St. Gallen je městem sýrů a výšivek

28. 5. 2018
St. Gallen je městem sýrů a výšivek
[Soutěž] Jedno z nejvýše položených švýcarských měst láká nejen na výborné sýry, ale také na textilní turistiku, při jejímž obdivování si přijdou na své milovníci lidové výšivky i vysoké módy z přehlídkových mol.

Když si irský mnich Gallus (sv. Havel) zřizoval na počátku sedmého století poustevnu u řeky Steinach ústící do Bodamského jezera, nemohl tušit, že zhruba o sto let později vyroste na tomto místě nejprve benediktinský klášter a následně i věhlasné město. Opatství založil svatý Otmar, strážce ostatků sv. Havla, asi v roce 719 a místní mniši se ukázali jako schopní podnikatelé. Obchodovali, skupovali pozemky, vybírali clo a provozovali nemocnici. A jelikož nejedli maso, přemýšleli, čím by mohli zaplnit kromě chleba své žaludky.

Volba padla na sýr, na jehož přípravu přinesli recept ze sousední Itálie. Návod k jeho výrobě rozšířili mezi sedláky chovající krávy a sýrové impérium bylo na světě. „Zpočátku se jednalo pouze o tvarohový produkt typu cottage ze zkyslého mléka,“ říká Matthias Kündig, jehož rodina pracuje v mlékárenském průmyslu již po tři generace. „První polotvrdý sýr vyrobený za použití syřidla spatřil světlo světa v našem regionu až v patnáctém století. Od té doby se stal výhodným obchodním artiklem a proslulou pochoutkou kantonu St. Gallen,“ dodává znalec sýrů. I za další místní tradiční výrobu mohou mniši.

V krajině s nadmořskou výškou sedm set metrů nad mořem totiž bujelo jen konopí a len, ze kterých si tkali oblečení. Benediktini brzy naučili řemeslo také místní obyvatele. A když se okolo roku 1700 tkalci seznámili s uměním tureckých ručních vyšívaček, učarovalo jim natolik, že se rozhodli tímto způsobem zdobit svoje tkaniny. Jehly se ve východním Švýcarsku staly hlavním pracovním nástrojem více než čtyřiceti tisíc žen a konfederace získala jednu z největších exportních komodit.

I přesto, že dnes šikovné ruce nahradily stroje řízené počítači, sláva místních výšivek neuhasla. Designéři předkládají dva a půl tisíce návrhů ročně a firmy každé tři měsíce prezentují novou kolekci. A to zejména pro prestižní módní domy, jako jsou Chanel, Dior či Armani. Sanktgallenské výšivky se tak procházejí na přehlídkách v Paříži, Miláně, New Yorku nebo zdobí šaty Michelle Obamové, monacké kněžny Charlene či zpěvaček Adele a Madonny.

Textilní turistika je proto oblíbenou atrakcí, která vás v jednom z nejvýše položených měst Švýcarska čeká. Pronajatým veteránem nebo vlastním autem se můžete vydat do okolí, po muzeích a dílnách, kde vznikají unikátní látky. Ubytování vám v rámci trasy nabídnou „textilní hotely“. Tady strávíte noc v luxusním povlečení utkaném ve zdejším regionu. I když za zajímavým povlečením a dalšími textiliemi nemusíte jezdit jen do Švýcarska. Soutěžte s námi na www.svetzaobzorem.cz

 

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Ačkoliv je vaše pracovní tempo vyšší než obvykle, po mentální stránce se stále ještě necítíte úplně stoprocentně zdatně. Myšlení je nyní jako brzda, která vám nedovoluje pohnout se vpřed.…

Nejčtenější články