Hrad Rožmberk – Perchta
Hrad Rožmberk najdete v jižních Čechách a nadchne vás nejen zajímavou historií, ale třeba i obrazem bílé paní, která zde prý straší. Perchta byla dcerou českého šlechtice Oldřicha z Rožmberka a měla velmi nešťastný život. O matku přišla velmi brzy, provdala se za despotu a obě děti jí zemřely. Když byl její manžel na smrtelné posteli, prosil ji o odpuštění za to, jak krutě se k ní choval. Perchta však odmítla, proto ji proklel. Zemřela tři roky po něm a její duch se v podobě bílé paní začal zjevovat na hradě. Říká se, že pokud má bílé rukavice, přinese to lidem štěstí, a pokud má černé rukavice, ohlašuje tím smrt. Na jejím obraze je prý nápis, který kdo přeloží správně a přečte nahlas, Perchtu vysvobodí z prokletí.
Zajímavé je jedno svědectví z dob druhé světové války, kdy byl na hradě letní tábor nacistické mládežnické dívčí organizace. Dívky každé ráno vztyčovaly na věži vlajku s hákovým křížem a jednoho dne spatřily bílou postavu na věži Jakobínka. Ta je nejstarším zachovaným zbytkem původního středověkého hradu a nevede tam žádné schodiště, a proto je nepravděpodobné, že by tam stála živá osoba.
Zdeněk Piškula o Lemberku. Podívejte se na video:
Pokračování 2 / 6
Hrad Houska – brána do pekel
Tajemný hrad Houska se nachází na Kokořínsku a odpradávna se říká, že je to brána do pekel, protože měl být postaven na skále s puklinou. Pro historiky je velkou záhadou. Byl vybudován totiž na odlehlém místě mimo důležité obchodní cesty a také není jasné, kdo ho nechal postavit. Ona puklina, tedy brána do pekla, se měla nacházet tam, kde dnes stojí hradní kaple. A právě zde také citlivější lidé vnímají nadpřirozenou energii. Bránu podle pověsti střeží temný mnich bez obličeje a v okolí hradu se prý často zjevuje.
Laura Poláková
20. listopadu 2022
Pokračování 3 / 6
Hrad Kašperk – nejstrašidelnější
Tajemná je už šumavská krajina, která hrad Kašperk obklopuje. Nejstrašidelnější je ale proto, že je údajně bohatý na výskyt přízraků. Straší tu duše vojáků, kteří padli v třicetileté válce, neúspěšní hledači pokladů, kostlivci, rytíř v černém a pobíhá tady černý kůň s ohnivou ohlávkou. Na chodbách jsou v noci slyšet kroky a ženský zpěv či nářek. Po stěnách nádvoří zase leze Šplhavec. Někdy vypadá jako obří bílý pavouk, jindy zase jako postava s lebkou místo hlavy. V okolí se pak potuluje přízrak Swiza, stařena s jeleními parohy, oděná ve vlčí kůži. Pohledem prý umí pocestné proměnit v kameny. V údolí pod hradem se zase mají objevovat skřítci, kteří mají za úkol střežit ukryté zlato.
Marta Pušová
31. července 2024
Pokračování 4 / 6
Zámek Lemberk – duchové vojáků
Nejen na hradech straší. Takový zámek Lemberk je také pověstný podivnými úkazy. Ozývají se tu dunivé kroky v prázdných místnostech, dětský pláč nebo zvuk varhan vycházející z uzavřené zámecké kaple. Občas se spustí sám od sebe i alarm. Příčinou těchto jevů může být krvavá historie. Údajně tu uvízly duše zemřelých vojáků ze sedmileté války. V té době zámek sloužil jako vojenský lazaret a v příšerných podmínkách tu umírali muži na následky válečných zranění. Jejich těla leží v hromadném hrobu v rokli pod zámkem.
Štěpánka Bínová
19. února 2023
Pokračování 5 / 6
Hrad Zvíkov – keltské prokletí
Vznikla tady celá řada filmů a pohádek, královský hrad na soutoku Otavy a Vltavy ale láká nejen filmaře a turisty. Míří sem často také milovníci záhad, protože tady straší. Také filmové štáby během natáčení neustále řešily selhávání techniky a další podivné jevy. Citlivé osoby zde přepadala nevolnost, závrať a někdy spatřily přízrak. Řádí tu například zvíkovský rarášek, který je zodpovědný za tajemná světla, která můžete spatřit po setmění. V Hlízové věži, zvané též Markomanka, jsou pak vytesány podivné znaky. Podle jedné teorie jde o magické značky keltských druidů, podle jiné jsou to alchymistické šifry. Pravděpodobně jde ale spíš o podpisy kameníků, kteří věž stavěli. Pravdou nicméně zůstává, že věž je postavena na keltském místě, jehož energie může výskyt přízraků a nezvyklých jevů způsobovat. Dokonce se říká, že kdo na věži někdy přenocoval, do roka zemřel.
Laura Poláková
5. října 2022
Pokračování 6 / 6
Hrad Trosky – cesta do jiných světů
Hrad, který je charakteristický dvěma věžemi, stojí na čedičové skále v Českém ráji a už odpradávna svým nezvyklým vzhledem přitahoval pozornost. Pod hradem se nachází 600 metrů hluboká průrva, o níž se říká, že je branou do pekla nebo vstupem do jiných dimenzí. Podzemí hradu je pak tak rozsáhlé a nebezpečné, že ho nikdo dostatečně neprobádal. Ztráceli se v něm i hledači pokladů, kteří tu pátrali po zlatu z opatovického kláštera. Na zdech temných chodeb jsou pak strašidelné nápisy, například: „Dál ne, sic tě čeká smrt.“
Štěpánka Bínová
31. července 2023