Strach a úzkost z války: Jak se psychicky vyrovnat s tím, že na Ukrajině je válka

3. 3. 2022
Foto: iStock
Strach a úzkost z války: Jak se psychicky vyrovnat s tím, že na Ukrajině je válka | Foto: iStock
Místo dlouho očekávaného „nádechu“ po odeznívající pandemii přišlo „lapání po dechu“ v podobě války na Ukrajině. Nelze se pak divit, že některým z nás docházejí tváří v tvář válce psychické síly. Pokud i vy cítíte, že jste na pokraji svých sil, není se za co stydět. Víte ale, jak si pomoci?

Covid versus válka

Odeznívající obavy z covidu-19 vystřídaly obavy z války a jejích důsledků pro sousedící země i celý svět. Během dvou minulých let jsme se střídavě obávali o zdraví, nebo dokonce život blízkých či nás samotných. Některých z nás se důsledky pandemie dotkly i v podobě ekonomické – ztratili jsme část příjmů a museli omezit podnikání. „V porovnání s časem před pandemií vzrostl v roce 2021 výskyt duševních onemocnění v ČR o 30 %. Oproti první vlně vzrostl u dospělých Čechů výskyt úzkostí dvakrát a výskyt deprese a rizika sebevraždy třikrát. Zejména ženy a mladí lidé pociťují zvýšení stresu, pocitů osamělosti a vzteku,“ upozorňoval v těchto souvislostech na webu Polikliniky AGEL Ostrava psychiatr Stanislav Ostatník.

Mnozí rodiče měli též oprávněné obavy o vzdělání dětí i o jejich psychický stav. Nemálo dětí a adolescentů vyhledalo v posledním roce odbornou pomoc, někteří doslova za pět minut dvanáct. Narůstal počet dětských sebevražd, sebepoškozování i poruch příjmu potravy. Poslední dva roky jsou tak pro řadu z nás nesnadné, avšak tolik vyhlížená stabilita a klid se bohužel zdají být v nedohlednu – válka je strašná věc, možná nejstrašnější. Jak si zachovat psychickou rovnováhu a klid, jak být sám sobě oporou?

Co se děje na ukrajinsko-slovenských hranicích? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Poslední červnový den bude parádní. Z profesního hlediska budete nad věcí a kolegové vás budou poslouchat na slovo. Nyní vás berou jako nekorunovaného šéfa. Váš Nadřízený sleduje vaši…