Pozor na stalking, může skončit i vraždou! Nejčastěji stalkují expartneři

Pozor na stalking, může skončit i vraždou! Nejčastěji stalkují expartneři

Stalking je u nás trestným činem. V krajních případech končí fyzickým napadením či sebevraždou stalkovaného. Stalkerem bohužel často bývá expartner. Jak se stalkingem bojovat?

Alena měla štěstí

„Udělala jsem hroznou chybu. Pár týdnů po rozvodu jsem se vyspala s mužem, kterého jsem poznala v baru, kde jsem byla s kamarádkami. Byla to známost na jednu noc, ani jsme si nevyměnili kontakty. Ten muž si mě ale našel na sociálních sítích, a tehdy vše začalo… Bombardoval mě zprávami, občas i dost hrubými a oplzlými, za které se v některých případech pak zase omlouval. Psal mi i desetkrát denně. Brzy se začalo ukazovat, kolik věcí si o mně a mojí rodině nejen na internetu zjistil. V této fázi jsem začala mít strach. Pomohl mi kamarád z dětství. Pracuje totiž jako policista, podala jsem s jeho pomocí trestní oznámení. To pomohlo a teror skončil rychle, jak začal,“ líčí čtenářka Alena.

Štěstí, které měla Alena, bohužel neměla žena, kterou vážně postřelil její bývalý partner. Důvodem rozchodu byl dlouholetý stalking a žárlivost. A podobných případů je více, a jejich počet bohužel dále narůstá.

Jak se herečka Alena Doláková vyrovnala se znásilněním? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Nevyžádané e-maily, textovky i telefony

Stalking, respektive nebezpečné pronásledování, je v České republice od ledna 2010 kvalifikováno jako trestný čin. „Za stalking lze považovat opětovné, systematické, dlouhodobé obtěžování nevyžádanými esemeskami, e-maily, různými druhy chatu, telefonáty, nechtěnými pozornostmi, případné opakované cílené sledování osoby. Obsah těchto zpráv může být příjemný až veselý, ale též urážející, zastrašující. Útočník u oběti vyvolává pocit strachu,“ uvádí se na webu Policie ČR.

Podle oficiálních informací může stalking končit nejen fyzickým napadením, ale bohužel i vážnými psychickými problémy napadené či napadeného a v některých případech i sebevraždou. Stalking je vždy nutné řešit – neignorovat jej, nepřehlížet a nebagatelizovat!

Pokračování 3 / 5

Stalkerem bývá v mnoha případech bývalý partner

Nejčastějšími oběťmi stalkingu bývají pochopitelně mediálně známé osobnosti – zpěváci, herci, sportovci, ale i politici. V běžném životě jsou nejčastějšími oběťmi stalkingu osoby, které svými nevyžádanými zprávami, extrémní pozorností a všemožným slíděním obtěžuje bývalý partner. Ten však kupodivu nemusí na okolí působit nijak patologicky, mnohdy se okolí jeví jako naprosto normální jedinec. Bohužel i po několika medializovaných brutálních činech, jimž stalking předcházel, je tento typ nebezpečného chování stále podceňován a bagatelizován.

Pokračování 4 / 5

Jak z toho ven

Podle zkušené policejní psycholožky Zdeňky Papežové byste měla dát vždy stalkerovi na vědomí, že o něj nemáte zájem – měla byste přerušit všechny kontakty, nereagovat na jeho zprávy a rozhodně se s ním nescházet. Pozor byste si pak měla dát na vše, co zveřejňujete na sociálních sítích.

Doktorka Papežová dále doporučuje: „Uchovejte si všechny SMS, maily a další materiál (možný důkaz), snažte se projevy pronásledování evidovat a zdokumentovat. Informujte své blízké o pronásledování…“ Máte-li kvůli neustálému stalkingu obavy o své bezpečí, kontaktujte Policii ČR, pomocí obětem stalkingu se pak zabývají i některé organizace, například Bílý kruh bezpečí.

Pokračování 5 / 5

Jak podat trestní oznámení

Trestní oznámení můžete podat na kterémkoli oddělení Policie ČR, dále pak na státním zastupitelství. Tyto orgány mají povinnost oznámení přijmout a vyšetřit. Oznámení můžete podat ústně či písemně buď přímo vy sama, anebo kdokoli jiný. Chcete-li být o průběhu vyšetřování informována, je potřeba o tuto skutečnost výslovně požádat, musí to být uvedeno v protokolu a při písemném oznámení přímo v jeho textu. Policie vás pak musí do třiceti dní vyrozumět.

Doporučujeme

Články odjinud