Podle ajurvédy neexistuje špatná potravina

Podle ajurvédy neexistuje špatná potravina

Lidé by měli jíst podlé svého typu
Pokud nevíte, ke kterému typu patříte, jezte sezónní potraviny a jen 3x denně, nepojídejte mezi jídly
Pro někoho je vhodné vepřové
Někomu bude vyhovovat šlehačka
11
Fotogalerie

Strava podle ajurvédy: Pro někoho je zdravý salát, pro jiného bůček

Ajurvéda je životním stylem, který pochází z Indie. V překladu znamená umění dlouhověkosti. Velkou roli v tomto učení hraje strava. Neznamená to, že máte držet nějakou dietu. Jen musíte zjistit, jaký jste typ, a podle toho se stravovat.

Ajurvéda znamená návrat k přirozenosti

Ajurvéda rozlišuje tři základní typy lidí: Váta (vzduch), Pitta (oheň) a Kapha (voda nebo země). Když si zjistíte, ke kterému typu máte nejblíže, můžete učinit jednoduché změny ve svém životním stylu, stravování a návycích, které vám pomohou obnovit vaši tělesnou rovnováhu a celkově zlepšit zdraví. „Většinou podvědomě cítíme, která strava je nám blízká a dělá dobře našemu zažívání. Ovšem masírováni mediálním tlakem dáváme si poslušně k obědu salát. A když už bůček, tak s pocitem zavrženíhodného hříšníka. Ajurvéda znamená návrat k přirozenosti – k našim potřebám, ať jsou jakékoliv,“ vysvětluje Michaela Jarolímová z Ajurvéda Guru. (Více o jednotlivých typech lidí dále v článku.)

Pokračování 2 / 9

Stravování podle roční doby

Ajurvédská strava je vhodná i pro nejmenší a hodí se jak pro ženy, muže, tak staré, mladé, těhotné, kojící i zotavující se. Také se nejedná jen o úzké spektrum potravin nebo specifickou kuchyni, například indickou, jak se mnozí často mylně domnívají. Podle ajurvédy můžeme jíst vše, co nám nabízí naše zeměpisné šířky, s tím, že bychom se měli zaměřit na potraviny harmonizující náš organismus a ty dráždivé upozadit.

Potraviny v pojetí ajurvédy tedy nejsou obecně zdravé, nebo nezdravé, vždy záleží na tom, kdo se je chystá sníst. Každý totiž máme jakési vnitřní nastavení, podle kterého je dobré se stravovat.

Jsou prostě lidé, kteří pro zdraví potřebují máslo, šlehačku, těstoviny nebo maso. I tato doporučení se ale u daných typů mění v průběhu roku a patrně většina z nás to přirozeně vnímá. V zimě si s chutí dáme smetanovou omáčku, zatímco v létě sáhneme raději po zralém ovoci a zelenině.

„I když máme danou typologii, která se nemění v průběhu celého života, podléhá stravování také nárokům roční doby. Je tedy poměrně veliká šance, že si během 365 dnů budete moct dopřát prakticky cokoliv. Není to ale nahodilé ládování, ale citlivý přístup k výživě ladící s rytmy přírody,“ říká Míša z Ajurvéda Guru.

Pokračování 3 / 9

Nemusí se z vás stát Indové

Chcete-li si vyzkoušet stravování podle ajurvédy, je zapotřebí nejdříve stanovit vrozenou typologii člověka a jeho aktuální stav, což mohou být dvě značně odlišné situace, a podle toho sestavit životosprávu. „V rámci individuální životosprávy potom řešíme, kdy chodit spát a kdy vstávat, jak se hýbat, jaký typ potravin zařadit a tak podobně. Určitá doporučení ale přece jen platí obecně bez rozdílu konstituce, jako například ajurvédská rada nad zlato: Jíst jen třikrát denně a neuzobávat mezi jídly,“ doplňuje naše průvodkyně ajurvédou.

Pokračování 4 / 9

Jaký jste typ podle ajurvédy?

Ajurvéda rozlišuje tři základní tělesné typy (dóši)  Váta (vzduch), Pitta (oheň) a Kapha (voda nebo země)

Typ Váta

Váty bývají obvykle nejštíhlejší ze všech tělesných typů, na váze přibývají pomalu a spíše v pozdějším věku. Bývají také hodně vysoké nebo naopak nízké a i ostatní proporce bývají různé, většinou extrémní než vyrovnané. Typické je pro ně praskání v kloubech. Jejich trávení je nevyrovnané. Lidé typu Váta oplývají idejemi, ale mají problém je uskutečnit. Typické pro Vátu je provádění několika činností naráz nebo střídání činností.

