Štíhlá do plavek na poslední chvíli: Jezte hodně, ale bez sacharidů

17. 6. 2017
Štíhlá do plavek na poslední chvíli: Jezte hodně, ale bez sacharidů
Kdo chce zhubnout, nesmí mít hlad, ale musí jíst dosyta. Funguje to však jen s určitými potravinami.

Jak zhubnout na poslední chvíli do plavek? Vynechejte sacharidy. Není to těžké a uvidíte, že shodíte pár nadbytečných kil. V tomto článku vám zároveň poradíme, jak zhubnout, aniž byste měla hlad. Vždyť to znáte, počítáte si kalorie, hlídáte se a ve finále máte pořád hlad, jste z toho otrávená a naštvaná, takže to nakonec vzdáte. Jděte na to obráceně: Jezte víc, ale ty správné věci.

Na vině jsou hormony

Myslíte si, že to, zda máte hlad, nebo se cítíte nasycená, se odvíjí od množství jídla, které sníte? Chyba lávky. Za pocitem sytosti je složitý koktejl hormonů, které si neustále míchá naše tělo. Pokud si tedy dáme sacharidy, tělo vyloučí hormon inzulín, který krátkodobě stimuluje centrum sytosti v mozku. Mozek má informaci, že už jsme najezené. Problém je, že poté velmi rychle klesne hladina cukru v krvi a my máme velmi rychle opět pocit hladu.

Naopak pokud si dáme bílkoviny, dostane se do hry jiný hormon, a to serotonin. Ten si naše tělo umí vyrobit, jen když má k dispozici tryptofan. Nebojte se, nebudeme vás unavovat složitou chemií, už jen řekneme, že tryptofan je aminokyselina, která je v malém množství součástí většiny bílkovin. Pokud máte v krvi dostatek serotoninu, nemáte takový pocit hladu. Takže to je jednoduchá matematika: Přijmete sacharidy, tělo vyplaví inzulín, který rychle spálí cukry, a vy máte hlad. Nebo rozehrajete jinou rovnici: Sníte bílkoviny, tím dodáte tělu tryptofan a tělo si z něj vyrobí serotonin a vy se cítíte nasycená (kromě toho se díky serotoninu cítíte šťastná, lépe spíte, máte chuť na sex). Pocit nasycenosti při konzumaci bílkovin vám vydrží delší dobu. Navíc je skvělé, že na trávení bílkovin tělo ještě spotřebuje další energii.

Jak je to s tuky v potravě?

I tuky přijímané v potravě vám dodají pocit sytosti – díky hormonu, který aktivují ve střevech. Jenom to s nimi nesmíte přehánět, protože tuk má dvojnásobné množství kalorií než sacharidy. A my chceme koneckonců zhubnout nikoliv ztloustnout. Přesto tuk nemusíte ze své stravy při hubnutí úplně vyloučit, protože má ještě další výhodu: Naše tělo ho pomalu tráví, takže máte delší dobu pocit nasycenosti. A tím se dostáváme ke klíčovému triku, díky kterému zhubnete: A tím je množství stravy.

Plné bříško

Pokud dostaneme do žaludku dostatečné množství potravy, žaludek se roztáhne a tento proces do těla uvolní hormony, které opět stimulují naše centrum sytosti v mozku. A jsme u jádra pudla: Jen ten, kdo je najezený, a přitom sníží množství kalorií ve stravě, může dlouhodobě a zdravě zhubnout. Připomíná vám to něco? Ano, to je trik, který je za všemi těmi tukožroutskými polévkami.

Cuketové nudle

Jeden příklad za všechny: Všichni milujeme nudle. Nasytí nás a cítíme se po takovém obědě či večeři spokojeně. Ale při pravidelné konzumaci nejsou zrovna ideální pro štíhlou linii. Jenže dát si k obědu jen nízkotučný jogurt také není řešením, protože budete mít akorát hlad. Řešení ale existuje – zkuste třeba nudle z cukety. Není to nic složitého, připravíte si je doma a můžete jich sníst, kolik chcete.

Jak je připravit: Omytou cuketu nakrájejte podélně nožem na tenké hranolky (proužky) nebo vezměte škrabku na brambory a vyrobte si široké tenké nudle. Můžete je dále nožem rozkrájet na tenčí nudličky. Pak je hoďte do vařící vody a za cca 30 až 60 sekund máte uvařené nudle. Nebo je nevařte ve vodě, ale orestujte rovnou na oleji – můžete hned přihodit další ingredience, jako jsou česnek, cherry rajčátka a podobně.

Pokud byste chtěla investovat, můžete si koupit spiralizér (říká se mu také spirulizér). Stojí pár set korun a vyrobíte si na něm opravdu tenké dlouhé špagety. Můžete zkusit nejen špagety z cukety, ale i nudle z mrkve, cibule, sladkých brambor, ředkve. Takovéto tenké špagety z cukety můžete jíst i syrové s omáčkou. Uvidíte, že je to dobrota.

Pokud tedy chcete zhubnout, řešením je maximálně omezit sacharidy a jíst co nejvíce zeleninu a bílkoviny s trochou tuku. Říkáte si, že by vám dlouhodobě chyběly rýže, nudle, brambory. Pocitově je nahradíte kromě cukety touto zeleninou: květákem, mrkví, dýní nebo kedlubnou.

Doplňte k dietě cvičení. Tady na videu najdete cviky pro gaučové povalovače:

Samozřejmě nelze sacharidy ze stravy úplně vynechat, jsou základním palivem pro činnost mozku a jediným přímým zdrojem energie pro naše tělo. Naopak bílkoviny i tuky musí tělo nejprve zpracovat, než je dokáže využít. Zařazení sacharidů alespoň v minimálním množství ke snídani, obědu a večeři zabrání chutím na sladké a vlčímu hladu.

Tady si ale musíte uvědomit, že nejsou sacharidy jako sacharidy. Velmi jednoduše řečeno, rozlišujeme tři skupiny sacharidů: Jednoduché sacharidy, které nazýváme cukry. Dále polysacharidy, kam patří hlavně škrob obsažený v mouce, rýži, bramborách. A posléze vláknina, což jsou také především polysacharidy. Pokud tedy chcete hubnout, škrtněte po tu dobu ze svého jídelníčku cukry. Výrazně omezte polysacharidy (to je právě tip na náhradu nudlí cuketovými špagetami).

Říkáte si, co tedy jíst, když máte vynechat sacharidy, ale vlastně je naše tělo potřebuje alespoň v malém množství? Možná si to neuvědomujete, ale sacharidy dostanete ve formě vlákniny. Dále je najdete i tam, kde byste je nečekala, například v mléce a mléčných výrobcích. Schválně sledujte složení výrobků, které konzumujete, nebo se podívejte na internetu na složení potravin. A zjistíte, že i když cíleně omezíte příjem potravin, které jsou tvořené převážně sacharidy (sladkosti, džusy, pečivo, rýže, nudle…), pořád ještě budete sacharidy konzumovat. Vždyť i 100 g cukety, kterou vám doporučujeme, obsahuje 2,9 g sacharidů (z toho jsou celé dva gramy cukr). A jeden tip na závěr: Pokud si nedokážete cukry a sacharidy obsažené v pečivu, vločkách a podobně úplně odepřít, měla byste si je dávat jen ráno.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Ať už pracujete na home office, anebo docházíte na pracoviště, povinnosti vás nebaví. Po celý týden nejste příjemně naladění a s šéfem nevycházíte. S blížícím se víkendem špatná nálada…

Nejčtenější články

Doporučujeme