Štve vás vaše dítě sebestředností? Narcismus je normální, s věkem slábne

28. 1. 2020
Štve vás vaše dítě sebestředností? Narcismus je normální, s věkem slábne
Jsou mladší lidé náchylnější k tomu, aby si mysleli, že jsou středem světa? Nová vědecká studie naznačuje, že pravděpodobně ano. Podle vědců teprve životní zkušenosti způsobí, že lidé mají tendenci od svého narcismu upouštět.

Život učí pokoře

„Lidé, kteří se soustředí hodně sami na sebe, mají větší sklon k narcismu i ve vyšším věku než lidé, kteří jsou přirozeně empatičtí. Nicméně ty negativní vlastnosti narcistů jako přecitlivělost a tvrdohlavost v průběhu života ustupují, zatímco míra sebeovládání se zvyšuje,“ uvedli docent William J. Chopik a profesor Kevin J. Grimma, kteří nedávno vedli studii na toto téma. 

Narcisismus je podle vědců v mládí normální, ale postupem času se jeho projevy zmírňují. „Většina lidí se v životě setká s věcmi, které je naučí pokoře. Například první zaměstnání, kde musíte pracovat jako součást týmu, vás naučí spoléhat se na ostatní. Být dobrým partnerem zase vyžaduje naučit se dívat se na svět perspektivou někoho jiného,“ vysvětluje Chopik. Nicméně to, kolika lidem se jedinec během svého života přizpůsobí, se může velmi lišit. „Někteří lidé se dramaticky mění, zatímco jiní se nezmění vůbec. Jednou z velkých záhad ontogeneze (vývoje) osobnosti je to, proč se lidé mění,“ prohlásil Chopik.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Dnešek bude pro vás velmi přínosný, protože prokážete nejen své báječné vědomosti, nýbrž i dobré srdíčko. Jeden kolega ocení pomoc, kterou mu nabídnete, protože mu tak pomůžete udržet…