéři předkládají dva a půl tisíce návrhů ročně a firmy každé tři měsíce prezentují novou kolekci. A to zejména pro prestižní módní domy, jako jsou Chanel, Dior či Armani. Sanktgallenské výšivky se tak procházejí na přehlídkách v Paříži, Miláně, New Yorku nebo zdobí šaty Michelle Obamové, monacké kněžny Charlene či zpěvaček Adele a Madonny.

Textilní turistika je proto oblíbenou atrakcí, která vás v jednom z nejvýše položených měst Švýcarska čeká. Pronajatým veteránem nebo vlastním autem se můžete vydat do okolí, po muzeích a dílnách, kde vznikají unikátní látky. Ubytování vám v rámci trasy nabídnou „textilní hotely“. Tady strávíte noc v luxusním povlečení utkaném ve zdejším regionu. I když za zajímavým povlečením a dalšími textiliemi nemusíte jezdit jen do Švýcarska. Soutěžte s námi na www.svetzaobzorem.cz

 

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

S blížícím se víkendem jste veselejší a těšíte se, jak si odpočinete od povinností. Můžete být rádi, že se po vás nadřízený až tak moc nevozí. Zatněte zuby a vydržte to! Finanční scéna je…

Nejčtenější články

Doporučujeme