Sterilizace mužů

17. 9. 2001
Sterilizace mužů
Minule jsme si probrali problematiku sterilizace žen. Sterilizovat je ale možné i muže, a to dokonce mnohem jednodušeji.

Sterilizace mužů

Minule jsme si probrali problematiku sterilizace žen. Sterilizovat je ale možné i muže, a to dokonce mnohem jednodušeji.

Sterilizace mužů se provádí přerušením chámovodů. To je tenká trubička, která přivádí s permie od varlat směrem do močové roury. Tuto trubičku lze hmatem najít. Má podobu tvrdého drátku. Právě v tomto místě se chámovod přeruší. K operaci stačí lokální umrtvení. Po drobném naříznutí šourku může dojít k podvázání nebo přerušení obou chámovodů. Řez na šourku je tak malý, že se často ani nemusí zašívat a zahojí se sám.
V Číně je tato metoda velice oblíbená, zvláště proto, že Číňané přeruší chámovody bez skalpelu. Po znecitlivění použijí speciální kleštičky. Uchytí chámovod přes kůži šourku a odborným manévrem ho přeruší. V Číně je tato metoda tak rozšířena, že již provedli několik desítek miliónů zákroků.
2 dni po operaci je třeba se zdržet veškeré fyzické námahy a především nejezdit na kole.

Zajímavé je, že k absolutní neplodnosti dochází teprve až po cca. 20 ejakulacích. Veškeré cesty, kudy prochází spermie se nejdříve musí pročistit. Po tuto dobu je vhodné používat kondom. Pak ale nastává dokonalá a trvalá neplodnost.
To neznamená, že je sexuální život narušen. Sterilizace není kastrace a pohlavní život je naprosto stejný. Dokonce dochází i k ejakulaci. Tzv. ejakulát je totiž vytvářen zvlášň sekretem žláz. Pouze v něm nejsou obsaženy žádné spermie, neboň ty se uzavřeným chámovodem dál nedostanou.

Sterilizace mužů je stoprocentně účinná antikoncepce bez jakýchkoli vedlejších účinků. Bohužel není u nás uzákoněna, a tak se téměř neprovádí.
I kdyby byla sterilizace mužů uzákoněna, zřejmě by k velkému rozšíření nedošlo. Muži jsou hrdí na svou plodnost. Panuje u nich jakási zakořeněná představa, že neplodný muž je méněcenný. Muži se také zbytečně obávají vedlejších účinků a bojí se, že po sterilizaci to již nebude ono.

Jak u mužů, tak i u žen platí, že sterilizace nemá vliv na další sexuální život. Mnohdy dochází i ke zlepšení. Sterilizace je v podstatě stoprocentní a u sterilizovaných jedinců dochází při sexu k lepšímu uvolnění. Zlepšení sexuálního života po sterilizaci lze vysvětlit vymizením strachu z nežádoucího otěhotnění.

autor: Helena

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Neškodí, když se člověk občas stáhne do ústraní. Ani vy byste nyní neměli vystrkovat nos víc, než je třeba. Udělejte si čas na pořádnou rekapitulaci osobního nebo profesního života. Jestli…

Nejčtenější články