Pokračování 5 / 9

Typ Pitta

Pitty jsou střední velikosti a vyvážených proporcí. Mají obvykle stabilní hmotnost a výkyvy snadno vyrovnávají. Vlasy mají jemné, obvykle světlé se sklonem k vypadávání a předčasnému šedivění. Vysoké čelo je typickým znakem zvýšené Pitty. Pitty se často vyhýbají přímému slunci a také obvykle mají rády tmu a šero. Na kůži mívají hodně pih a mateřských znamínek. Zvláště v mládí mají vynikající trávení, které se ovšem s věkem zhoršuje. Mívají velkou chuť k jídlu i žízeň. Jsou často dobrými řečníky, mají vyhraněné názory a rády polemizují. Mají rády náročné úkoly, pracují rády pod tlakem.

Pokračování 6 / 9

Typ Kapha

Pro Kaphu je charakteristická masivní silná postava, fyzická síla a výdrž. Má ovšem sklony k obezitě. Její energie je stálá, bývá to klidná, uvolněná osobnost. Kapha nemá dostatek vlastní motivace. Potřebuje neustálou vnější podporu. Má sklony k většině civilizačních chorob, zejména k obezitě, cukrovce, vysokému krevnímu tlaku způsobenému zanášením cév. Kapha také často trpí rýmou a zanesenými dutinami a podobně. Nemoci způsobené Kaphou mají obvykle vleklý charakter. Trávení je u Kaphy pomalé a ne příliš výkonné.

Pokračování 7 / 9

Pro někoho šlehačka, pro jiného zelenina

Pokud neznáte svou typologii, je nejvhodnější, když budete jíst sezónní potraviny. Dopřávat si můžete vše, co je v danou chvíli zdravé a maximálně nabité chutí, vůní a barvami. „Už jen tímto krokem prokážete sami sobě obrovskou službu. A mějte na paměti, že méně je někdy více. Jídlo vychutnávejte, ale neplňte se až po okraj. Vaše tělo je chrám,“ vysvětluje Míša. Jak se tedy stravovat podle ročních období?

Pokračování 8 / 9

Střídmé jaro, bohatý podzim

U nás máme tři doby sklizně – jarní, letní a podzimní. Stačí se proto jen řídit tím, které plodiny jsou charakteristické pro danou roční dobu, a ty pak zařazovat co nejvíce do svého jídelníčku. Jediný problém může být u jara, neboť ze začátku roku toho moc neroste. To však vůbec nevadí, neobávejte se jarní střídmosti, kdy například první dva nebo tři měsíce si lehce odepřete maso, mléčné výrobky, vejce, oleje a pšenici.

Potom totiž bude následovat na úrodu nejbohatší léto, a tím pádem i energií nabitá strava v podobě obilovin, jako jsou například těstoviny, chleba, rýže, nebo ovoce či zeleniny. Korunou snažení jarní střídmosti je potom podzim a zima. Na podzim se sklízí poslední ovoce (podzimní druhy jablek, hrušek, švestek a hrozny) a také kořenová zelenina.

Ty můžete skladovat přes zimu, kdy se už nic nesklízí. Navíc je možno je zavařovat, lisovat nebo sušit. Symbolem podzimně-zimní stravy jsou tučná jídla, tedy ta, od kterých si dáte pauzu na jaře. Je to takový věčný koloběh, který vám zaručí, že si udržíte pevné zdraví, štíhlou linii a vyrovnanou a radostnou mysl. 

Pokračování 9 / 9

Ajurvéda jako medicína

Ajurvéda se nezabývá pouze stravováním, ale jedná se o celý přírodní medicínský systém. Přestože vznikla před více než pěti tisíci lety v Indii, její moudrost je použitelná pro všechny i v dnešní době. Hlavním posláním ajurvédy je naučit nás žít v souladu s přírodou a především s vlastní individualitou tak, abychom prožili co nejdelší a nejspokojenější život.

V zahraničí se ajurvéda studuje na univerzitách stejně jako u nás medicína. Z tohoto důvodu se hodí i všude tam, kde se řeší nějaké zdravotní problémy. K těm ajurvéda přistupuje velmi komplexně a stejně jako u stravování podle typologie.

Doporučujeme

Články odjinud