Strašák jménem menopauza aneb vyzrajte na nepříjemné projevy jednou provždy!

17. 11. 2022 Reklama
Příchodu menopauzy se obává snad každá žena ve středním věku. Nepříjemné pocení, návaly horka, změny nálady a přibírání na váze jsou nejčastější příznaky, s kterými se musí potýkat. Aby jim žena zvládla čelit, je ochotná vyzkoušet kdejakou babskou radu. Často se kýžený výsledek nedostaví a příznaky přetrvávají. My vám poradíme, jak nad menopauzou zvítězit!

Jak poznáte příchod menopauzy?

Menopauza neboli klimakterium je období v životě ženy, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků a následně ke snížení tvorby hormonu estrogenu a progesteronu. Prvním blížícím se znakem přechodu je nepravidelný menstruační cyklus. Klesající hladina estrogenu ovlivňuje libido a snižuje chuť na sex. Má také vliv na regulaci teploty těla, a proto se ženy potýkají s návaly horka a pocením. Typické jsou i změny nálady, pocity úzkosti, bolesti hlavy, nespavost či zhoršení paměti.

Pozor na nárůst hmotnosti

A aby toho nebylo na ženy málo, většina se děsí i přibývání na váze. Během menopauzy totiž dochází k tzv. redistribuci tukové tkáně, která se začne hromadit v rizikových partiích, jako jsou boky, stehna, břicho nebo paže. Žena v období menopauzy může přibrat i kilo a půl ročně. Nárůst hmotnosti se však negativně podepisuje nejen na jejím vzhledu, ale i na zdraví. Viscerální tuk v oblasti břicha je jedním z rizikových faktorů pro rozvoj srdečních a cévních onemocnění, diabetu nebo vysokého krevního tlaku. Proto je důležité, aby o sebe ženy ani v období klimakteria nepřestaly pečovat a věnovaly se pravidelně (alespoň 30 minut denně) nějaké fyzické činnosti.

Úleva díky změně jídelníčku

Během menopauzy je nutné dbát i na kvalitní a vyvážený jídelníček s dostatkem bílkovin, vlákniny a důležitých omega-3 mastných kyselin. Vhodné je zařadit také potraviny s obsahem fytoestrogenu. Jedná se o látky rostlinného původu, které jsou velmi podobné hormonu estrogenu, o který ženy během menopauzy přicházejí. Fytoestrogeny se nacházejí nejvíce v sóji, dále také v kanadských brusinkách, lněném semínku, luštěninách, mrkvi, česneku a bramborách. Co naopak odborníci nedoporučují, je konzumace pálivých a kořeněných jídel, pití alkoholu či kávy a kouření. Vše totiž může prohlubovat výkyvy nálad, odvápňovat kosti a zvyšovat únavu organismu.

Jak vyzrát na návaly horka?

Jednoduchým řešením v boji s návaly horka a pocením je volba vhodného oděvu. Před těsným oblečením ze syntetických materiálů se rozhodně vyplatí dát přednost vzdušným kouskům nejlépe ze 100% bavlny nebo lnu. Vhodnější je více vrstev oblečení, které může žena v případě návalu horka odložit. Nezapomínejte ani na pravidelný pitný režim. Každý den by žena měla vypít alespoň dva litry čisté vody. Vhodné jsou i neslazené čaje, které mohou pomoci nastolit rovnováhu v těle a celkově zmírnit příznaky přechodu. Osvěžit a zchladit pomůže čaj ze šalvěje, máty nebo zelený čaj.

Zákeřná osteoporóza

O dokončené menopauze hovoříme, když se menstruace nedostaví šest měsíců. Po přechodu se u žen mohou objevit ještě další komplikace. Jedním z nich je osteoporóza. Jedná se o onemocnění kostí způsobující postupný úbytek vápníku z kostní tkáně, což vede ke snížení kvality kostí. Ženy po menopauze jsou tak mnohem náchylnější na zlomeniny.

Vsaďte na bylinky

Příznaky klimakteria pomohou zmírnit i některé bylinky. Jetel luční obsahuje fytoestrogeny, čímž napomáhá k odstranění návalů horka, pocení a nevolnosti. Dále také zlepšuje náladu a upravuje nepravidelnou menstruaci. Se symptomy přechodu si dokáže poradit i chmel otáčivý, který navíc zlepšuje usínání a má silné antioxidační účinky.

Zaručená úleva z lékárny

Klepněte pro větší obrázek

Většinu symptomů spojených s menopauzou lze eliminovat díky doplňkům stravy. Vyzkoušejte Elli MenoOsteo FORTE nabízející komplex důležitých látek pro ženy v menopauze i po ní. Extrakt z jetele lučního ženě pomáhá udržovat klidný a pohodlný přechod. Extrakt ze šištic chmele otáčivého zase vyrovnat se s návaly horka, pocením, neklidem či podrážděností. Doplněk stravy obsahuje také vitaminy D3, K2 a vápník, který je potřebný pro zdraví kostí. ELLI je k dostání v lékárnách a na e-shopu.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Mezinárodní den zdravotně postižených byste neměli ignorovat, obzvlášť máte-li v rodině někoho handicapovaného. Pokud máte ideální zdravotní stránku, podpořte jedince, kteří nemají tolik…

Nejčtenější články

Doporučujeme