Vánoční tradice: Jak číst plavbu lodiček ze skořápek, kam dát šupiny a další zvyky | Foto: iStock

Foto: iStock

Vánoční tradice: Jak číst plavbu lodiček ze skořápek, kam dát šupiny a další zvyky

Na Štědrý večer se u nás nejen rozdávají dárky, jí kapr a bramborový salát, ale také se dělá jakási prognóza do nového roku. Od nepaměti totiž lidé chtěli vědět, co je v budoucnu čeká. Můžete to zkusit i vy. Hlavně si všechno, co vám při věštění vyjde, zapište, ať na konci příštího roku víte, jestli vám věštba vyšla, nebo ne.

Hvězda, dům, kruh?

O Štědrém večeru se věštilo ze všeho, co bylo v tehdejší domácnosti běžně dostupné. Tedy nejen z olova, ale také z jablek. Hledaly se především jednoduché symboly, které mohl vidět každý.

Jablíčko se rozřízlo ne klasicky na půlku od stopky k šušínku, ale napříč. Hvězdička, dům nebo kruh symbolizovaly jednoznačně štěstí a zdraví. Kříž pak signalizoval dotyčnému, který jablko rozkrojil, nemoc nebo smrt. Zdraví se věštilo i z jader vlašských ořechů, kterých mělo být pro každého člověka hned několik. Zdravá bílá jádra znamenala zdraví, černá potíže. Pokud byla všechna černá, znamenalo to jednoznačně smrt.

Proč se na Vánoce pečou perníčky? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Domů, nebo do světa?

Věštilo se i z prázdných skořápek z vlašských ořechů – tato vánoční tradice je ostatně v Čechách oblíbená dodnes. Každý si udělal ze skořápky vlastní lodičku a v míse nebo lavoru ji pak „poslal“ po vodě.

 • Když se držela u břehu, znamenalo to, že člověk se bude držet následující rok spíš doma.
 • Pokud se lodička dala do pohybu a odplula od ostatních, bylo jasné, že člověk, kterému patřila, půjde z rodiny do světa.
 • Potopená loďka také nevěstila nic dobrého.
 • Když se loďka dostala na druhou stranu, znamenalo to, že se plány vydaří.
 • Otázka, na kterou se chtěl člověk zeptat, se vyslovila ve chvíli, kdy se zapalovala v lodičce svíčka.
 • Pokud svíčka rychle zhasla, znamenalo to krátký život. Když svíčka svítila dlouho, znamenalo to, že bude dotyčný ještě dlouho mezi svými blízkými.

Pokračování 3 / 5

Kam patří kapří šupiny

Rozhodně si jich pár nechte nebo zajistěte. Na štědrovečerním stole patří šupiny z kapra pod talíř a poté na celý rok do peněženky, aby se nás držely peníze.

Pokračování 4 / 5

Jak to bude s láskou?

Dříve dívky nejvíc zajímalo, kdy se která vdá. Bohatší ženy tehdy nepracovaly, a když některá zůstala na ocet, měla to potom v životě hodně těžké. Stejně tak dívka ze zemědělského rodu nebo chudá dívka chtěly vědět, koho si vezmou, a jak se tedy v životě budou mít. A tak svobodné dívky dodržovaly o Vánocích spoustu rituálů, které jim měly zajistit šťastný vztah, který povede ke sňatku.

 • Večer házely přes hlavu střevícem. Když mířil špičkou ke dveřím, bylo jasné, že se dívka v příštím roce provdá.
 • Nebo si schovávaly na Štědrý den patky od vánoček. Říkalo se, že pokud jich dívka ten den nasbírá devět, do roka se vdá.
 • Dívky také chodily třást bezem a pak poslouchaly, u kterého domu začal jako první štěkat pes – tam podle pověr měl bydlet jejich nastávající.
 • Chodily také klepat botou na kurník. Pokud se jako odpověď ozvalo zakokrhání, bylo to opět šťastné znamení věštící, že se dívka provdá.

Pokračování 5 / 5

Co na Štědrý den nikdy nedělat

 • Neposílat zamilované smsky ani dopisy. Takový pár by se mohl do roka a do dne rozejít.
 • Nevstávat a neodcházet od štědrovečerní večeře. Kdo odejde, podle pověr se nedožije příštích Vánoc.

NÁŠ TIP: Jaké dny jsou ještě vhodné pro rituály a čarování? Zjistíte to z této infografiky. Po kliknutí na název svátku se dostanete na další vhodné dny: 

Doporučujeme

Články odjinud