Struny podzimu přivítají exotickou umělkyni jménem Aziza Mustafa Zadeh

7. 10. 2006
První říjnový koncert mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu bude patřit „princezně Jazzu” z Ázerbájdžánu, klavíristce a zpěvačce Azize Mustafa Zadeh. Ta představí 10. října v Pražské Křižovatce (kostel sv. Anny) jedinečný koncertní program nazvaný Opera Jazz.

Repertoár je postaven na světoznámých áriích veristů – např. Verdiho, Pucciniho nebo Boita. Vedle klasických árií však nadále obsahuje Aziziny kompozice v duchu otcova mugam jazzu i songy čistě jazzové, desítky let ověřené. Např. v jednom z nejpřitažlivějších momentů vystoupení Aziza konfrontuje horkokrevný ázerbájdžánský folklor s jinou vášnivou hudbou, totiž s Bolerem Maurice Ravela, vycházejícím z andaluského flamenka poznamenaného maurským vlivem.

Ambiciózní perfekcionistka se na projekt Opera Jazz roky tvrdě připravovala především pokud jde o pěveckou techniku, přičemž podstatně rozšířila výrazový rejstřík, hlasový rozsah a zdokonalila vlastní styl, který jí umožňuje kombinovat žánry zdánlivě neslučitelné. Stejně suverénně si počíná i na klaviatuře.

Aziza Mustafa Zadeh pochází z ázerbájdžánského hlavního města Baku. Narodila se v rodině jazzových hudebníků a ve svém rodném městě také vystudovala na konzervatoři hru na klavír. Již ve svých sedmnácti letech získala ve Washingtonu za svou velice osobitou verzi Monkových kompozic, inspirovanou ázerbájdžánským mugam jazzem, Thelonius Monk Prize. V současnosti žije v Německu a patří mezi nejuznávanější postsovětské klavíristy, působící na Západě. Vedle excelentních sólových alb a projektů se může pochlubit společnými nahrávkami s hudebníky jako je například John Patitucci, Bill Evans či Stanley Clarke. V letošním roce vydala Aziza Mustafa Zadeh sólové album Contrasts.

Festival Struny podzimu během dalších šesti říjnových a listopadových večerů přivítá v duchu svého podtitulu jazz i klasika, tradice i experiment rozdílné hudební osobnosti: operní projekt Don Juan in Prague s Ivou Bittovou v hlavní roli (22. října, Stavovské divadlo), experimentující České klarinetové kvarteto (26. října, Pražská křižovatka), jubilující Evu Urbanovu (31. října, Rudolfinum), předního světového jazzového klavíristu Brada Mehldaua (5. listopadu, Rudolfinum), akordeonovou virtuosku Evelynu Petrovu (9. listopadu, České muzeum hudby) a na závěr Ondřeje Havelku a jeho Melody Makers s Rapsodií v modrém (19. listopadu, Rudolfinum).

Spolupořadateli festivalu Struny podzimu jsou Česká filharmonie, Národní divadlo a Národní muzeum. Předprodej vstupenek na koncerty, které nejsou vyprodané, probíhá ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném v hlavní pokladně pražského Národního divadla a v síti Ticketpro.

zdroj: www.strunypodzimu.cz

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Kozorozi, musíte se hodit do pohody, jinak se vám nebude dařit ani v dalším týdnu. Osobní problémy jsou na denním pořádku, ale proč si kazit pracovní atmosféru. Do nikoho se…

Nejčtenější články

Doporučujeme