Strava je odpovědná za třetinu případů rakoviny

23. 11. 2001
Strava je odpovědná za třetinu případů rakoviny
Velmi povzbudivě zní výsledky, které prezentovali vědci z celé Evropy na konferenci - podle jejich zjištění je možné úpravou stravy předejít až třetině všech případů onemocnění rakovinou.

Strava je odpovědná za třetinu případů rakoviny

Velmi povzbudivě zní výsledky, které prezentovali vědci z celé Evropy na konferenci - podle jejich zjištění je možné úpravou stravy předejít až třetině všech případů onemocnění rakovinou.

Smutné ovšem je, že tak snadný prostředek boje proti tomuto onemocnění není dostatečně využit těmi, které nemoc ohrožuje - tedy námi všemi. Kromě nedostatku zdravější stravy si vědci také posteskli nad nedostatkem pohybu u mnoha Evropanů. Prezentované výsledky vycházejí ze studie, které se účastní více než 500 000 lidí z devíti evropských zemí.
Ta potvrdila, že ovoce a zelenina mohou předcházet rakovině tlustého střeva a konečníku, úst, hltanu a jícnu; nepodařilo se ovšem dokázat, že by tyto potraviny chránily před jinými typy rakoviny, například plic nebo žaludku. Předběžné výsledky také nepotvrdily souvislost konzumace červeného masa se zvýšeným výskytem rakoviny.
Byla zjištěna jistá souvislost mezi rakovinou tlustého střeva a konečníku a pojídáním hovězího, vepřového a jehněčího, je ale o mnoho slabší, než se dříve předpokládalo. Nyní se vědci hodlají zaměřit na bližší analýzu účinků jednotlivých druhů potravin - hodlají například zjišňovat, jaký je vliv konzumace čerstvého a upraveného (například konzervovaného apod.) masa, což dosud nebylo v žádné studii rozlišeno.
Jejich zájem se bude také týkat kouření a pití alkoholických nápojů, které by podle jejich odhadů ve vyšším množství mohly zvyšovat nebezpečí rakoviny osm- až devětkrát, v kombinaci pak až padesátkrát. Podrobnější průběžné výsledky studie, která by měla pr obíhat až do roku 2003, by mohly být k dispozici v příštím roce.
Ke svým dosavadním zjištěním vědci dodávají, že mohou být pro lidi, kteří se chtějí chránit před rakovinou, poněkud matoucí - proto doporučují raději obecně zdravou stravu, než vybírat potraviny cíleně pro prevenci jen jediného druhu onemocnění. To znamená ode všeho trochu, ale hodně ovoce a zeleniny, něco výrobků z mléka, a především také fyzická aktivita, žádné cigarety a jen velmi umírněná konzumace alkoholu. To snad není tak těžké, ne?

Zdroj: Česká společnost podpory zdraví
Reuters Health News - International Journal of Cancer 2001; 93:888-893
Reuters Health News - Health Services Research October 2001
Reuters Health News - Cancer 2001; 92: 1411-1418
Reuters Health News - The New England Journal of Medicine 2001; 345: 638-646, 690-692

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Podaří se vám dokončit všechny plány, které jste za poslední týdny rozdělali. Je to báječné, protože vás od pondělí v práci čeká útlum. Snažte se mít všechno hotovo. Při seznamování…

Nejčtenější články

Doporučujeme