Strie - už nechci je!

Strie - už nechci je!
Trápí nás, když přibereme, rapidně zhubneme, po porodu i v pubertě. Myslíte si, že s tímhle kosmetickým strašákem nemůžete nic dělat? Omyl! Naše tipy vás přesvědčí o opaku.

Co jsou to strie

„Strie jsou drobné pajizévky, které vznikají narušením a popraskáním elastických vláken pod povrchem kůže.

Poprvé se mohou objevit klidně už v pubertě,“ vysvětluje MUDr. Hana Smutková z Asklepionu – Kliniky a institutu estetické medicíny. Jsou velké od několika milimetrů až do jednoho centimentru. Někdy se slévají dohromady a tvoří tzv. cestičky. Mohou mít lehce narůžovělou nebo fialovou barvu. Časem mohou získat až načervenalý odstín. Vznikají i při sportu

Na těle se strie tvoří postupně a mohou se objevovat na prsech, bocích, břiše i zadečku. Nejčastěji je můžete zaznamenat během těhotenství nebo při extrémním natažení kůže (například když rychle zhubnete a pak zase přiberete na váze). Strie se vám bohužel mohou udělat i při sportu, například když vydatně posilujete a naroste vám z ničeho nic svalová hmota.

Jak na to v těhotenství

Jak už jsme si říkali, jedním z nejčastějších období, kdy strie vznikají, je těhotenství. Budoucím maminkám se strie dělají nejčastěji již v prvních třech měsících těhotenství a nejvíc se tvoří v dolní části bříška. Proto nenechávejte nic náhodě a pravidelně se mažte po každém sprchování. Kromě bříška nezapomínejte ani na prsy a zadeček. Na poprsí nezapomínejte ani po porodu, kdy se bude měnit jeho velikost.

Strie a zdraví

Tento estetický problém ale nijak nesouvisí s vaším zdravotním stavem, strie se objevují na těle i úplně zdravých lidí. „Svou roli ale hraje také dědičná dispozice a hladina hormonů v těle,“ říká MUDr. Smutková, která dále dodává: „Strie si můžete částečně přivodit i nesprávným stravováním. Neblahý vliv na tohoto strašáka vaší krásy má i užívání hormonální antikoncepce. Pokud nemáte dostatečný přísun bílkovin, vitaminu C či minerálů, na problém se striemi si přímo zaděláváte!“ Toto varování neplatí jen pro 70 % žen, ale i pro muže. Až 40 % mužů, kteří se aktivně věnují sportu, totiž postihuje tento nepříjemný estetický problém. Na rozdíl od žen se jim ale strie objevují na stehnech, v kříži i na pažích.

Prevence na prvním místě

Dobrou zprávou je, že strie mohou časem hodně zesvětlat a někdy až téměř vymizet. Zbavit se jich úplně ale nikdy nemůžeme. „Rozhodně doporučuji striím účinně předcházet. Kromě dostatečného přísunu tekutin a jen pozvolného posilování také můžete mazat rizikové partie kosmetickými přípravky, které jsou zaměřeny na zvýšení pružnosti kůže,“ upřesňuje MUDr. Smutková. Skvělým pomocníkem vám bude i obyčejný olivový olej, který by se měl vtírat jednou denně do rizikových míst. Čím „promaštěnější“ pokožka bude, tím menší bude mít tendenci praskat.

Péče v salonech

Kromě domácí péče si rovněž můžete zajít do kosmetického salonu na mikrodermabrazi. Cena této procedury, během které bude vaše kůže o poznání hladší než předtím, stojí od 1000 Kč. Tento kosmetický zákrok se doporučuje alespoň dvakrát opakovat, aby byl výsledný efekt viditelnější. V případě, že se vám na těle už ukázaly první „varovné“ prasklinky, vám pomůže biolampa. Tento přístroj vysílá polarizované záření, které díky pronikání do pokožky posiluje buněčný metabolismus a urychluje hojení jizev. Další možností je i vakuová masáž, která zlepšuje krevní oběh a zbavuje tělo škodlivých toxinů.

Provádí se pomocí podtlakového přístroje a navrací původní pevnost podkožnímu vazivu. Pokožka se stahuje a jizvičky se tak vyhlazují a zmenšují. Ošetření problematických partií je vhodné provést minimálně v deseti kúrách po dvou až třech dnech. Aby byl účinek co nejlepší, doporučuje se doplňovat tuto péči vhodnou kosmetikou s kolagenem. Cena celého ošetření se pohybuje od 3500 Kč. Pozor, tato procedura není vhodná pro těhotné ženy.

Další zajímavé články se dočtete v časopisu Dieta.

ČTĚTE TAKÉ:
Vychutnávejte život plnými doušky a netrapte se dietami!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Momentálně byste mohli jít díky svému odhodlání všem příkladem. Ani o víkendu nezahálíte a pouštíte se do vzdělávání. Pokud natrefíte na vhodného instruktora anebo učitele, v mnohém se…

Nejčtenější články

Doporučujeme