Starožitník radí: Pět tipů, jak se starat o šperky. Takhle vám vydrží věčně!  | Foto: archiv

Foto: archiv

Starožitník radí: Pět tipů, jak se starat o šperky. Takhle vám vydrží věčně!

Šperky jsou naší ozdobou, proto bychom o ně měly pečovat s láskou. Jinak začnou ztrácet svůj půvab a lesk. Poradíme vám, jak je správně uchovávat, čistit nebo jak zhodnotit cennosti po babičce.

Aby šperky vydržely co nejdéle

Vaše drahocenné ozdoby byste neměla nechávat ležet jen tak ladem, ale správně je ukládat. „Šperky jsou vyráběny v podstatě z velmi odolných a trvanlivých materiálů, resp. drahých kovů. Většinou jde o zlato, platinu a stříbro, těm nevadí ani teplo, ani zima, dobře odolávají vlhku. Nejlépe jim je ve šperkovnici. Nechceme-li na nich mít patinu, pak bych se vyhýbal zásaditému, nebo naopak kyselému prostředí,“ říká pražský starožitník Martin Cinolter, který je majitelem antiku Antiques Cinolter.

O něco náročnější na uchovávání jsou drahé kameny. „Většina drahokamů je stejně odolná jako drahé kovy. Existují však výjimky jako opály, kterým nesvědčí přílišné sucho či náhlé změny teploty, u perel se doporučuje při dlouhodobém uschovávání je mít vedle sklenice vody. Případně použít humidor,“ dodává Cinolter.

Jak se vyrábějí stříbrné šperky? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

S domácím čištěním opatrně

Očistit je zvládnete doma, v některých případech, a to zvlášť u drahých šperků, ale doporučujeme odbornou péči. „Obecně bych doporučil je občas opatrně omýt v saponátu a vlažné vodě, případné nečistoty očistit starým jednosvazkovým kartáčkem na zuby. Zbytek bych nechal na odborném ošetření,“ říká starožitník a dodává: „Našim zákazníkům odborně čistíme šperky například i pomocí ultrazvuku, pokud je to vhodné vzhledem k použitým kamenům. Drahé kovy leštíme, v případě potřeby povrchově upravujeme rhodiem. Dnes se dají zakoupit i domácí ultrazvuky, ale pozor! Do ultrazvuku bych nedával třeba již zmiňované opály, určitě ne smaragdy či upravované korundy, mohlo by dojít k poškození drahého kamene.“

Pokračování 3 / 5

Mezi šperky je velký rozdíl

Zatímco některé ozdoby jsou téměř nerozbitné a jen tak se neonosí, u některých šperků stačí o něco jen lehce zavadit, a jsou znehodnocené. K tomu je třeba přihlížet. „Drahé kovy a kameny jsou poměrně velmi odolné. Zejména diamanty a korundy (safír, rubín). U drahých kovů dochází k abrazi, respektive k povrchovým oděrům, které zlatník poměrně snadno vyleští. Diamanty lze poškrábat jen diamanty a korundy s tvrdostí 9 také jen tak nepoškrábete. V tom je obrovský rozdíl mezi bižuterií, která většinou imituje drahé kameny sklem, které je měkké a snadno podléhá abrazi, a cenově se nevyplatí leštit. Náhražky drahých kovů jsou většinou náchylnější k poškození a opět se jejich oprava nevyplatí,“ vysvětluje odborník.

Pokračování 4 / 5

Aby stříbro nezčernalo

Na čištění zčernalého stříbra platí různé babské rady. Lepší ale je tomuto kazu předcházet správnou péčí. Co tedy pomáhá? „Uchovávat stříbro ve flanelových nebo hedvábných pytlíčcích či obalech bez přístupu vzduchu a ve tmě. Existuje spousta receptů na čištění stříbra. Nejlépe je nesahat na ně upocenými nebo mastnými prsty. Po použití nebo nošení je vhodné přetřít je flanelovým hadříkem. Případně v drogerii zakoupit vatičku na čištění stříbra,“ radí Cinolter a z babských rad doporučuje: „Pak jsou tu samozřejmě babské recepty jako vyvařit stříbro v železném hrnci za přítomnosti hliníkové lžičky, tak čistila stříbrné příbory maminka.“ Poškozené stříbro ale radí dát do opravy profesionálnímu zlatníkovi.

Pokračování 5 / 5

Co se šperky, které nechcete vlastnit? Nechte je prohlédnout u odborníka

Nějaké cenné šperky jste zdědila, dostala nebo už je zkrátka nenosíte a chcete se jich zbavit? „Minimálně je můžeme zhodnotit ve výkupu drahých kovů. Případně je zpeněžit v bazaru. U šperků historické hodnoty je prodat ve starožitnostech. Každopádně bych před prodejem došel za odborníkem nebo znalcem. Budete se divit, kolik lidí bylo překvapeno, když jsem jim sdělil, že zelený  kamínek není sklíčko, ale smaragd a z bílého safíru se vyklubal diamant. Ale někdy i naopak. Poradou se znalcem rozhodně nic nezkazíte,“ doporučuje starožitník.

Doporučujeme

Články odjinud