Sterilizace žen - optimální antikoncepce ?

12. 9. 2001
Sterilizace žen - optimální antikoncepce ?
Stále se rozhodujete jakou zvolit optimální metodu antikoncepce? Je pro vás užívání chemických hormonů nepřijatelné. Nošení cizích látek v těle ještě horší. Jednou z možností je sterilizace. Jaká jsou rizika? Je sterilizace nevratná? Pro koho je sterilizace vhodná?

Sterilizace žen - optimální antikoncepce ?

Stále se rozhodujete ja kou zvolit optimální metodu antikoncepce? Je pro vás užívání chemických hormonů nepřijatelné. Nošení cizích látek v těle ještě horší. Jednou z možností je sterilizace. Jaká jsou rizika? Je sterilizace nevratná? Pro koho je sterilizace vhodná?

Sterilizace u žen spočívá v podvázání vejcovodů. Tím se zabrání transportu vajíčka z vaječníků do dělohy, a tím i jeho oplodnění. V dnešní době díky rozvoji laparoskopických metod prakticky jenom tímto způsobem. Znamená to zavedení tenkého optického zařízení pupeční jizvou (asi 1 cm v průměru) a dalšího pomocného nástroje těsně nad sponou stydkou (asi 0,5 cm v průměru). Vejcovod je potom přerušen tepelnou energií a nůžkami. Procedura netrvá déle než 10-15 minut. Pobyt v nemocnici je 2-3 dny. Menší procento sterilizací je prováděno v průběhu císařského řezu. V tomto případě se provádí klasické tzv. podvázání vejcovodů silonovým stehem a jejich následné přerušení nůžkami.
Před každou prováděnou sterilizací ženy je nezbytný její písemný souhlas a schválení sterilizační komisí. Tato komise je složena z několika lékařů, kteří posoudí žádost pacientky. Je škoda, že se popisovaná metoda u nás nesetkává s větším rozšířením. Její výhody jsou nesporné a řadě žen by umožnila a usnadnila rozhodování o způsobu ochrany proti početí.
Jde o velice bezpečnou metodu antikoncepce s těhotenským rizikem (Pearl index) 0.015 - 0.04 (počet otěhotnění na 100 žen za rok). Samotná operace je poměrně jednoduchá s minimálními komplikacemi.

Operace je ve většině případů nevratná a sterilizace je na celý zbytek života. Tím je určena i skupina žen, pro kterou je sterilizace vhodná. Jsou to především ženy s ukončenou reprodukcí. Podle platných zákonů je sterilizace umožněna těmto ženám:

  1. starší 35 let a má tři děti
  2. mladší 35 let a má čtyři děti při opakovaném císařském řezu,

je-li třetí v pořadí

  1. pokud žena trpí chorobou, která ohrožuje zdraví jejích ještě nenarozených

dětí, jestliže by těhotenství ohrozilo život ženy, nebo způsobilo těžkou újmu na zdraví, pokud žena trpí chorobou, která je trvale důvodem k interrupci.
Restrikce je oproti jiným zemím světa značná a nepomáhá rozšíření sterilizace. Přerušení vejcovodů bývá téměř nevratné a jejich opětovné zprůchodnění obtížně proveditelné. V současné době je snahou vyvinout takový systém (svorky, dočasné zátky), který by umožnil funkci vejcovodů po odstranění obnovit. Metodou volby proto u těch žen, které si své předchozí rozhodnutí rozmyslí, zůstává umělé oplodnění.

Sterilizaci doprovází také mnoho fám a většina žen i mužů se domnívají, že sterilizace je v podstatě kastrace.To ale není pravda. Při kastraci dojde k úplnému odstranění pohlavních žláz. Při sterilizaci je pouze mechanicky zamezeno kontaktu vajíčka se spermií. Funkce vaječníků není vůbec ovlivněna, hormonální procesy v organizmu jsou neporušené. Proces menstruace funguje dále, pouze vajíčko, které je v té době mikroskopické, je beze zbytku vstřebáno.

Sterilizovat je možné i muže a o tom až příště.

autor: Helena

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Zajímáte se o nezvyklé věci, které mohou být přínosné nejen pro vás, ale také pro celou firmu. Jste vynalézaví a nedokážete na nic zapomenout. Tak se dostanete na kariérním žebříčku velice…

Nejčtenější články

Doporučujeme