Stres v těhotenství může poznamenat psychicky i dítě

21. 2. 2008
Stres v těhotenství může poznamenat psychicky i dítě
Nová studie zaměřená na riziko onemocnění schizofrenií přinesla nepříliš optimistickou zprávu: kořeny choroby mohou sahat až do doby před narozením pacienta.

Lidé, jejichž matky v prvních třech měsících těhotenství prodělaly takovou hluboce stresující zkušenost, jako je úmrtí blízkého příbuzného, musejí v dospělosti počítat s vážným rizikem.

Jsou totiž podstatně náchylnější k onemocnění schizofrenií, než jejich vrstevníci, jejichž matky prožily klidné těhotenství.

Mentální vývoj plodu v matčině těle je ohrožen především během prvních týdnů těhotenství, zjistil vědecký tým pod vedením Philipa Bakera z Nemocnice sv. Marie v Manchestru. Studie měla k dispozici údaje o téměř miliónu a půl dánských občanů a zjistila, že riziko propuknutí schizofrenie u lidí, v jejichž rodině došlo po jejich početí k vážné tragedii, vzrůstá o více než polovinu.

"Bohužel ne ve všech případech lze těhotnou ženu stresu či šoku ušetřit, ale nyní alespoň víme, kde hledat u pacientů jeden z možných zdrojů jejich duševní choroby," říká doktor Baker.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Středeční nálada už není tak ponurá jako začátkem týdne a Blíženci se začínají dostávat do formy. Měli by si dát pozor na závistivé kolegy na pracovišti, kteří mají zájem o jejich pozici.…

Nejčtenější články

Doporučujeme